Rury GRP z Gdańska podbijają świat
W obliczu kryzysu wodnego i dynamicznych zmian klimatu w Europie przedsiębiorcy zabiegają o przyjęcie przez Komisję Europejską Niebieskiego Ładu, który ma uruchomić olbrzymie środki na inwestycje wodne. Polska ma wszelkie możliwość produkcyjne, aby stać się liderem w tej kwestii w Europie, czego przykładem jest między innymi gdańska fabryka Amiblu, która eksportuje swoje produkty do niemalże 30 państw na kilku kontynentach.
Nowy program UE ma uwzględnić kwestie związane z gospodarowaniem wodą, poprawą jej dostępności, a także ochroną dostępnych zasobów z powodu zbliżającego się niedoboru wody w całej Europie. W październiku Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny ogłosi inicjatywę “Czas na Niebieski Ład UE” oraz wezwie Komisję Europejską, aby zaczęła traktować wodę jako priorytet w swoim programie na 2024 rok.
Rury NC Line wysyłane do blisko 30 krajów
Produkowane w Gdańsku rury o przekrojach niekołowych trafiły już do 18 państw w Europie, w tym m.in. do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Rumunii, czy Anglii. Ponadto produkty wyszły poza Stary Kontynent, chociażby do USA, gdzie dużo projektów realizowaliśmy na przykład w Los Angeles, do Kanady, Argentyny, czy technologicznie zaawansowanej Japonii, a dokładniej w Tokio. Wszystkie kraje doceniły ich innowacyjność i zaawansowaną technologię.
Niekołowe rury NC Line charakteryzuje specyficzny kształt. Rura o przekroju jajowym doskonale sprawdza się w systemach kanalizacji ogólnospławnej, jej kształt zapewnia prawidłowy przepływ ścieków i odprowadzanie wód opadowych. Te o formie parabolicznej zaś stosowane są przy przepustach pod drogami, gdzie zbierają spływające strumienie oraz niewielkie rzeczki, a także między innymi przy przejściach dla ludzi pod torami kolejowymi. Wykonane z żywicy, wzmacnianej włóknem szklanym, są efektem pięćdziesięciu lat ciągłego rozwoju technologicznego. Dzięki wykorzystaniu wiedzy inżynierskiej z zakresu materiałów kompozytowych i materiałoznawstwa Amiblu wytwarza produkty, które służyć będą kolejnym pokoleniom.
- Cieszy i jednocześnie napawa nas dumą fakt, że rury z gdańskiej fabryki są doceniane w różnych zakątkach globu. Sprawdzają się przy projektach realizowanych w wielu częściach Europy i świata. Solidność, trwałość i niezawodność to ich niezaprzeczalne cechy. Bez wątpienia niekołowe rury NC Line przyczyniły się do poprawy jakości życia milionów ludzi na całym świecie i stanowiły ważny krok w rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na skalę międzynarodową. – mówi Krzysztof Kurzych, dyrektor fabryki Amiblu w Gdańsku
Fabryka Amiblu w Gdańsku dystrybuuje swoje produkty na rynki międzynarodowe. Rury NC Line przyczyniają się do wzmocnienia tamtejszych systemów wodociągowych i kanalizacyjnych. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość bezwykopowej instalacji. Wytrzymałość oraz elastyczność rur sprawia, że mogą być dostosowane idealnie do wymagań klientów, łatwo dopasowane do różnych kształtów i geometrii, a co więcej ich użytkowanie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Taka ekspansja polskich produktów na arenie międzynarodowej ma dodatkowo korzystny wpływ na wizerunek naszego kraju. Produkty o dobrej jakości wpływają na pozytywne postrzeganie kraju, budując jego wizerunek jako miejsca stawiającego na innowacje. Tym niewątpliwie może pochwalić się fabryka Amiblu w Gdańsku.
Transformacja z unijnym dofinansowaniem
Perspektywy globalnego handlu
Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.