Komunikaty PR

Polski sektor przemysłowy napędza inwestycje w pojazdy oraz maszyn i urządzenia

2021-03-15  |  13:30
Biuro prasowe
Kontakt
Maciek Sokołowski
Attention Marketing

Al. Jerozolimskie 92
00-807 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

Jak wskazują dane Markit dot. PMI polskiego sektora przemysłowego, na koniec lutego indeks wzrósł z poziomu 51,9 pkt. w styczniu do 53,4 pkt., co daje wynik najwyższy od połowy 2018 r. Co za tym idzie rośnie produkcja, wynikająca z liczby zamówień, oraz zatrudnienie. Potwierdzają to dane Santander Leasing, który na koniec lutego br. odnotował wzrosty w finansowania pojazdów ponad 25 proc. oraz segmentu maszyn i urządzeń 6 proc. r/r.


Pandemia nadal wpływa istotnie na odczyty dla całej polskiej gospodarki, ale co jest bardzo dobrą wiadomością, polski przemysł kontynuuje szybką ekspansję za sprawą rosnącego popytu krajowego i zagranicznego. To jednoznacznie przekłada się na znaczne wzrosty jeśli chodzi o realizowane przez nas inwestycje w strategicznych segmentach dla branży leasingowej, czyli pojazdach oraz maszynach i urządzeniach – mówi Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający Santander Leasing.Ważne jest to, że odnotowana obecna dynamika r/r została przez nas porównana z końcówką lutego 2020 r., a więc jeszcze przed wybuchem pandemii w Polsce gdzie nastroje przedsiębiorców nie były korelowane z kryzysem – dodaje.

 

Z przygotowanych przez Santander Leasing analiz wynika, że koniec lutego br. udało się zamknąć na sporym plusie w kluczowych segmentach dla całego rynku leasingu w Polsce, takich jak kategoria pojazdów (wzrost o ponad 25 proc. r/r), w tym pojazdach osobowych (prawie +14 proc. r/r), pojazdów ciężarowych ogółem (prawie +28 proc. r/r),  w tym  najwyższy w kategorii pojazdów ciężarowych powyżej 3,5t (ponad +35 proc. r/r).


W przypadku segmentu maszyn i urządzeń po 2 miesiącach 2021 r. odnotowany został wzrost zrealizowanych inwestycji na poziomie 6 proc. r/r. Szczególną rolę w tym procesie odegrało finansowanie sektora budowlanego z dynamiką r/r na poziomie ponad 75 proc., maszyn do produkcji tworzyw sztucznych (prawie +28 proc. r/r), maszyn i urządzenia do obróbki metali (ponad +9 proc. r/r) oraz wózków widłowych (prawie +90 proc. r/r).


- Bezsprzecznie bezpośredni pozytywny wpływ na naszą gospodarkę, a co za tym idzie rynek leasingu i odbudowę aktywności, sprzyja relatywnie korzystna koniunktura w przemyśle, wspierana przez rosnący eksport, a co za tym idzie również jak wskazuje GDDKiA wzrost w lutym o 4 proc. r/r ruchu samochodów ciężarowych. Wynika to przede wszystkim ze struktury polskiego eksportu, w której znaczny udział od lat mają dobra trwałe i pośrednie, które pomimo pandemii nadal odznaczają się sporym popytem – wskazuje Mariusz Włodarczyk. - Po ponad roku od wybuchu pandemii w Polsce widać wyraźnie również, że wprowadzone przez nas w pierwszej połowie 2020 r. elementy wsparcia przedsiębiorców były kluczowe, aby zmniejszyć obciążenia finansowe, a co za tym idzie  utrzymać płynność w firmach w dłuższej perspektywie, co przełożyło się na realizowane inwestycje w 2021 r. – dodaje.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Wyższa na dłużej – rentowność papierów skarbowych w USA Biuro prasowe
2024-04-30 | 11:10

Wyższa na dłużej – rentowność papierów skarbowych w USA

W skrócie:  • Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wzrosły powyżej 4,6% w związku z oczekiwaniami wolniejszego cyklu obniżek stóp procentowych
Gospodarka Rynki finansowe gospodarek wschodzących – czas zapiąć pasy
2024-04-30 | 11:00

Rynki finansowe gospodarek wschodzących – czas zapiąć pasy

Banki centralne z rynków wschodzących są obecnie między młotem a kowadłem: wzrost gospodarczy wymaga obniżenia stóp, ale spowolnienie cięć w głównych gospodarkach
Gospodarka Małe firmy myślą, że windykacja jest tylko dla dużych
2024-04-26 | 08:00

Małe firmy myślą, że windykacja jest tylko dla dużych

Co 5. firma nie reguluje zobowiązań wobec kontrahentów, bo sama nie otrzymuje zapłaty od klientów – wynika z badania „Przeterminowanie faktur w polskich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.