Hakerzy wyczyścili bazy MongoDB
Nieznani napastnicy zaatakowali niezabezpieczone serwery z bazami MongoDB. Atak został wykryty przez badacza GDI Foundation, Victora Geversa.
Atak zaczął się dość niewinnie. Hakerzy usunęli dane ze źle skonfigurowanej bazy MongoDB i zażądali okupu w wysokości 0,015 BTC (około 136 USD). Prawdopodobnie była to faza testowa ataku. Wkrótce potem cyberprzestępcy rozpoczęli skanowanie serwerów z DB Mongo, poszukując źle zabezpieczonych systemów. W rezultacie udało im się usunąć rekordy na 22 tysiącach baz danych, co stanowi niemal 47 proc. spośród wszystkich baz MongoDB dostępnych online. W każdym z tych przypadków napastnicy zagrozili, że jeśli w ciągu 48 godzin nie otrzymają 0,015 BTC za przywrócenia systemu do działania, ujawnią pozyskane informacje oraz powiadomią odpowiednie instytucje o naruszeniu RODO.
Większość skasowanych zasobów to środowiska testowe, ale utraciły również dane produkcyjne i z pewnością będą dążyli do tego, aby je odzyskać.
- Wiele wskazuje na to, że znaczna część poszkodowanych zdecyduje się zapłacić okup, tym bardziej, że w tym przypadku nie jest on wygórowany. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z nową strategią cyberprzestępców. Równie dobrze może być to jednostkowy przypadek, tym bardziej, że sam atak nie był zbyt wyrafinowany. Nie ma też żadnej gwarancji, że po wniesieniu opłaty dane wrócą do właścicieli. My zawsze stoimy na stanowisku, by nie ulegać szantażowi - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Pewnego rodzaju wątpliwości budzi zasięg incydentu. Victor Gevers zauważa, że wyszukiwarka Shodan wskazała na 15 tys. zaatakowanych baz danych MongoDB, a Binary Edge naliczył ich 23 tys.
MongoDB zalicza się do nierelacyjnych baz danych, napisanych w języku C++. Charakteryzuje się dużą skalowalnością, wydajnością oraz brakiem ściśle zdefiniowanej struktury. MongoDB sprawdza się w środowiskach składających się z wielu serwerów, znajduje zastosowania przy obsłudze danych w czasie rzeczywistym i dużych serwisach internetowych.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.