Uzbekistański rynek przyjazny dla logistyki?
W stolicy Uzbekistanu odbyło się Międzynarodowe Forum Inwestycyjne, któremu towarzyszyła misja gospodarcza zorganizowana przez polskich przedsiębiorców. Wydarzenie to miało na celu zaprezentowanie możliwości inwestycyjnych na dynamicznie rozwijającym się rynku uzbekistańskim. Czy ten środkowoazjatycki kraj jest atrakcyjny dla branży logistycznej?
W dniach 24-26 marca miała miejsce pierwsza edycja Tashkent International Investment Forum. Organizatorzy postawili sobie za zadanie skupić w jednym miejscu tych, którzy reprezentują najprężniej działające sektory uzbekistańskiej gospodarki oraz inwestorów poszukujących nowych obszarów do rozwoju swoich biznesów. Czy trzy dni intensywnych wystąpień, podsumowań i prezentacji zakończyło się sukcesem?
Potencjał drzemiący w Uzbekistanie
Sytuacja geopolityczna stawia wiele podmiotów w sytuacji, która jednocześnie jest trudna, a z drugiej otwiera zupełnie nowe możliwości. Przetasowania w strukturach gospodarczych, zaburzenie ciągu dostaw i dostępu do zasobów to szansa dla tych, którzy w świecie przed wojną często stali w cieniu gigantów. – Uzbekistan to ciekawy rynek dla inwestorów. Charakteryzuje się dostępem do wielu surowców oraz złóż naturalnych takich jak złoto, uran, srebro, wolfram czy też miedź. Jest również producentem metali rzadkich takich jak chociażby kadm czy bizmut. Surowce energetyczne, takie jak ropa, gaz czy węgiel wystarczają na swobodne pokrycie potrzeb własnych kraju, jak i też nawiązanie współpracy eksportowej. Dynamiczny rozwój dotyka również branże chemiczne, samochodowe oraz przemysł maszynowy – mówi Bakhrom Babaev, Ambasador Uzbekistanu.
Misja gospodarcza, czyli polska inicjatywa
Potencjał Uzbekistanu zaciekawił polskich przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w misji gospodarczej zorganizowanej przez Konsula Honorowego Uzbekistanu. Celem wyjazdu było nie tylko uczestnictwo w Międzynarodowym Forum Inwestycyjnym, ale przede wszystkim możliwość spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami i przedstawicielami uzbekistańskiego rządu. – Przedsiębiorcy i reprezentanci z ramienia władz byli niezwykle otwarci na przyjazd i okazali się również bardzo pomocni w organizacji naszej Misji Gospodarczej. Dzięki współpracy mogliśmy liczyć na pełne wsparcie przy nawiązaniu nowych kontaktów w pełni odpowiadających planom inwestycyjnym w wielu branżach. Wizyta, która zakończyła się sukcesem zarówno dla strony polskiej, jak i uzbekistańskiej, będzie kontynuowana – mówi Piotr Kocoń, Konsul Honorowy Uzbekistanu.
Logistyka i Uzbekistan – współpraca na horyzoncie?
Potencjał współpracy pomiędzy Polską a Uzbekistanem nie ogranicza się wyłącznie do zainteresowania surowcami – obejmuje znacznie szerszy zakres, a jednym z ciekawych obszarów okazała się logistyka. Podczas wizyty w stolicy doszło do spotkania Dyrektora generalnego Uzbekiston Pochtasi z Prezesem firmy Świat Przesyłek w towarzystwie Ambasadora Uzbekistanu w Polsce, Bahroma Babaeva. Obie strony omówiły kwestie rozwoju sektora kuriersko-pocztowego, co zaowocowało planami na rozpoczęcie współpracy. – Bazując na doświadczeniu jakie zdobyliśmy pracując w branży od ponad 10 lat, okazaliśmy się być podmiotem, który swoją wiedzą jest w stanie wesprzeć działania uzbekistańskiego przedsiębiorstwa. W ramach naszej grupy logistycznej od lat optymalizujemy procesy logistyczne i po wysłuchaniu wyzwań, jakie stoją przed tamtejszym rynkiem, wyraziliśmy gotowość do inwestycji w otwarcie sieci przesyłek ekspresowych, a także rozwój sektora pocztowego i usług kurierskich. Ponadto omówiliśmy możliwości otwarcia przedstawicielstwa firmy Świat Przesyłek w Uzbekistanie – mówi Piotr Kocoń ze Świata Przesyłek. Bodźcem do otwarcia współpracy jest rosnące zapotrzebowanie na przesyłki pocztowe i kurierskie oraz znaczący rozwój branży e-commerce na świecie.
Misja Gospodarcza, zainicjowana przez Konsula Honorowego jest projektem, który będzie kontynuowany i wspierany przez stronę uzbekistańską z osobą samego Ambasadora na jej czele. Kolejna wyprawa do Taszkientu planowana jest w maju.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.