Hakerzy wykorzystują luki w Windows 10
Specjaliści z firmy Bitdefender zwracają uwagę na kilka poważnych błędów wymagających natychmiastowej aktualizacji. Jedną z nich jest usterka zdalnego wykonania kodu (RCE) mająca wpływ na Microsoft Exchange Server (CVE-2021-42321), która wynika z nieprawidłowej walidacji argumentów polecenia cmdlet. Napastnicy, aby wykorzystać lukę muszą uzyskać uwierzytelnienie na serwerze Exchange. Równie niebezpieczna jest dziura w programie Microsoft Excel (CVE-2021-42292), zwłaszcza, że dotyczy użytkowników arkusza w środowisku Windows, ale także wersji macOS. Ocenę ważności 9.0 otrzymała luka związana z Microsoft Virtual Machine Bus (VMBus), oznaczona symbolem CVE-2021-26443. Napastnicy mogą jej użyć do wysłania specjalnie spreparowanej komunikacji przez kanał VMBus z maszyny wirtualnej gościa do hosta. Luka ta umożliwia atakującym wykonanie wybranego przez siebie kodu na docelowej maszynie. Następna krytyczna luka RCE ((CVE-2021-38666)) pozwala cyberprzestępcy kontrolującemu serwer zdalnego pulpitu na wykonanie kodu na komputerze klienta RDP (Remote Desktop Protocol).
- Wprawdzie Microsoft nie zauważył żadnych oznak aktywnego wykorzystywania usterek ale jest wielce prawdopodobne, że zostaną one wykorzystane, tym bardziej, że zostały ujawnione. Dlatego zaleca się aktualizację bieżącej instancji Windows, ponieważ wiele z tych błędów ma charakter krytyczny. To oznacza, że miliony komputerów są wystawione na ataki hakerów - podsumowuje Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło: marken.com.pl;bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.