Silny głos kobiet – szansą dla polskiej gospodarki
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października 2023 roku, kobiety stanowią ponad 50% uprawnionych do głosowania. Ich głos może mieć więc kluczowe znaczenie dla wyniku wyborów.
W Polsce kobiety stanowią 65% absolwentów szkół wyższych, ale tylko 25% specjalistów w debacie publicznej. W spółkach giełdowych stanowią tylko 5% prezesek, a zarabiają o 20% mniej niż mężczyźni. Dysproporcje te są spowodowane głęboko zakorzenionymi stereotypami, wewnętrznymi przekonaniami i mentalnymi „szklanymi sufitami”.
Kobiety dochodzą do głosu, zrzeszają się, współpracują ze sobą, wspierają i co ważne – dbają o włączanie mężczyzn w tę zmianę przekonań i parytetów, dbają o różnorodność, równość i inkluzywność. Mam nadzieję, że już 15 października rekordowa frekwencja kobiet w wyborach będzie kolejnym dowodem wzrostu sprawczości kobiet i ich społecznej odpowiedzialności – mówi Ewa Rzodkiewicz, dyrektorka Loży Warszawskiej Business Centre Club, prowadząca projekt BCC Kobiety.
Sytuacja kobiet w biznesie powoli się poprawia. Liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych się zwiększa, a coraz więcej mówi się o równości i konieczności niwelowania luki płacowej.
Rola Business Centre Club
Business Centre Club od początku istnienia wspiera rolę kobiet w biznesie i propaguje równość w życiu gospodarczym niezależnie od płci. W ramach projektu BCC Kobiety organizacja zrzesza przedsiębiorczynie i konsoliduje rynek.
Badania dowodzą, że zróżnicowanie płciowe w zespołach kierowniczych ma pozytywny wpływ na wyniki finansowe firm. Dlatego równości w biznesie nie należy rozpatrywać jako oczywistej normy, ale jako szansy.
Nowe regulacje UE zakładają, że do czerwca 2026 roku w firmach zatrudniających powyżej 250 osób liczba kobiet wśród członków organów zarządzających firmą ma wynieść co najmniej 40 proc.
Agnieszka Holland, ambasadorka projektu BCC propagującego równość w biznesie, uważa, że sprawa równości jest dla niej najważniejsza w perspektywie przyszłościowej. Mówi, że nie dojdzie nigdy do prawdziwego partnerstwa, jeśli ta równość nie zostanie osiągnięta. Ma nadzieję, że małe kroki doprowadzą do wielkiej zmiany.
Włączenie kobiet do dyskusji społecznej i gospodarczej jest dziś kluczowe. Silny głos kobiet może przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki i stworzenia bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.