Silny złoty na wakacyjnym horyzoncie – kiedy kupimy dolara za mniej niż 4 złote?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Złoty pozostaje najsilniejszy wobec Euro od września 2020 roku, gdy kurs wynosił 4,44 PLN/EUR. Jednocześnie w przypadku dolara amerykańskiego rodzima waluta zbliża się do psychologicznej granicy 4 złotych i osiąga obecnie wartość 4,03 PLN/USD. W odpowiedzi na te dynamiczne zmiany na rynku walutowym, analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla złotego na III kwartał 2023 roku.
Pomimo umiarkowanego optymizmu ekspertów ekonomicznych, złoty w ubiegłym kwartale znacząco przerósł oczekiwania rynkowe. Znaczny spadek cen surowców przyczynił się do poprawy salda bilansu płatniczego, co z kolei przyciągnęło zagranicznych inwestorów. Ponadto polski rynek papierów wartościowych wyglądał atrakcyjnie z powodu niskich cen akcji, a obligacje skarbowe oferowały wyższe stopy zwrotu w porównaniu do ich odpowiedników w strefie euro. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym umacnianiu złotego jest również trend spadkowy inflacji CPI.
Czy to czas na zakup euro?
W I kwartale 2023 roku przewidywano, że notowania euro wyniosą 4,65 PLN/EUR na koniec roku. Jednak spadek kursu o ponad 25 groszy w ciągu kilku miesięcy skłonił ekspertów do korekty tych prognoz. Większość scenariuszy wciąż zakłada osłabienie złotego w drugiej połowie roku. Aktualna sytuacja makroekonomiczna wskazuje jednak, że w najbliższych miesiącach trend dla krajowej waluty pozostanie pozytywny. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania średniego kursu euro poniżej 4,56 PLN/EUR w III kwartale 2023 roku wynosi 72 procent, a szanse na spadek kursu tej pary walutowej poniżej 4,40 PLN/EUR wynoszą 32 procent.
Dolar ponownie poniżej 4 złotych?
Kurs amerykańskiej waluty przez długi czas oscylował wokół wartości 4 zł, przekraczając trwale ten poziom od momentu rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. W długoterminowej perspektywie jest to zjawisko niespotykane — w ciągu ostatnich 20 lat dolar przekraczał próg 4,00 PLN/USD jedynie sporadycznie. Jego długotrwałe umocnienie to w dużej mierze efekt pesymistycznych nastrojów rynkowych spowodowanych następującymi po sobie sytuacjami kryzysowymi na świecie. Rynki zdążyły jednak oswoić się z nowym otoczeniem makroekonomicznym i geopolitycznym, co spowodowało odpływ kapitału od walut bezpiecznej przystani takich jak dolar. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse utrzymania średniego kursu dolara poniżej 4,10 PLN/USD w III kwartale 2023 roku wynoszą 74 procent, a prawdopodobieństwo spadku kursu poniżej 4,00 PLN/USD wynosi 30 procent.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.