Zamówienia publiczne a wojna na Ukrainie

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Wojna w Ukrainie w szczególny sposób wpływa na sektor zamówień publicznych, zarówno na rynku polskim, unijnym, międzynarodowym czy wreszcie – na rynku ukraińskim. Zamówienia publiczne mogą być instrumentem służącym wsparciu i odbudowie Ukrainy. Przy ich pomocy rozdysponowuje się pomoc uchodźcom. Wreszcie odpowiednie ukształtowanie zamówień publicznych jest jednym ze sposobów egzekwowania sankcji przeciwko Rosji. Wyjątkowa sytuacja międzynarodowa spowodowała zmiany w przepisach regulujących zamówienia publiczne. Konflikt i jego skutki mają jednak także wpływ na praktykę, gdyż liczne organizacje międzynarodowe uruchamiają przetargi mające na celu wsparcie Ukrainy.
Potrzeba zmiany
Coraz częściej pojawiają się jednak głosy lokalnych komentatorów, iż szczególna sytuacja uzasadniająca uproszczone zasady udzielania zamówień nie występuje już w takim natężeniu w stosunku do całego terytorium Ukrainy, które uzasadniałoby dalsze utrzymywanie tych szczególnych regulacji. Konkurencyjne postępowanie przetargowe może natomiast pobudzić gospodarkę i zwiększyć odporność systemu na korupcję – co nie jest bez znaczenia również w warunkach wojennych.
Więcej na temat interpretacji przepisów oraz szczególnych warunkach przeprowadzania zamówień publicznych przeczytacie Państwo na stronie naszej kancelarii.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.