Schneider Electric zmodernizuje sieć dystrybucji energii w Serbii
- Projekt o wartości 140 mln euro ma na celu poprawę niezawodności sieci, zmniejszenie liczby awarii i skrócenie czasu trwania przestojów.
- Zmiany ograniczą również straty sieciowe, co umożliwi pokaźną redukcję emisji CO2 i wygeneruje oszczędności.
- Rozwiązania Schneider Electric pomogą zmodernizować serbską sieć dystrybucji energii średniego napięcia.
Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, podpisał umowę na dostawę urządzeń średniego napięcia (SN) i oprogramowania do zarządzania siecią. Celem jest modernizacja serbskiej sieci dystrybucji energii elektrycznej. Ten ogólnokrajowy projekt doprowadzi do poprawy niezawodności sieci, ograniczenia przerw w dostawach energii i skrócenia czasu ich trwania.
Serbia dąży do poprawy niezawodności energii elektrycznej i zmniejszenia strat
Modernizacja sieci poprawi jakość dostaw energii elektrycznej, a tym samym wzmocni usługi świadczone przez serbskiego operatora systemu dystrybucyjnego Elektrodistribucija Srbije (EDS) i jego klientów. Ulepszenia zmniejszą również straty techniczne i nietechniczne do około 8% w ciągu najbliższych 5-7 lat, równając do średniej obowiązującej w krajach UE. Obecnie straty sieciowe w Serbii to ekwiwalent około 500 mln euro rocznie.
– Jestem przekonana, że nowa inwestycja w modernizację systemu dystrybucji energii elektrycznej o wartości 140 milionów euro poprawi zaopatrzenie naszych obywateli, a także podmiotów gospodarczych i znacznie zmniejszy straty w sieci, przynosząc wielomilionowe oszczędności w skali roku – mówi premier Serbii Ana Brnabic.
Schneider Electric zoptymalizuje podejmowane przez Serbię wysiłki w zakresie modernizacji i automatyzacji
Jako technologiczny lider rynku, Schneider Electric posiada w ofercie połączone produkty, oprogramowanie, a także dysponuje specjalistyczną wiedzą, co stanowi połączenie niezbędne do zmodernizowania, zautomatyzowania i przekształcenia całej krajowej sieci SN. Zdigitalizowane sieci przyszłości wpłyną na poprawę efektywności energetycznej, przyspieszą integrację odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, oraz zrównoważą podaż i popyt na energię, tym samym ułatwiając przejście na zieloną energię. Możliwości zarządzania danymi pozwolą na optymalizację i dekarbonizację zużycia energii po stronie popytu.
Modernizacja sieci i jej cyfryzacja pozwolą również określić, jak najlepiej skonfigurować i obsługiwać istniejącą sieć dystrybucyjną, co może zmniejszyć lub odroczyć duże inwestycje kapitałowe w budowę elektrowni – oszczędzając fundusze publiczne i ograniczając straty.
– Stworzone przez Schneider Electric w Serbii oprogramowanie można wdrożyć w naszej sieci energetycznej, czyniąc ją niezawodną i wydajną, zmniejszając liczbę przestojów i ograniczając straty – dodaje Dubravka Djedovic, serbska minister górnictwa i energii.
– Jestem dumny, że Schneider Electric pomaga Serbii w osiągnięciu jej celów w zakresie modernizacji sieci elektroenergetycznej i wspierania transformacji w kierunku zielonej energii – podkreśla Gary Lawrence, prezes pionu Power and Grid w Schneider Electric. – Mamy ponad 20-letnie doświadczenie pracy w tym kraju. Nasza obecność w Serbii obejmuje działające tu globalne centrum badań, rozwoju i produkcji oprogramowania Schneider Electric do optymalizacji zarządzania dystrybucją energii elektrycznej.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.