Komunikaty PR

Uzbekistański rynek przyjazny dla logistyki?

2022-04-12  |  08:00

W stolicy Uzbekistanu odbyło się Międzynarodowe Forum Inwestycyjne, któremu towarzyszyła misja gospodarcza zorganizowana przez polskich przedsiębiorców. Wydarzenie to miało na celu zaprezentowanie możliwości inwestycyjnych na dynamicznie rozwijającym się rynku uzbekistańskim. Czy ten środkowoazjatycki kraj jest atrakcyjny dla branży logistycznej?

W dniach 24-26 marca miała miejsce pierwsza edycja Tashkent International Investment Forum. Organizatorzy postawili sobie za zadanie skupić w jednym miejscu tych, którzy reprezentują najprężniej działające sektory uzbekistańskiej gospodarki oraz inwestorów poszukujących nowych obszarów do rozwoju swoich biznesów. Czy trzy dni intensywnych wystąpień, podsumowań i prezentacji zakończyło się sukcesem?  

Potencjał drzemiący w Uzbekistanie

Sytuacja geopolityczna stawia wiele podmiotów w sytuacji, która jednocześnie jest trudna, a z drugiej otwiera zupełnie nowe możliwości. Przetasowania w strukturach gospodarczych, zaburzenie ciągu dostaw i dostępu do zasobów to szansa dla tych, którzy w świecie przed wojną często stali w cieniu gigantów. – Uzbekistan to ciekawy rynek dla inwestorów. Charakteryzuje się dostępem do wielu surowców oraz złóż naturalnych takich jak złoto, uran, srebro, wolfram czy też miedź. Jest również producentem metali rzadkich takich jak chociażby kadm czy bizmut. Surowce energetyczne, takie jak ropa, gaz czy węgiel wystarczają na swobodne pokrycie potrzeb własnych kraju, jak i też nawiązanie współpracy eksportowej. Dynamiczny rozwój dotyka również branże chemiczne, samochodowe oraz przemysł maszynowy – mówi Bakhrom Babaev, Ambasador Uzbekistanu. 

Misja gospodarcza, czyli polska inicjatywa

Potencjał Uzbekistanu zaciekawił polskich przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w misji gospodarczej zorganizowanej przez Konsula Honorowego Uzbekistanu. Celem wyjazdu było nie tylko uczestnictwo w Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym, ale przede wszystkim możliwość spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami i przedstawicielami uzbekistańskiego rządu. – Przedsiębiorcy i reprezentanci z ramienia władz byli niezwykle otwarci na przyjazd i okazali się również bardzo pomocni w organizacji naszej Misji Gospodarczej. Dzięki współpracy mogliśmy liczyć na pełne wsparcie przy nawiązaniu nowych kontaktów w pełni odpowiadających planom inwestycyjnym w wielu branżach. Wizyta, która zakończyła się sukcesem zarówno dla strony polskiej, jak i uzbekistańskiej, będzie kontynuowana – mówi Piotr Kocoń, Konsul Honorowy Uzbekistanu.

Logistyka i Uzbekistan – współpraca na horyzoncie?

Potencjał współpracy pomiędzy Polską a Uzbekistanem nie ogranicza się wyłącznie do zainteresowania surowcami – obejmuje znacznie szerszy zakres, a jednym z ciekawych obszarów okazała się logistyka. Podczas wizyty w stolicy doszło do spotkania Dyrektora generalnego Uzbekiston Pochtasi z Prezesem firmy Świat Przesyłek w towarzystwie Ambasadora Uzbekistanu w Polsce, Bahroma Babaeva. Obie strony omówiły kwestie rozwoju sektora kuriersko-pocztowego, co zaowocowało planami na rozpoczęcie współpracy. – Bazując na doświadczeniu jakie zdobyliśmy pracując w branży od ponad 10 lat, okazaliśmy się być podmiotem, który swoją wiedzą jest w stanie wesprzeć działania uzbekistańskiego przedsiębiorstwa. W ramach naszej grupy logistycznej od lat optymalizujemy procesy logistyczne i po wysłuchaniu wyzwań, jakie stoją przed tamtejszym rynkiem, wyraziliśmy gotowość do inwestycji w otwarcie sieci przesyłek ekspresowych, a także rozwój sektora pocztowego i usług kurierskich. Ponadto omówiliśmy możliwości otwarcia przedstawicielstwa firmy Świat Przesyłek w Uzbekistanie – mówi Piotr Kocoń ze Świata Przesyłek. Bodźcem do otwarcia współpracy jest rosnące zapotrzebowanie na przesyłki pocztowe i kurierskie oraz znaczący rozwój branży e-commerce na świecie. 

Misja Gospodarcza, zainicjowana przez Konsula Honorowego jest projektem, który będzie kontynuowany i wspierany przez stronę uzbekistańską z osobą samego Ambasadora na jej czele. Kolejna wyprawa do Taszkientu planowana jest w maju. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.