Grupa Dom Development z mocną sprzedażą i rekordową liczbą przekazanych mieszkań
SPRZEDAŻ
- Grupa Dom Development sprzedała w 2023 roku 3 906 lokali netto, tj. o 26% więcej niż w 2022 roku, kiedy sprzedaż netto wyniosła 3 093 lokale (bez segmentu PRS).
- W samym IV kwartale 2023 roku Grupa sprzedała 980 lokali netto wobec 831 w IV kwartale 2022 roku (wzrost o 18% r/r), w tym 455 lokali w Warszawie, 275 w Trójmieście, 145 we Wrocławiu oraz 105 w Krakowie.
- Największą kwartalną sprzedaż Grupa odnotowała w projektach: Osiedle Przy Ryżowej (80 lokali) i Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód (75) w Warszawie, Osiedle Synteza (38 lokali), Dynamika (36) i Doki (36) w Trójmieście, Osiedle Braniborska (40 lokali) i Osiedle Międzyleska (32) we Wrocławiu oraz Górka Narodowa (64 lokale) w Krakowie.
PRZEKAZANIA
- W całym 2023 roku Grupa przekazała nabywcom rekordową liczbę 3 831 lokali wobec 3 666 lokali w 2022 roku.
- W IV kwartale 2023 roku Grupa przekazała nabywcom 1 298 lokali (wobec 1 068 w IV kwartale 2022 roku), w tym 704 lokale w Warszawie, 193 w Trójmieście, 331 we Wrocławiu oraz 70 w Krakowie.
- Na wynik finansowy za IV kwartał 2023 roku wpłynęły głównie przekazania w projektach: Apartamenty Ludwiki (408 lokali) i Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód (190) w Warszawie, Konstelacja (67 lokali) i Las (46) w Trójmieście, Osiedle Chociebuska 11 (174 lokali) i Osiedle Zielna (133) we Wrocławiu oraz Górka Narodowa (70 lokali) w Krakowie.
OCENA SYTUACJI RYNKOWEJ
„Sytuacja na rynku mieszkaniowym w IV kwartale 2023 roku sprzyjała osiąganiu bardzo dobrych wyników sprzedaży przez deweloperów, którzy dysponowali odpowiednią ofertą. Należy do nich Grupa Dom Development.
Popyt na mieszkania utrzymywał się na wysokim poziomie, z rosnącym udziałem zakupów finansowanych kredytem hipotecznym, do czego istotnie przyczynił się program „Bezpieczny kredyt 2%”. W przypadku Grupy Dom Development, program ten pozytywnie wpłynął na sprzedaż lokali przede wszystkim w Trójmieście (w szczególności w takich lokalizacjach jak Rumia czy Pogórze k. Gdyni), a także we Wrocławiu i Krakowie. Na wysokim poziomie utrzymuje się także popyt o charakterze inwestycyjnym, o czym może świadczyć znaczący udział transakcji gotówkowych – stanowiły one 55% łącznej sprzedaży Grupy Dom Development w IV kwartale 2023 roku.
Silny popyt przyczynił się z kolei do dalszego wzrostu cen mieszkań, przy czym ceny rosły wolniej niż w poprzednich kwartałach ze względu na zwiększoną podaż.
Biorąc pod uwagę wysoki poziom sprzedaży mieszkań, Grupa Dom Development sukcesywnie uzupełnia swoją ofertę. W IV kwartale 2023 roku wprowadziliśmy do sprzedaży zarówno zupełnie nowe projekty, takie jak Osiedle Harmonia Mokotów w Warszawie, jak i kolejne etapy już realizowanych inwestycji, w tym: Dzielnica Mieszkaniowa Metro Zachód i Osiedle Przy Ryżowej w Warszawie, Osiedle Synteza i Osiedle Beauforta 2 w Trójmieście oraz Górka Narodowa w Krakowie.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym w kolejnych kwartałach będzie w znacznej mierze zależała od losów następcy programu Pierwsze Mieszkanie, który zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju i Technologii może ruszyć w połowie tego roku, w postaci programu Mieszkanie na start. W zależności od finalnych uregulowań związanych z kryteriami udzielenia planowanego wsparcia, wdrożenie tego rozwiązania pozwoli bardziej zdecydowanie planować nowe inwestycje, doprowadzając do większej równowagi na rynku, ustabilizowania wolumenu sprzedaży i cen nieruchomości. Z drugiej strony czynnikami wspierającymi popyt w średnim i długim terminie będą wciąż oczekiwany spadek inflacji i dalszy wzrost realnych wynagrodzeń” – komentuje Jarosław Szanajca, Prezes Zarządu Dom Development.
„Grupa Dom Development bardzo dobrze funkcjonuje w obecnym otoczeniu makroekonomicznym. W 2023 roku umocniła swoją wiodącą pozycję rynkową w Polsce pod względem sprzedaży, osiągając wzrost o 26% r/r do 3 906 lokali netto. Jednocześnie przekazała nabywcom rekordową liczbę 3 831 lokali, tj. o 165 więcej niż w dotychczas rekordowym 2022 roku, kiedy przekazała 3 666 lokali. Przełoży się to pozytywnie na poziom rozpoznanych przychodów i wyniku finansowego Grupy za rok 2023.
Do naszych przewag konkurencyjnych należą m.in. duży, stale uzupełniany i zdywersyfikowany bank ziemi oraz wchodzący w skład Grupy wewnętrzni generalni wykonawcy – Dom Construction i Euro Styl Construction, co zapewnia stałą i wysoką jakość wykonania, terminową realizację wszystkich inwestycji, efektywność kosztową oraz osiąganie satysfakcjonujących marż” – wskazuje Leszek Stankiewicz, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy Dom Development.
Dom Development S.A. Grupa Kapitałowa („Grupa Dom Development”) jest największym deweloperem w Polsce. Realizuje inwestycje kierowane do klientów indywidualnych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie oraz w Trójmieście i okolicach (poprzez spółkę Euro Styl S.A.). Oferta Grupy obejmuje zarówno mieszkania z segmentu popularnego jak i apartamenty. Do Grupy należy firma wykonawcza Dom Construction Sp. z o.o., która pełni rolę generalnego wykonawcy części inwestycji. W ciągu 28 lat swojej działalności Grupa przekazała do użytku ponad 49 000 mieszkań. Od 2006 roku Dom Development S.A. jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.