Odpowiedzialna moda zagościła w CH Focus w Bydgoszczy
W centrum handlowym Focus w Bydgoszczy otworzył się pierwszy w regionie butik cyrkularny marki Ubrania do oddania. Koncept w duchu slow łączy w sobie idee obiegu zamkniętego i odpowiedzialnej konsumpcji. Mieszkańcy Bydgoszczy mogą już wybierać spośród starannie wyselekcjonowanych ubrań i przedmiotów z ‘drugiej ręki’ dając im nowe życie.
Ubrania Do Oddania to założony w 2017 roku polski start-up prowadzący platformę fundraisingową łączącą zbiórki odzieży używanej ze wsparciem finansowym na rzecz organizacji charytatywnych. Główną misją marki jest przekonanie mieszkańców Polski do świadomych i racjonalnych zakupów w trosce o środowisko.
- Odpowiedzialne podchodzimy do wyboru naszych partnerów biznesowych oraz miejsc, w których powstają nasze Butiki Cyrkularne. Zależy nam na współpracy z centrami handlowymi, które aktywnie działają w kwestiach ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko oraz edukują klientów jak podejmować racjonalne decyzje zakupowe. Doceniamy to, że coraz więcej galerii handlowych rozumie, że branża odzieżowa musi się zmienić - mówi Zosia Zochniak, współzałożycielka inicjatywy Ubrania do Oddania.
Asortyment butiku jest zmienny w zależności od pory roku, a wszystkie rzeczy zostały starannie wyselekcjonowane, uprane i wyprasowane. Klienci mają pewność, że znajdą tam jedynie ubrania i przedmioty domowe w idealnym stanie, które posłużą jeszcze przez wiele lat. Co ważne, wszystkie zebrane rzeczy pochodzą z polskiego rynku. Klient kupując w Butiku Cyrkularnym nie tylko oszczędza pieniądze, ale przede wszystkim dba o środowisko i wspiera zrównoważoną modę.
W Butiku Cyrkularnym klienci mogą nie tylko kupować, ale także zostawiać stare i niepotrzebne rzeczy, a zysk z ich sprzedaży lub recyklingu zostanie przeznaczony na jedną z ponad 200 organizacji. Ponadto, całe wyposażenie butiku również pochodzi z obiegu zamkniętego – lady, kotary w przebieralniach, oświetlenie, a także ozdoby na ścianach i kwiaty.
- Kupowanie przedmiotów z ‘drugiej ręki’ nie jest już niczym wstydliwym, a wręcz przeciwnie. Odpowiedzialny konsument rozumie potrzebę ograniczenia lub zmiany swoich decyzji zakupowych. Dlatego chcąc wesprzeć mieszkańców Bydgoszczy w ich postanowieniach udostępniliśmy przestrzeń start-upowi Ubrania do oddania. Jednocześnie niezmiernie się cieszymy, że założyciele docenili nas jako odpowiedzialnego partnera biznesowego i to właśnie w Focus Bydgoszcz powstał pierwszy w regionie tego rodzaju koncept - mówi Gregory Petrus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.
Butik Cyrkularny Ubrania do oddania w centrum handlowym Focus w Bydgoszczy działa od soboty, 23 kwietnia. Lokal znajduje się na parterze galerii, w pobliżu HalfPrice. Sklep zajmuje 115m2.
Jest to drugi Butik Cyrkularny otwarty w centrach handlowych należących do Grupy Atrium. Pierwszy z nich został otwarty w połowie kwietnia br. w Domach Towarowych Wars Sawa Junior w Warszawie.
Otwarcie Butiku Cyrkularnego wpisuje się w działania bydgoskiego centrum handlowego, realizowane w ramach wdrażanego sukcesywnie programu ESG (ENVIRONMENTAL, SOCIAL, GOVERNANCE) i strategii grupy Atrium Poland, która jest realizowana w latach 2020–2025.
Więcej informacji na temat aktualnej oferty galerii można znaleźć pod adresem: https://focusbydgoszcz.pl.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.