"Jasny głos dla gospodarki z Katowic". Ekspert podsumowuje EEC 2023
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
Po raz kolejny markę największej gospodarczej debaty w Europie Centralnej umocniły: ranga uczestniczących w wydarzeniu gości z całego świata i wielowątkowości tematów, jakie poruszono przez trzy dni merytorycznych debat i kuluarowych spotkań. Skala zakończonego właśnie XV EEC znajduje odzwierciedlenie w statystykach – 11 tys. uczestników stacjonarnych i 7 tys. śledzących debaty online, ponad 1200 prelegentów i prawie 170 sesji tematycznych oraz 650 przedstawicieli mediów.
Kluczem do przygotowania tytułów sesji w ramach tegorocznego Kongresu było wyjście od pięciu głównych nurtów tematycznych. Na tapetę wzięto nowy układ geopolityczny, podyktowany między innymi toczącą się w Europie wojną; przyszłość i odbudowę walczącej z agresją rosyjską Ukrainy; zieloną transformację gospodarki; transformację sektora energii oraz postępującą rewolucję technologiczną.
XV edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego otworzyła sesja pt. „Nowa europejska gospodarka w nowym świecie”, której tytuł uznać można za motto całego wydarzenia. Wśród głównych konkluzji debaty znalazły się stwierdzenia, że odbudowa gospodarki, walka z inflacją, bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe to kluczowe cele, które należy osiągnąć w Europie.
Wielka Brytania oraz Unia Europejska i Polska są dla siebie naturalnymi partnerami, to kolejny z wniosków płynących z debaty, która otworzyła kongres. Natomiast sytuacji geopolitycznej całej Europy, ale także przyszłości Ukrainy, była ważnym tematem kilku poświęconych temu zagadnieniu debat. Podczas sesji „Firmy z Europy Centralnej w globalnej rywalizacji” mocno wybrzmiał głos biznesu. Menedżerowie firm dyskutowali o gospodarczej konkurencyjności i atutach rozwojowych regionu Europy Centralnej.
Podczas Kongresu nie mogło też zabraknąć tematów skupionych wokół katastrofy klimatycznej i tego, jak determinuje wyzwania i przemiany w gospodarce i energetyce. O chmurze, Big Data, sztucznej inteligencji, adaptacji projektów do aktualnych realiów, a także m.in. o współpracy nauki z biznesem i cyberbezpieczeństwie rozmawiano m.in. podczas sesji „Technologie, innowacje, digitalizacja”.
W trzeci dzień Kongresu do Katowic przyjechał Prezes Rady Ministrów RP, Mateusz Morawiecki, który ogłosił inwestycję Microsoftu w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej, o wartości 1 mld dol.
– Polska może przyczynić się do czwartej rewolucji przemysłowej, rewolucji cyfrowej – powiedział. – Jesteśmy magnesem dla inwestycji amerykańskich. Nie tylko przemysłowych, zbrojeniowych, samochodowych, ale mamy też potężne inwestycje w przemysł informatyczny, który staje się na naszych oczach kolejną wielką kompetencją i miejscem pracy – podkreślił premier. – W Katowicach ulokowane będzie centrum informatyczne, część budowy baz danych Komisji Nadzoru Finansowego. Chcemy, aby Polska była w awangardzie państw, które rozwijają technologie chmurowe na całym świecie – dodał.
Zdaniem Ralpha Hauptera, prezesa Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, to technologia przyciągająca do kraju globalnych inwestorów, pozwalająca wykorzystywać najnowsze możliwości sztucznej inteligencji w wielu wariantach. Mówił także, że to kolejny krok w realizacji kompleksowego planu inwestycyjnego dla Polski, przypadający w 30-lecie obecności Microsoftu w Polsce. Centrum chmurowe zapewni najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju.
– Do udanej transformacji, będącej fundamentem pomyślnego rozwoju gospodarki, niezbędne są zaufanie, bezpieczeństwo i innowacyjność. Cieszę się, że Microsoft od kilku dekad inwestuje w rozwój Polski – powiedział z kolei Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, podczas transmisji wideo.
Adam Białas jest dziennikarzem biznesowy i gospodarczym - wieloletnim działaczem Międzynarodowej Federacji Dziennikarstwa w Brukseli (IFJ) i SDRP, ekspertem rynku, partnerem biznesowym Ringier Axel Springer Polska i dyr. agencji „BIALAS Consulting & Solutions”. XV Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w dniach 24-26 kwietnia 2023 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Więcej w relacji Adam Białasa dla Poland Weekly:
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.
Prawo
Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
Europosłowie z opozycji krytykują wystąpienie Donalda Tuska przed Parlamentem Europejskim na temat planów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości wśród priorytetów przedstawionych przez polski rząd brakuje akcentów istotnych dla naszego kraju. Szczególnie ważna według nich jest kwestia dotycząca planowanego porozumienia Unia Europejska – MERCOSUR i modyfikacja Paktu Migracyjnego.
Firma
Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.