Komunikaty PR

Transakcje w Europie Środkowo-Wschodniej pozostały na niezwykle stabilnym poziom

2021-04-01  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.15 MB )

Zakłócenia spowodowane Covid-19 na rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej były krótkotrwałe i zawieranie transakcji wróciło do normy w drugiej połowie roku, według nowego raportu opublikowanego przez Mazars we współpracy z Mergermarket.

Raport pt. „Investing in CEE: Inbound M&A report 2020/2021” przedstawia przegląd działalności w obszarze fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2020, a także analizuje wyzwania i możliwości w nadchodzących miesiącach.

Wartość transakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła o 11% do 49,2 mld euro względem roku 2019, mimo że ich wolumen spadł o 16%, co daje łącznie 648 transakcji. Wzrost wartości transakcji, pomimo globalnej pandemii, podkreśla siłę przyciągania inwestorów zainteresowanych dużymi transakcjami przez region. Nie uwzględniając Rosji, największej gospodarki w Europie Środkowo-Wschodniej, odnotowano 28% wzrost wartości transakcji w 2020 roku w ujęciu rok do roku.

Region nadal przyciąga międzynarodowych nabywców, gdyż odpowiadają oni za 49% całkowitej wartości transakcji – zainwestowali 23,9 mld euro - podobnie jak w poprzednich latach. Fabrice Demarigny, globalny dyrektor działu doradztwa finansowego w Mazars podkreśla, że: „na poziomie globalnym obraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej przedstawia stabilność. W regionie nadal obserwuje się silny i stały napływ zagranicznych inwestycji z całego świata”.

Fundusze private equity były nadal niezwykle aktywne w 2020 roku, a całkowita kwota ujawnionych wykupów w regionie pokazuje 40% wzrost rok do roku, osiągając 3,9 mld euro. Wyjścia z private equity również wypadły dobrze, a całkowita ujawniona wartość wyniosła 8,1 mld euro, co stanowi 11% wzrost w stosunku do 2019 r.

W związku z wprowadzeniem szczepień na Covid-19, można mieć nadzieję, że w drugiej połowie 2021 roku środowisko zawierania transakcji będzie bardziej stabilne. Jednakże, ryzyko nowych fal wirusa, międzynarodowe spory i niespodziewane wstrząsy gospodarcze są nadal obecne.

- Rok 2020 upłynął pod znakiem bezprecedensowych zakłóceń spowodowanych pandemią Covid-19, która wstrząsnęła krajobrazem fuzji i przejęć na całym świecie. Stworzyło to klimat makro- i mikroekonomicznej niepewności. Niemniej jednak, mimo tej sytuacji połączonej z dużymi restrykcjami w podróżowaniu i obostrzeniami, domykanie transakcji zostało umożliwione dzięki technologii i pracy zdalnej - mówi Michel Kiviatkowski, lider usług doradztwa finansowego na Europę Środkowo-Wschodnią, Partner Zarządzający Mazars w Polsce. Ponadto wskazuje na korzystny rok dla regionu, dodając: - Dzięki silnym fundamentom Europa Środkowo-Wschodnia okazała się być stosunkowo bardziej odporna niż inne rynki wschodzące w zakresie zawierania transakcji. Obecnie region jest w dobrej pozycji, by korzystać z okresu post-Covid 19, który będzie naznaczony, między innymi, przez umacniający się trend nearshoringu przemysłowego łańcucha dostaw z Azji do tego regionu. Także planowanie sukcesji, inwestycje funduszy private equity oraz dalsza konsolidacja wybranych sektorów będą głównymi osiami działalności M&A w tym roku.

Dalsze istotne wnioski zawarte w raporcie obejmują:

  • Cztery kraje nadal dominują na rynku. Cztery kraje plasujące się najwyżej pod kątem wartości transakcji pozostały te same co w 2019 roku – Rosja, Polska, Czechy i Austria. Największy rynek w regionie, Rosja, odpowiada za cztery z dziesięciu największych transakcji roku. Natomiast największa transakcja roku została zawarta w Austrii, najbogatszym z  rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki tej transakcji austriacki koncern naftowy OMV zwiększył swój udział w spółce petrochemicznej Borealis z 36% do 75% za kwotę 5,712 mld euro.
  • Sektor technologiczny rozkwita pośród pandemii. Największa liczba zagranicznych transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczyła technologii, czyli łącznie 57 transakcji wartych 2,5 mld euro – co oznacza wzrost o 12% rok do roku pod względem wolumenu i 34% wzrost pod względem wartości. Jeśli chodzi o wartość zagranicznych transakcji, energia i usługi komunalne utrzymały się na pierwszym miejscu, odpowiadając za 9,1 mld euro – 20% wzrost rok do roku.
  • Rośnie liczba transakcji wewnątrz regionu. Transgraniczne transakcje w obrębie regionu odnotowały wzrost i odpowiadają za 13% ogólnej wartości, w porównaniu do 6% w 2019 roku – to najwyższy poziom w ciągu ostatnich 5 lat.
     

Pełną wersję raportu można pobrać tu: https://pol.mazars.pl/Strona-glowna/Aktualnosci/Nasze-publikacje/Raporty-i-badania/Investing-in-CEE-Inbound-M-A-report-2020-2021

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Mazars
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie Biuro prasowe
2024-07-03 | 10:35

Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie

MOOVIN Interiors to warszawska pracownia architektury wnętrz, która jako jedyna oferuje kompleksowe usługi wykończenia wnętrz w standardzie Concierge. Dzięki temu zapewnia swoim
Gospodarka Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw
2024-06-27 | 08:00

Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw

Wytrzymałość polskich przedsiębiorców ma swoje granice, zwłaszcza, jeżeli chodzi o pieniądze. 40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji nieuregulowane faktury będące
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-24 | 11:00

Środowiska biznesowe apelują do MON o wzmocnienie potencjału obronnego

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan oraz Polską Radą Biznesu wystosowała do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.