Komunikaty PR

Silny złoty na wakacyjnym horyzoncie – kiedy kupimy dolara za mniej niż 4 złote?

2023-07-12  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Złoty pozostaje najsilniejszy wobec Euro od września 2020 roku, gdy kurs wynosił 4,44 PLN/EUR. Jednocześnie w przypadku dolara amerykańskiego rodzima waluta zbliża się do psychologicznej granicy 4 złotych i osiąga obecnie wartość 4,03 PLN/USD. W odpowiedzi na te dynamiczne zmiany na rynku walutowym, analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla złotego na III kwartał 2023 roku.

Pomimo umiarkowanego optymizmu ekspertów ekonomicznych, złoty w ubiegłym kwartale znacząco przerósł oczekiwania rynkowe. Znaczny spadek cen surowców przyczynił się do poprawy salda bilansu płatniczego, co z kolei przyciągnęło zagranicznych inwestorów. Ponadto polski rynek papierów wartościowych wyglądał atrakcyjnie z powodu niskich cen akcji, a obligacje skarbowe oferowały wyższe stopy zwrotu w porównaniu do ich odpowiedników w strefie euro. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym umacnianiu złotego jest również trend spadkowy inflacji CPI.

Czy to czas na zakup euro?

W I kwartale 2023 roku przewidywano, że notowania euro wyniosą 4,65 PLN/EUR na koniec roku. Jednak spadek kursu o ponad 25 groszy w ciągu kilku miesięcy skłonił ekspertów do korekty tych prognoz. Większość scenariuszy wciąż zakłada osłabienie złotego w drugiej połowie roku. Aktualna sytuacja makroekonomiczna wskazuje jednak, że w najbliższych miesiącach trend dla krajowej waluty pozostanie pozytywny. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania średniego kursu euro poniżej 4,56 PLN/EUR w III kwartale 2023 roku wynosi 72 procent, a szanse na spadek kursu tej pary walutowej poniżej 4,40 PLN/EUR wynoszą 32 procent.

Dolar ponownie poniżej 4 złotych?

Kurs amerykańskiej waluty przez długi czas oscylował wokół wartości 4 zł, przekraczając trwale ten poziom od momentu rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. W długoterminowej perspektywie jest to zjawisko niespotykane — w ciągu ostatnich 20 lat dolar przekraczał próg 4,00 PLN/USD jedynie sporadycznie. Jego długotrwałe umocnienie to w dużej mierze efekt pesymistycznych nastrojów rynkowych spowodowanych następującymi po sobie sytuacjami kryzysowymi na świecie. Rynki zdążyły jednak oswoić się z nowym otoczeniem makroekonomicznym i geopolitycznym, co spowodowało odpływ kapitału od walut bezpiecznej przystani takich jak dolar. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse utrzymania średniego kursu dolara poniżej 4,10 PLN/USD w III kwartale 2023 roku wynoszą 74 procent, a prawdopodobieństwo spadku kursu poniżej 4,00 PLN/USD wynosi 30 procent.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.