Hakerzy stosują steganografię do dystrybucji malware’u
Przesyłanie wiadomości e-mail z zainfekowanymi załącznikami stało się jedną z ulubionych taktyk stosowanych przez hakerów. Jest to prosta i dość skuteczna metoda, która w ostatnim czasie zaczyna zawodzić, bowiem coraz lepiej z przechwytywaniem tego typu wiadomości radzą sobie systemy zabezpieczające. Dlatego cyberprzestępcy poszukują cały czas nowych sposobów pozwalających oszukać oprogramowanie stojące na straży sieci i danych. Jednym z przykładów jest steganografia, czyli ukrywania informacji w powszechnie dostępnych wiadomościach. Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, steganografia odnosi się do osadzania złośliwego kodu w pozornie łagodnych plikach, mogą to być np. obrazy bądź filmy. Cisco Tales zwraca uwagę na nowy sposób rozprzestrzeniania się malware’u ObliqueRAT, który pozwala napastnikom uzyskać zdalny dostęp do przejętego komputera. ObliqueRAT nie jest nowym wirusem, aczkolwiek wcześniej był dystrybuowany za pomocą wiadomości phishingowych zawierających załączniki ze złośliwymi makrami osadzonymi w plikach Microsoft Office. Tym razem hakerzy wysyłają e-maile z linkami przekierowującymi potencjalne ofiary na zainfekowane witryny internetowe z obrazami w formacie BMP. Choć pliki graficzne zawierają prawdziwe dane obrazu, to umieszczono w nich również tzw. wykonywalne bajty, pozwalające uruchomić trojana.
- Steganografia jest używana od pewnego czasu w cyberatakach, jednak nie była do tej pory popularną metodą. Niewykluczone, że w najbliższym czasie nastąpi jej rozkwit. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę, że narzędzia do zwalczania złośliwego oprogramowania, a zwłaszcza firewalle, często mają problem z prawidłową identyfikacją plików graficznych, w których osadzony jest kod. Są one bardzo trudne do wykrycia, ponieważ wyglądają identycznie jak zwykłe pliki graficzne - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.