Komunikaty PR

"Jasny głos dla gospodarki z Katowic". Ekspert podsumowuje EEC 2023

2023-05-03  |  01:00
Biuro prasowe

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.   

Po raz kolejny markę największej gospodarczej debaty w Europie Centralnej umocniły: ranga uczestniczących w wydarzeniu gości z całego świata i wielowątkowości tematów, jakie poruszono przez trzy dni merytorycznych debat i kuluarowych spotkań. Skala zakończonego właśnie XV EEC znajduje odzwierciedlenie w statystykach – 11 tys. uczestników stacjonarnych i 7 tys. śledzących debaty online, ponad 1200 prelegentów i prawie 170 sesji tematycznych oraz 650 przedstawicieli mediów.

Kluczem do przygotowania tytułów sesji w ramach tegorocznego Kongresu było wyjście od pięciu głównych nurtów tematycznych. Na tapetę wzięto nowy układ geopolityczny, podyktowany między innymi toczącą się w Europie wojną; przyszłość i odbudowę walczącej z agresją rosyjską Ukrainy; zieloną transformację gospodarki; transformację sektora energii oraz postępującą rewolucję technologiczną.

XV edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego otworzyła sesja pt. „Nowa europejska gospodarka w nowym świecie”, której tytuł uznać można za motto całego wydarzenia. Wśród głównych konkluzji debaty znalazły się stwierdzenia, że odbudowa gospodarki, walka z inflacją, bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe to kluczowe cele, które należy osiągnąć w Europie. 

Wielka Brytania oraz Unia Europejska i Polska są dla siebie naturalnymi partnerami, to kolejny z wniosków płynących z debaty, która otworzyła kongres. Natomiast sytuacji geopolitycznej całej Europy, ale także przyszłości Ukrainy, była ważnym tematem kilku  poświęconych temu zagadnieniu debat. Podczas sesji „Firmy z Europy Centralnej w globalnej rywalizacji” mocno wybrzmiał głos biznesu. Menedżerowie firm dyskutowali o gospodarczej konkurencyjności i atutach rozwojowych regionu Europy Centralnej.

Podczas Kongresu nie mogło też zabraknąć tematów skupionych wokół katastrofy klimatycznej i tego, jak determinuje wyzwania i przemiany w gospodarce i energetyce. O chmurze, Big Data, sztucznej inteligencji, adaptacji projektów do aktualnych realiów, a także m.in. o współpracy nauki z biznesem i cyberbezpieczeństwie rozmawiano m.in.  podczas sesji „Technologie, innowacje, digitalizacja”.  

W trzeci dzień Kongresu do Katowic przyjechał Prezes Rady Ministrów RP, Mateusz Morawiecki, który ogłosił inwestycję Microsoftu w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej, o wartości 1 mld dol.

– Polska może przyczynić się do czwartej rewolucji przemysłowej, rewolucji cyfrowej – powiedział. – Jesteśmy magnesem dla inwestycji amerykańskich. Nie tylko przemysłowych, zbrojeniowych, samochodowych, ale mamy też potężne inwestycje w przemysł informatyczny, który staje się na naszych oczach kolejną wielką kompetencją i miejscem pracy – podkreślił premier. – W Katowicach ulokowane będzie centrum informatyczne, część budowy baz danych Komisji Nadzoru Finansowego. Chcemy, aby Polska była w awangardzie państw, które rozwijają technologie chmurowe na całym świecie – dodał.

Zdaniem Ralpha Hauptera, prezesa Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, to technologia przyciągająca do kraju globalnych inwestorów, pozwalająca wykorzystywać najnowsze możliwości sztucznej inteligencji w wielu wariantach. Mówił także, że to kolejny krok w realizacji kompleksowego planu inwestycyjnego dla Polski, przypadający w 30-lecie obecności Microsoftu w Polsce. Centrum chmurowe zapewni najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju.

 – Do udanej transformacji, będącej fundamentem pomyślnego rozwoju gospodarki, niezbędne są zaufanie, bezpieczeństwo i innowacyjność. Cieszę się, że Microsoft od kilku dekad inwestuje w rozwój Polski – powiedział z kolei Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, podczas transmisji wideo. 

Adam Białas jest dziennikarzem biznesowy i gospodarczym - wieloletnim działaczem Międzynarodowej Federacji Dziennikarstwa w Brukseli (IFJ) i SDRP, ekspertem rynku, partnerem biznesowym Ringier Axel Springer Polska i dyr.  agencji „BIALAS Consulting & Solutions”. XV Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w dniach 24-26 kwietnia 2023 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Więcej w relacji Adam Białasa dla Poland Weekly: 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję

Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.

Prawo

Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym

Europosłowie z opozycji krytykują wystąpienie Donalda Tuska przed Parlamentem Europejskim na temat planów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości wśród priorytetów przedstawionych przez polski rząd brakuje akcentów istotnych dla naszego kraju. Szczególnie ważna według nich jest kwestia dotycząca planowanego porozumienia Unia Europejska – MERCOSUR i modyfikacja Paktu Migracyjnego.

Firma

Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie

Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.