Komunikaty PR

Transakcje w Europie Środkowo-Wschodniej pozostały na niezwykle stabilnym poziom

2021-04-01  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.15 MB )

Zakłócenia spowodowane Covid-19 na rynku fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej były krótkotrwałe i zawieranie transakcji wróciło do normy w drugiej połowie roku, według nowego raportu opublikowanego przez Mazars we współpracy z Mergermarket.

Raport pt. „Investing in CEE: Inbound M&A report 2020/2021” przedstawia przegląd działalności w obszarze fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej w roku 2020, a także analizuje wyzwania i możliwości w nadchodzących miesiącach.

Wartość transakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła o 11% do 49,2 mld euro względem roku 2019, mimo że ich wolumen spadł o 16%, co daje łącznie 648 transakcji. Wzrost wartości transakcji, pomimo globalnej pandemii, podkreśla siłę przyciągania inwestorów zainteresowanych dużymi transakcjami przez region. Nie uwzględniając Rosji, największej gospodarki w Europie Środkowo-Wschodniej, odnotowano 28% wzrost wartości transakcji w 2020 roku w ujęciu rok do roku.

Region nadal przyciąga międzynarodowych nabywców, gdyż odpowiadają oni za 49% całkowitej wartości transakcji – zainwestowali 23,9 mld euro - podobnie jak w poprzednich latach. Fabrice Demarigny, globalny dyrektor działu doradztwa finansowego w Mazars podkreśla, że: „na poziomie globalnym obraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej przedstawia stabilność. W regionie nadal obserwuje się silny i stały napływ zagranicznych inwestycji z całego świata”.

Fundusze private equity były nadal niezwykle aktywne w 2020 roku, a całkowita kwota ujawnionych wykupów w regionie pokazuje 40% wzrost rok do roku, osiągając 3,9 mld euro. Wyjścia z private equity również wypadły dobrze, a całkowita ujawniona wartość wyniosła 8,1 mld euro, co stanowi 11% wzrost w stosunku do 2019 r.

W związku z wprowadzeniem szczepień na Covid-19, można mieć nadzieję, że w drugiej połowie 2021 roku środowisko zawierania transakcji będzie bardziej stabilne. Jednakże, ryzyko nowych fal wirusa, międzynarodowe spory i niespodziewane wstrząsy gospodarcze są nadal obecne.

- Rok 2020 upłynął pod znakiem bezprecedensowych zakłóceń spowodowanych pandemią Covid-19, która wstrząsnęła krajobrazem fuzji i przejęć na całym świecie. Stworzyło to klimat makro- i mikroekonomicznej niepewności. Niemniej jednak, mimo tej sytuacji połączonej z dużymi restrykcjami w podróżowaniu i obostrzeniami, domykanie transakcji zostało umożliwione dzięki technologii i pracy zdalnej - mówi Michel Kiviatkowski, lider usług doradztwa finansowego na Europę Środkowo-Wschodnią, Partner Zarządzający Mazars w Polsce. Ponadto wskazuje na korzystny rok dla regionu, dodając: - Dzięki silnym fundamentom Europa Środkowo-Wschodnia okazała się być stosunkowo bardziej odporna niż inne rynki wschodzące w zakresie zawierania transakcji. Obecnie region jest w dobrej pozycji, by korzystać z okresu post-Covid 19, który będzie naznaczony, między innymi, przez umacniający się trend nearshoringu przemysłowego łańcucha dostaw z Azji do tego regionu. Także planowanie sukcesji, inwestycje funduszy private equity oraz dalsza konsolidacja wybranych sektorów będą głównymi osiami działalności M&A w tym roku.

Dalsze istotne wnioski zawarte w raporcie obejmują:

  • Cztery kraje nadal dominują na rynku. Cztery kraje plasujące się najwyżej pod kątem wartości transakcji pozostały te same co w 2019 roku – Rosja, Polska, Czechy i Austria. Największy rynek w regionie, Rosja, odpowiada za cztery z dziesięciu największych transakcji roku. Natomiast największa transakcja roku została zawarta w Austrii, najbogatszym z  rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki tej transakcji austriacki koncern naftowy OMV zwiększył swój udział w spółce petrochemicznej Borealis z 36% do 75% za kwotę 5,712 mld euro.
  • Sektor technologiczny rozkwita pośród pandemii. Największa liczba zagranicznych transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczyła technologii, czyli łącznie 57 transakcji wartych 2,5 mld euro – co oznacza wzrost o 12% rok do roku pod względem wolumenu i 34% wzrost pod względem wartości. Jeśli chodzi o wartość zagranicznych transakcji, energia i usługi komunalne utrzymały się na pierwszym miejscu, odpowiadając za 9,1 mld euro – 20% wzrost rok do roku.
  • Rośnie liczba transakcji wewnątrz regionu. Transgraniczne transakcje w obrębie regionu odnotowały wzrost i odpowiadają za 13% ogólnej wartości, w porównaniu do 6% w 2019 roku – to najwyższy poziom w ciągu ostatnich 5 lat.
     

Pełną wersję raportu można pobrać tu: https://pol.mazars.pl/Strona-glowna/Aktualnosci/Nasze-publikacje/Raporty-i-badania/Investing-in-CEE-Inbound-M-A-report-2020-2021

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Mazars
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.