Grupa Murapol z dwoma mocnymi konsorcjantami bankowymi optymalizuje finansowani
Grupa Murapol z dwoma mocnymi konsorcjantami bankowymi optymalizuje finansowanie
Murapol zrestrukturyzował dotychczasowe zadłużenie i pozyskał na korzystnych warunkach nowy kredyt od mBanku i Banku Pekao SA w wysokości 350 mln zł. Jeden z największych polskich deweloperów mieszkaniowych konsekwentnie realizuje plan racjonalizacji struktury finansowania wspierający zrównoważony rozwój ogólnopolskiej działalności dewelopera.
Grupa kapitałowa Murapol zyskała partnerstwo dwóch silnych instytucji bankowych - mBanku i Banku Pekao SA, w formie refinansowania konsorcjalnego w łącznej kwocie 350 mln zł. Wcześniej Grupa Murapol korzystała z wielu produktów dłużnych, takich jak kredyty bankowe w bankach komercyjnych i spółdzielczych, obligacji korporacyjnych oraz detalicznych, pożyczek od udziałowców lub linii faktoringowych.
- Konsekwentnie realizujemy strategię wzmacniania Grupy pod względem organizacyjnym, operacyjnym oraz poprawy parametrów finansowych, w tym efektywności zarządzania długiem i zabezpieczeniami. Dążymy do wyrównania kluczowych aspektów finansowania działalności do notowanych na giełdzie deweloperów. Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim dotychczasowym finansującym Murapol za wieloletnią wzorową współpracę oraz zaufanie do naszej spółki – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA.
Zakończony z sukcesem projekt refinansowania pozwala uporządkować strukturę długu i poprawić współpracę z kredytodawcami poprzez skupienie całego długu Grupy w jednym konsorcjum bankowym. W efekcie spodziewana optymalizacja wykorzystania środków przez Grupę, otwiera dalsze perspektywy na dodatkowe finansowanie ambitnych planów GK Murapol.
- Obecna struktura finansowania jest bardzo korzystna z punktu widzenia elastyczności wykorzystania i inwestowania naszych zasobów. Cieszę się, że udało nam się pozyskać mocnych partnerów finansowych, to dodatkowy atut GK Murapol w umacnianiu pozycji wiodącej firmy deweloperskiej o ogólnopolskim zasięgu - mówi Przemysław Kromer, CFO i członek zarządu GK Murapol.
Skumulowanie całości finansowania u dwóch konsorcjantów, będących wiodącymi na polskim rynku instytucjami bankowymi powoduje nie tylko zdecydowane uproszczenie form zadłużenia, ale skutkuje także możliwością przeprowadzenia przez spółki z Grupy Murapol procesu przedterminowego wykupu wszystkich wyemitowanych w przeszłości obligacji korporacyjnych. Czynności te są zgodne z długoterminową strategią GK Murapol oraz oczekiwaniami nowych akcjonariuszy, którymi od 13 lutego 2020 r. jest spółka joint venture AEREF V PL INVESTMENT S.A R.L., utworzona przez fundusz zarządzany przez Real Estate Group Ares Management Corporation (NYSE: ARES) oraz Griffin Real Estate.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.