Komunikaty PR

Rekomendacje CIMA w zakresie odbudowy gospodarczej

2021-08-02  |  10:00

Association of International Certified Professional Accountants dzieli się z polskim rządem rekomendacjami w zakresie wspierania odbudowy gospodarczej w Polsce

Sugesie oraz rekomendacje dot. dalszego wsparcia przez polski rząd biznesu i rozwoju przemysłu zostały opracowane czerpiąc z szerokiego doświad­czenia i dogłębnej, specjalistycznej wiedzy członków CIMA w Polsce.

Association of International Certified Professional Accountants, reprezentujące AICPA & CIMA, wzywa polski rząd do podjęcia dalszych kroków w zakresie wspierania odbudowy gospodarczej w Polsce poprzez wdrażanie programów dla sektora MŚP w obszarze cyfryzacji i nowych technolo­gii, wzmacnianie kluczowych zasobów Polski, takich jak wysoko wykwalifikowana pula talentów oraz wspieranie przed­się­biorstw w ich dąże­niach do zrównoważonego rozwoju.

Wparcie dla sektora MŚP w zakresie cyfryzacji i wdrażania nowych technologii

Z badania „Smart Industry in Poland 2020” wynika, że wśród polskich przedsiębiorców z sektora MŚP wzrosła świadomość korzyści wynikających z cyfryzacji, szczególnie w świetle pandemii. Co więcej, raport Europejskiego Funduszu Leasingowego (European Leasing Fund) wskazuje, że wy­ko­rzystanie technologii przez polskich przedsiębiorców z sektora MŚP wzrosło o 65%, przy czym 69% spośród nich planuje utrzymać ten kierunek rozwoju technologicznego w przyszłości.

Andrew Harding FCMA, CGMA, Chief Executive – Management Accounting, Association of International Certified Professional Accountants (AICPA & CIMA) komentuje: 

Według relacji wielu naszych członków, podczas pandemii najlepiej poradziły sobie te podmioty, które wykorzystywały lub były w stanie w krótkim czasie wdrożyć platformy wykorzystujące nowe technologie.

Wobec rosnącej liczby konsumentów i podmiotów gospodarczych wykorzystujących nowe technologie, dla zachowania konkurencyjności sektora MŚP niezbędne jest ich wdrażanie. Wierzymy, że polski rząd może podjąć dodatkowe działania wspierające sektor MŚP w procesach cyfryzacji, co wywarłoby pozytywny wpływ na ogólną poprawę sytuacji gospo­darczej w Polsce.

Wsparcie w podnoszeniu oraz zdobywaniu nowych kwalifikacji

Według raportu przygotowanego na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, połowa firm, które wzięły udział w badaniu Work Service w trzecim kwartale 2018 r. wskazywała na trudności w obsadzaniu stanowisk pracy. Także badanie przeprowadzone przez Manpower Group w trzecim kwartale 2021 r. wskazuje, iż 81% polskich pracodawców doświadcza trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk z po­wo­du niedoboru odpowiednich kwalifikacji. Tymczasem jak wynika z raportu Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (German Economic Institute) dotyczącym Polski, zaledwie 21.2% osób zatrudnionych w wie­ku 55-64 lat uczestniczyło w szkoleniach w miejscu pracy.

Jakub Bejnarowicz, Dyrektor Regionalny na Europę, Association of International Certified Professional Accountants (AICPA & CIMA) komentuje: 

W Polsce potrzebne jest wsparcie zarówno dla osób dopiero wcho­dzą­cych na rynek pracy, jak i pracowników o dłuższym stażu.

Wierzymy, iż istnieją dwa rozwiązania, które polski rząd mógłby wykorzystać, aby wesprzeć podnoszenie kwalifikacji zarówno obecnych, jak i przyszłych pracownikówprogram stażowy, który stanowiłby atrakcyjną propozycję i dla nowych pracowników, i dla pracodawców oraz  programu dla pracowników o dłuższym stażu pracy, umożliwiającego im zdobywanie nowych kwalifikacji, które zwiększą ich znaczenie dla orga­nizacji i gospodarki.

Wspieranie przedsiębiorstw w dążeniu do zrównoważonego rozwoju

Wprowadzenie unijnej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (NFRD) oraz jej transpozycja do polskiego prawa w 2017 r. spowodowała zwiększenie świadomości przed­siębiorców. Wraz z upowszechnieniem inicjatyw ESG (częściowo na skutek zmieniających się oczekiwań udziałowców, zmiany podejścia wśród podmiotów zapewniających finansowanie, nowych regulacji, debat społecznych i ryzyk reputacyjnych, ale również na skutek nowych szans biznesowych), zapotrzebowanie na informacje dotyczące ESG oraz weryfikację tych informacji będzie rosło.

Andrew Harding FCMA, CGMA komentuje: – W Polsce, która znajduje się nadal na początku zmian w zakresie ESG, stwarza to istotne szanse dla podmiotów gospodarczych.

– Association of International Certified Professional Accountants wzięło udział w konsultacjach publicznych dotyczących projektu nowej unijnej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD). Zasugerowaliśmy, że zasadnicze znaczenie ma współpraca wszystkich uczestników rynku w ce­lu wypracowania kompleksowego globalnego podejścia do sprawozdawczości, zapew­niającego przejrzystość w kwestii sposobów wykorzystywania przez przedsiębiorstwa dostępnych zasobów do budowania długotrwałej wartości. Podkreśliliśmy również zasadniczą rolę, jaką odgrywają posiadacze tytułu CGMA.

– Wyrażamy gotowość do zaangażowania się i aktywnego udziału w dyskusji na temat tego niezwykle ważnego zagadnienia na poziomie krajowym.

Sugestie i rekomendacje AICPA & CIMA dotyczą: 

  • Propozycji wdrożenia programu wsparcia, w którym MŚP mogłyby skorzystać z nieodpłatnego, niezależnego doradztwa w zakresie wpływu technologii na pop­rawę ich wyników i w przypadku spełnienia określonych wymów mogłyby uzyskać voucher na pokrycie części kosztów nowego oprogra­mowania.
  • Propozycji wdrożenia Programu Akceleracji Wzrostu, w ramach którego eksperci z dziedziny finansów i biznesu współpracowaliby z podmiotami gospodarczymi w celu identyfikacji barier wzrostu oraz wypracowania sposobów ich pokonywania, i który obejmowałby finansowanie dostępu do tego specjalistycznego wsparcia.
  • Zaadresowania problemu niedoboru wykwalifikowanego zasobu talentów poprzez wyko­rzystanie doświadczeń programów stażowych realizowanych w takich krajach jak Wielka Brytania, Szwaj­caria i USA, jako nowej drogi wejścia pracowników na rynek pracy zarówno w przypadku tradycyjnych zawodów, jak i w zawodach specjalistycznych.
  • Propozycji wdrożenia programu dla pracowników powyżej 40. roku życia, by pomóc im w nabywaniu nowych kwalifikacji w szczególności w obszarach, na które popyt jest wyższy niż podaż: technologii, zarządzania i finansów. 
  • Wspierania przedsiębiorstw w dążeniu do zrównoważonego rozwoju poprzez zachęcenie ich do przyjęcia sprawozdawczości zintegrowanej, zintegrowanego podejścia w biznesie i najlepszych prak­tyk z tym związanych oraz do uznania kluczowej roli specjalistów ds. rachunkowości zarządczej we wspieraniu ujawniania szerszego zakresu informacji dot. zmian klimatycznych i zrównowa­żonego rozwoju.
  • Umożliwienia pełnienia ról nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa przez posiadaczy tytułu CGMA, co miałoby pozytywny wpływ na finanse pub­liczne oraz wyniki przedsiębiorstw państwowych w Polsce.

 

Association of International Certified Professional Accountants®, reprezentujące AICPA® & CIMA®, działa na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 696 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 192 krajów i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarząd­czej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecz­nemu i zrównoważonemu rozwojowi.

American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej.  

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.