Komunikaty PR

Status branży wędliniarskiej 2022: kto zyska, a kto straci?

2022-02-01  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kaja Pomiankiewicz
Agencja Od kuchni

Chodakowska 12
03-826 Warszawa
kaja.pomiankiewicz|odkuchni.co| |kaja.pomiankiewicz|odkuchni.co
+48 665 113 144
www.odkuchni.co

Clean label, rosnące ceny, a do tego zmieniające się oczekiwania świadomych konsumentów. To tylko nieliczne wyzwania, z jakimi mierzy się dziś branża FMCG. Nadchodzący Dzień Rzeźnika jest doskonałą okazją do zbadania statusu sektora mięsnego w pierwszym kwartale 2022 roku oraz jego dalszej przyszłości. Eksperci zdradzają, kto zyska w kolejnych miesiącach.

4 lutego – święto sektora wędliniarskiego

Szynka, kiełbasa, kabanosy – te i inne produkty wędliniarskie są codziennym elementem diety wielu Polaków. Nieliczni jednak wiedzą, że i ten sektor rynku raz w roku obchodzi swoje święto. Już 4 lutego specjaliści z branży mięsnej będą obchodzić Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego. Jest to zaś doskonała okazja na krótkie podsumowanie obecnej sytuacji w tej branży. Jak jej status oceniają eksperci?

Przemysł wędliniarski, podobnie jak i cały obszar FMCG, jest znacząco determinowany licznymi zmianami, które obserwujemy zarówno my, producenci, jak i nasi klienci. Nie można tu nie wspomnieć o rosnących kosztach, co wynika z podnoszonych cen za ogrzewanie, prąd czy transport, co odbija się także na tym, ile konsument musi zapłacić za dany produkt. Z drugiej jednak strony widzę także wiele bardzo dobrych zmian w branży. Mam na myśli często poruszaną przez aktywistów kwestię dobrostanu zwierząt. Dziś dużo większą wagę przykłada się do odpowiednich warunków hodowli zwierząt, unika się antybiotyków, dbając o jak najwyższą jakość wędlin – wskazuje Witold Bednarski, założyciel marki Złota Gęś, specjalizującej się w produkcji wyrobów premium z gęsi.

Trendy wędliniarskie 2022

Trendem, który coraz częściej spotkamy na ustach ekspertów z sektora mięsnego jest dążenie producentów do tzw. clean label (ang. czysta etykieta). Zjawisko to związane jest ze spożywaniem zdrowych, ekologicznych produktów z krótkimi składami, świadczącymi o jak najmniejszej ilości zbędnych dodatków. Im „czystsza” etykieta, tym lepiej. Jak dodaje dalej Witold Bednarski:

Sprostanie oczekiwaniom dzisiejszych konsumentów jest dla wielu producentów dużym wyzwaniem. Mam jednak przekonanie, że zmiany, które zachodzą w konsumpcji, szczególnie te dotyczące świadomości pochodzenia i jakości spożywanych wędlin, są bardzo dobrymi trendami, do których powinni dostosowywać się przedsiębiorcy.

Ekologiczne podejście, większa otwartość na klientów i konieczność jasnego informowanie ich o składzie oraz pochodzeniu wędlin – tak można podsumować status branży w 2022 roku. A co może zaskoczyć producentów w kolejnych kwartałach?

Miniony 2021 rok był dość trudny dla specjalistów zajmujących się drobiem co najmniej z kilku powodów. Pierwszym z nich były pojawiające się ognisk grypy ptaków. Po drugie – wysokie ceny pasz. Po trzecie – w wielu obszarach niższa liczba wylęgu piskląt. Bodźce te nie pozostają bez wpływu na to, co przed nami w 2022 roku. Choć osobiście mam przekonanie, że sytuacja się stabilizuje, to z pewnością producenci trzymają stale rękę na pulsie, ponieważ doświadczeni minionymi wydarzeniami wiedzą, że w jednej chwili ich biznes może się diametralnie zmienić. Należy więc być gotowym na wszystkie wyzwania, z którymi mierzyliśmy się już w poprzednim roku – dodaje Witold Bednarski.

Przyszłość polskich wędlin

Specjaliści wskazują również na rosnące znaczenie tak zwanego nowoczesnego handlu. Bazuje on na obecności dyskontów, a co za tym idzie, również produktów zarezerwowanych dotychczas dla mieszkańców dużych miast, w mniejszych miejscowościach czy nawet wsiach. Pojawia się tu więc przestrzeń dla małych przedsiębiorców, którzy będą mieli szansę wejść do większych sklepów. Ponadto w związku z rosnącą świadomością konsumentów, będą oni skłonni zapłacić więcej za lepsze jakościowo produkty. 

Wyzwaniem będzie jednak z pewnością trend poszukiwania alternatyw dla mięs, co wpłynie bezpośrednio na zmniejszenie wolumenu. Eksperci podkreślają jednak, że nie powinni ucierpieć na tym producenci wyrobów tradycyjnych czy regionalnych, ponieważ to te mięsa zyskują coraz większe uznanie. Warto też pamiętać, że pomimo trudności, z którymi mierzą się producenci, polska branża wędliniarska jest bardzo ceniona za granicą, a w produkcji drobiu znajdujemy się w europejskiej czołówce.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Od kuchni
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie Biuro prasowe
2024-07-03 | 10:35

Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie

MOOVIN Interiors to warszawska pracownia architektury wnętrz, która jako jedyna oferuje kompleksowe usługi wykończenia wnętrz w standardzie Concierge. Dzięki temu zapewnia swoim
Gospodarka Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw
2024-06-27 | 08:00

Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw

Wytrzymałość polskich przedsiębiorców ma swoje granice, zwłaszcza, jeżeli chodzi o pieniądze. 40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji nieuregulowane faktury będące
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-24 | 11:00

Środowiska biznesowe apelują do MON o wzmocnienie potencjału obronnego

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan oraz Polską Radą Biznesu wystosowała do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.