Haker z uniwersytetu trafił za kratki
29-letni Hayder Ali Jasim kiedy studiował na kierunku projektowania systemów wbudowanych na Uniwersytecie Południowej Wali, udało mu się uzyskać nieautoryzowany dostęp do dokumentów egzaminacyjnych oraz raportów uczelni. Jak donosi BBC pomiędzy listopadem 2018 roku a majem 2019 roku haker użył skradzionych danych uwierzytelniających do zalogowania się ponad 700 razy i pobrał 216 plików. Hayder Ali Jasim zarabiał na pochodzących z kradzieży informacjach, współpracując z 30-letnim Noureldienem Eltarki, który sprzedawał studentom kopie arkuszy egzaminacyjnych i odpowiedzi za tysiące funtów.
Włamanie zostało wykryte dopiero wtedy, gdy wykładowca matematyki zauważył, że pewna liczba uczniów popełniła błędy ortograficzne w odpowiedziach, które odpowiadają błędom, które nauczyciel popełnił w swoim oficjalnym arkuszu odpowiedzi. Późniejsze śledztwo wykazało, że konta logowania należące do 17 członków personelu zostały naruszone, a adres IP był powiązany z nieruchomością znajdującą niedaleko kampusu uniwersyteckiego. W rozmowie z policją Eltarki wyznał, że sprzedał studentom skrypty egzaminacyjne za 6500 funtów - z czego większość dochodów trafiła do Jasima. Śledztwo uniwersyteckie w sprawie naruszenia danych i kolejne wprowadzone przez nią nowe środki bezpieczeństwa kosztowały uczelnię ponad 100 000 funtów.
- To spora kwota, którą trzeba było dość nieoczekiwanie wydać. Ale uważam, że niewłaściwe jest łączenie tego w całości z włamaniem. Władze uniwersytetu już wcześniej powinny pomyśleć o zastosowaniu systemów bezpieczeństwa, niezależnie od tego czy system doznał naruszenia danych. Podsumowując uczelnia prędzej przy później musiałaby zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia. - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Hayder Ali Jasim musi odsiedzieć 20 miesięcy za kratkami, a jego kolega Noureldien Eltarki otrzymał wyrok 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 24 miesiące, nakazano mu także wykonanie 200 godzin nieodpłatnej pracy oraz sześciodniową działalność resocjalizacyjną.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.