Halloween – chroń swoją sieć przed duchami, strzygami, trollami… i usterkami
Halloween to dzień, w którym potwory i zjawy wychodzą na ulice większości miast na całym świecie. Oprócz wycinania dyni i zbierania cukierków, tego dnia warto również zweryfikować poziomu bezpieczeństwa druku w domowej sieci i określić sposoby na wzmocnienie jej ochrony przed niechcianymi gośćmi.
Unikaj intruzów w domowej sieci, korzystając z 6 wskazówek podnoszących poziom bezpieczeństwa wydruku w sieci, przygotowanych przez Brother.
1. Chroń sieć Wi-Fi hasłem
Gdy drukarka znajduje się w niezabezpieczonej sieci, to tak jakbyśmy zostawili otwarte „wrota” z myślą o potwornym intruzie. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz warzyć skomplikowanego eliksiru, ani zbierać składników do złożenia skomplikowanego miecza na konkretne potwory – po prostu upewnij się, że sieć Wi-Fi jest chroniona hasłem.
2. Ustaw silne hasło administratora
Drukarki posiadają zazwyczaj administracyjny interfejs WWW, który umożliwia konfigurację i kontrolę urządzenia – co jest bardzo przydatne nawet w domowych warunkach. Po wstępnej konfiguracji należy ustawić nowe, silne hasło, które uchroni sprzęt przed atakami „drapieżców”, a przy tym zapewni bezpieczeństwo danym, które pozostają na styku świata analogowego i cyfrowego.
„W dobie rozwoju pracy zdalnej, warto zastanowić się nad bezpieczeństwem domowych urządzeń drukujących. Nieodpowiednie zabezpieczenie drukarki może prowadzić do wycieku wrażliwych danych nie tylko członków rodziny, ale również firmy – ponieważ podczas wykonywania obowiązków służbowych z domu część pracowników nie wypożycza z firmy drukarki, a jedynie laptop czy monitor. Dlatego szczególnie istotne jest ustawienie silnego hasła urządzenia, które zagwarantuje mu odpowiednią ochronę” – komentuje Robert Zając, Pre-Sales Specialist w Brother.
3. Regularnie aktualizuj swoje oprogramowanie sprzętowe
Luki w zabezpieczeniach druku można znacznie ograniczyć poprzez usuwanie błędów i „pajęczyn” internetowych. Regularnie aktualizuj oprogramowanie sprzętowe, aby mieć pewność, że masz najnowsze zabezpieczenia i funkcje.
4. Pamiętaj o ochronie firewalla sieciowego zaporze sieciowej
Ogranicz dostęp do swoich systemów za pomocą firewalla. Jest to urządzenie lub oprogramowanie, które chroni sieć użytkownika poprzez monitorowanie i blokowanie potencjalnie upiornego ruchu intruzów w Twojej sieci.
5. Przełącz urządzenie na wewnętrzny adres IP
Niektóre urządzenia drukujące są domyślnie wyposażone w zewnętrzny adres IP. Zmiana na wewnętrzny adres IP natychmiast zwiększa ochronę przed „potworami” w sieci publicznej. Zastanów się, czy nie należy jeszcze bardziej sprytnie ograniczyć dostępu do sieci lokalnych (LAN) lub podsieci, co spowoduje, że drukarki będą niedostępne z poziomu Internetu.
6. Wyłącz wszystko, co nieistotne
Urządzenia drukujące wyposażone są w wiele funkcji, które mają poprawić funkcjonalności, ale nie wszystkie będą odpowiadać Twoim potrzebom. Obrona przed intruzami może zostać wzmocniona poprzez wyłączenie wszelkich innych niż istotne usług, interfejsów, funkcji i portów fizycznych.
Jeżeli masz ochotę na spotkanie z potworami – zorganizuj wieczór Halloween lub zwyczajnie z sentymentem przypomnij sobie misje z Geraltem z Rivii i pokonaj zgraję utopców, ghuli i widm. Kontroluj jednak spotkania z tymi potwornymi, czy innymi niechcianymi gośćmi w realnym życiu dbając przy tym o bezpieczeństwo swoich danych.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.