Postęp prac rewitalizacyjnych Opery Śląskiej w Bytomiu
Remont Opery Śląskiej w Bytomiu to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych w naszym regionie. Kontrakt o wartości ponad 56 mln zł zakłada przeprowadzenie szeregu prac budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich, dzięki którym perełka architektoniczna województwa śląskiego zostanie dostosowana do aktualnych potrzeb i wymogów.
„Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w celu zwiększenia atrakcyjności Opery Śląskiej i ochrony jej dziedzictwa kulturowego” zakłada dostosowanie istniejącego obiektu do aktualnych potrzeb tego typu placówek. Generalnym Wykonawcą prowadzonych prac jest firma ALSTAL Grupa Budowlana, która niedawno otworzyła swój oddział w Katowicach.
Dzięki realizacji projektu, Opera Śląska będzie spełniać potrzeby społeczno-kulturalne mieszkańców miasta, regionu i całej aglomeracji śląskiej. Prace prowadzone są pod ścisłą kontrolą wojewódzkiego konserwatora zabytków. W ramach projektu firma ALSTAL wykona przebudowę, rozbudowę i nadbudowę obiektu w zakresie budowlanym, instalacyjnym i konserwatorskim.
Inwestycja obejmuje również przebudowę operowej sceny, na której znajdzie się zapadnia, podnoszony orkiestrion, a także obrotowa scena, w której zamontowany zostanie nowoczesny system pozwalający na mechaniczną obsługę dekoracji. Przeprowadzane prace, a także zastosowanie systemu wirtualnej akustyki, w znacznym stopniu poprawi akustykę całego obiektu, dzięki czemu Opera Śląska dołączy do prestiżowego grona najnowocześniejszych obiektów tego typu. Istniejące elementy sceny zostały zabezpieczone i będą odrestaurowane, tak aby w przyszłości udostępnić je odwiedzającym, którzy w ten sposób będą mogli poznać historię tego miejsca.
- Zakończyliśmy już odbudowę i dobudowę budynków w zakresie budowlanym. Aktualnie trwają prace wykończeniowe, takie jak kładzenie płytek, czy montowanie ścianek działowych. Na widowni prowadzone są prace konserwatorskie, natomiast na scenie montowana jest konstrukcja stalowa nowego pomostu technicznego. Jednocześnie wykonujemy instalacje elektryczne i sanitarne oraz montujemy stolarkę okienną. Z kolei na zewnątrz trwają prace związane z termomodernizacją elewacji oraz dachów. – powiedział Łukasz Lasota, Kierownik Projektu z firmy ALSTAL Grupa Budowlana
Przebudowie Opery Śląskiej podlega powierzchnia ponad 6.000 metrów kwadratowych. W ramach projektu zostanie także zagospodarowany teren wokół obiektu. Inwestycja realizowana jest w systemie zaprojektuj i wybuduj.
Informacje o budynku
Budynek opery znajdujący się przy ulicy Stanisława Moniuszki powstał w 1901 roku w stylu neoklasycystycznym, według projektu berlińskiego architekta Aleksandera Böhma. W 1997 roku został wpisany do rejestru zabytków, a od 1945 roku znajduje się tam Opera Śląska, która została założona przez Adama Didura.
O ALSTAL Grupa Budowlana
Jesteśmy rodzinną firmą budowlaną ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego, która od 45 lat specjalizuje się w generalnym wykonawstwie trudnych i wymagających inwestycji budowlanych. Naszą nadrzędną wartością jest zapewnienie bezpieczeństwa i partnerskich relacji inwestorom, podwykonawcom, dostawcom, a także pracownikom tworzącym siłę organizacji. Naszym największym kapitałem są ludzie tworzący zespół ALSTAL. To ich doświadczenie, zaangażowanie i chęć zmieniania świata na lepszy pozwalają nam stale doskonalić naszą firmę. Zgrany zespół ponad 260 osób tworzą zarówno najwyższej klasy specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oraz młode, dynamiczne i ambitne osoby, które regularnie podnoszą swoje kompetencje.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.