Komunikaty PR

Shell rozpocznie budowę największej w Europie wytwórni odnawialnego wodoru

2022-07-15  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
HK
Hill+Knowlton Strategies

Plac Konesera
03-736 Warszawa
biuroprasowe|hkstrategies.com| |biuroprasowe|hkstrategies.com
+48 22 536 38 00
hkstrategies.pl
Do pobrania docx ( 0.03 MB )

Spółki zależne Shell plc, Shell Nederland B.V. oraz Shell Overseas Investments B.V., podjęły ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy Holland Hydrogen I — wytwórni odnawialnego wodoru, która po rozpoczęciu działania w 2025 roku będzie największym takim zakładem w Europie.

Elektrolizer o mocy 200 MW zostanie zbudowany na terenie Tweede Maasvlakte w porcie w Rotterdamie i będzie wytwarzać do 60 000 kg odnawialnego wodoru dziennie.

Energia odnawialna dla elektrolizera będzie pochodzić z morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust (noord), która jest częściowo własnością firmy Shell.

Odnawialny wodór będzie dostarczany rurociągiem HyTransPort[1] do Shell Energy and Chemicals Park Rotterdam, gdzie zastąpi część szarego wodoru (produkowanego z gazu ziemnego), który jest wykorzystywany w rafinerii. Przyczyni się to do częściowej dekarbonizacji wytwórstwa produktów energetycznych w tym zakładzie, takich jak benzyna, olej napędowy i paliwo lotnicze. Ze względu na pojawienie się na rynku samochodów ciężarowych na wodór, a także rozwijają się sieć obsługujących je stacji paliw, wodór odnawialny może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji transportu drogowego.

Holland Hydrogen I jest dowodem na to, jak nowe rozwiązania energetyczne mogą współdziałać, by zaspokajać potrzeby społeczne związane z czystszą energią. To także kolejny przykład zaangażowania Shell w realizację celu, jakim jest osiągnięcie statusu firmy o zerowym poziomie emisji netto do 2050 roku – powiedziała Anna Mascolo, wiceprezes wykonawcza ds. nowych rozwiązań energetycznych w Shell. – Wodór odnawialny będzie odgrywać decydującą rolę w systemie energetycznym przyszłości, a inwestycja ta stanowi ważny krok w realizacji jego potencjału – dodała Anna Mascolo.

Shell chce przyczyniać się do budowy globalnej gospodarki opartej na wodorze. W tym celu firma rozwija możliwości w zakresie produkcji, przechowywania, transportu i dostarczania wodoru do odbiorców końcowych. Zatwierdzenie budowy Holland Hydrogen I to ważny kamień milowy na tej drodze — nie tylko dla Holandii jako lidera w dziedzinie gospodarki opartej na wodorze, ale też dla firmy Shell na całym świecie.

Informacje dotyczące inwestycji wodorowych Shell:

Shell jest właścicielem i operatorem około 10% globalnej mocy produkcyjnej zainstalowanych elektrolizerów wodorowych, w tym 20-megawatowego elektrolizera w Chinach i 10-megawatowego elektrolizera z membraną elektrolitowo-polimerową (PEM) w Niemczech. Mogą one produkować odpowiednio 3000 i 1300 ton wodoru rocznie. Shell pracuje także nad inwestycjami w niskoemisyjną produkcję wodoru o potencjalnej wydajności przekraczającej 950 kiloton rocznie (wskaźnik ten dotyczy udziału Shell).

Warunki klasyfikacji wytwarzanego wodoru jako wodoru ze źródeł odnawialnych lub paliwa odnawialnego pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) określa ustawodawstwo Unii Europejskiej. Kryteria te zostały wskazane w dyrektywie w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (RED) i dążymy do wytwarzania wodoru zgodnie z tą dyrektywą oraz powiązanymi z nią aktami delegowanymi. Niektóre części ustawodawstwa UE, takie jak akty delegowane, są przedmiotem dyskusji i nie zostały jeszcze sfinalizowane. Podczas produkcji Shell będzie uwzględniał wymogi przepisów w ich ostatecznym brzmieniu.

Holland Hydrogen I ma na celu produkcję wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej generowanej przez morską elektrownię wiatrową Hollandse Kust (noord). W lipcu 2020, Shell i Eneco w ramach consorium CrossWind wygrały przetarg na morską farmę wiatrową Hollandse Kust (noord) o łącznęj mocy zainstalowanej 759 megawatów, która powstanie bez subsydiów (udział Shell 79.9%). Zgodnie z planem farma wiatrowa zacznie działać w 2023 r., generując 3,3 TWh rocznie – równowartość 2.8% zapotrzebowania na energię elektryczną w Holandii. Farma wiatrowa będzie zlokalizowana 18,5 km od wybrzeża Holandii w pobliżu miasta Egmond aan Zee.

Informacje dotyczące inwestycji offshore Shell:

Shell ma 50-lat doświadczenia w realizacji złożonych, zintegrowanych projektów morskich na Morzu Północnym, 20-letnie doświadczenie w rozwoju energetyki wiatrowej. Niedawno Shell potwierdził swój udział w przetargu polskiego rządu dotyczącym morskiej energetyki wiatrowej, który obejmuje jedenaście obszarów na Morzu Bałtyckim. Według WindEurope, na polskim Morzu Bałtyckim do 2050 r. może powstać nawet 28 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Dzięki doświadczeniu w realizacji złożonych, zintegrowanych projektów morskich na Morzu Północnym, 21 GW potencjalnych morskich projektów wiatrowych, a także dzięki możliwościom finansowym, Shell chce odegrać kluczową rolę w zapewnieniu części tych mocy.

 

 

Kontakt z Shell Polska:

Gabriela Strokirk, dyrektorka ds. relacji zewnętrznych, rzeczniczka prasowa Shell Polska, gabriela.kulesza@shell.com

Shell  to globalna grupa spółek energetycznych i petrochemicznych, prowadząca działalność w ponad 70 krajach. Firma wykorzystuje zaawansowane technologie i nowatorskie podejście, aby budować zrównoważoną przyszłość energetyczną. Shell w Polsce operuje aktualnie ponad 440 stacjami oferującymi najwyższej jakości paliwa, bogatą ofertę kawową oraz asortyment produktów spożywczych i motoryzacyjnych. W 2021 r. po raz 11. Shell został nagrodzony Gwiazdą Jakości Obsługi, co potwierdza zaufanie klientów do marki. Shell dysponuje również szeroką gamą olejów i smarów do samochodów i dla przemysłu, a do klientów biznesowych skierowana jest oferta kart paliwowych, usług drogowych i innych rozwiązań dla flot w ramach programu Shell Card. Ponadto w Krakowie działa Shell Business Operations, jedno z największych centrów nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce: 4400 pracowników stanowi wsparcie dla grupy Shell globalnie w obszarach finansów, logistyki, zakupów, procesów kadrowych, obsługi klientów, jak również w komunikacji zewnętrznej czy wewnętrznej. W 2021 roku praktyki Shell Polska w obszarze zrównoważonego rozwoju znalazły się w raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki”. W tym roku Shell uzyskał również Biały Listek CSR i wyróżnienie za dobre praktyki „Zrównoważony rozwój biznesu – działania na rzecz klimatu i środowiska”. Global Compact Network Poland nadał Shell tytuł Rzecznika Standardu Etyki wyróżniający firmy, które konkurują w oparciu o transparentne zasady biznesowe, wiarygodność i wzajemną odpowiedzialność.

 

 

 

 


[1] HyTransPort to nowy rurociąg wodorowy przebiegający przez port w Rotterdamie, który będzie stanowić element infrastruktury wodorowej Holandii.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Hill+Knowlton Strategies
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie Biuro prasowe
2024-07-03 | 10:35

Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie

MOOVIN Interiors to warszawska pracownia architektury wnętrz, która jako jedyna oferuje kompleksowe usługi wykończenia wnętrz w standardzie Concierge. Dzięki temu zapewnia swoim
Gospodarka Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw
2024-06-27 | 08:00

Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw

Wytrzymałość polskich przedsiębiorców ma swoje granice, zwłaszcza, jeżeli chodzi o pieniądze. 40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji nieuregulowane faktury będące
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-24 | 11:00

Środowiska biznesowe apelują do MON o wzmocnienie potencjału obronnego

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan oraz Polską Radą Biznesu wystosowała do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.