Hakerzy zaatakowali ponad milion stron bazujących na platformie WordPress
WordPress jest jednym z najczęściej używanych systemów CMS do tworzenia witryn internetowych. Wysoka fukcjonalność, łatwość rozbudowy, a także dostępność niezliczonej ilości dodatków, sprawiają, że z tej platformy korzystają zarówno użytkownicy indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Jednak ponadprzeciętna popularność oraz złożony ekosystem z licznymi wtyczkami i motywami graficznymi przyciągają uwagę nie tylko twórców stron internetowych, ale także hakerów. Nie bez przyczyny WordPress jest już od dłuższego czasu celem wielu cyberataków. Ostatnie poważne incydenty miały miejsce pomiędzy 29 i 31 maja. W ciągu trzech dni napastnicy przeprowadzili 130 milionów ataków na 1,3 miliona witryn. Hakerzy szukali luk XSS w pluginach oraz szablonach graficznych dla WordPressa, dzięki którym mogli uzyskać dostęp do plików konfiguracyjnych oraz baz danych.
- W przypadku tego ataku hakerzy próbowali pobrać wp-config.php, krytyczny plik dla wszystkich instalacji WordPressa, który zawiera informacje o połączeniach, unikalne klucze i sole uwierzytelniające. Dzięki niemu osoba atakująca może uzyskać dostęp do bazy danych witryny, w której są przechowywane treści oraz informacje o użytkownikach witryny - wyjaśnia Mariusz Politowicz, z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Jeśli atak zakończył się powodzeniem, przestępcy mogli użyć skradzionych danych uwierzytelniających, żeby dodać administratora, wykraść informacje lub całkowicie usunąć witrynę. Wprawdzie akcja trwała tylko trzy dni, ale hakerzy korzystali z puli 20 tysięcy adresów IP. Incydent został zidentyfikowany przez system Wordfence Firewall.
- Duża liczba ataków skierowanych przeciwko użytkownikom platformy WordPress nie wynika ze złej jakości kodu, lecz popularności i beztroskiego podejścia do zarządzania systemem. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy programiści naprawiają luki w opracowanych przez siebie komponentach, zaś twórcy stron nie zawsze wykorzystują najnowsze wersje pluginów. Czasami też wina leży po stronie dostawcy hostingu - podsumowuje Mariusz Politowicz.
Źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.