Handel w czasach turbulencji
Ostatnie lata obfitowały w serie skrajnych wydarzeń, które przyniosły niezwykle dynamiczne zmiany, wpływając na każdy aspekt gospodarki. Pandemia, wojna handlowa między USA i Chinami, brexit, wojna w Ukrainie zachwiały ugruntowanymi dotychczas sposobami międzynarodowego handlu. Wydarzenia te pokazały, jak bardzo gospodarki są od siebie zależne i połączone w skomplikowaną sieć relacji handlowych.
Ograniczenie ryzyka transakcyjnego
Handel to złożona i dynamiczna branża, obejmująca szeroki zakres działań, od pozyskiwania towarów od producentów i przetwórców przez negocjowanie umów z nabywcami, po zarządzanie logistyką i wysyłką tych towarów. Odpowiednie podejście wymaga nie tylko znajomości przepisów i regulacji dotyczących międzynarodowego handlu, ale także zdolności do przewidywania trendów rynkowych. Jest to kluczowe w celu podejmowania decyzji odnośnie kupna lub sprzedaży towaru w najlepszym momencie i najkorzystniejszej cenie.
- Ze względu na wahania w poziomach popytu i podaży, ceny surowców zmieniają się bezustannie. Należy pamiętać o wielu czynnikach wpływających na cenę, tj. zjawiska pogodowe, zmiany kursów walut, globalny wzrost gospodarczy czy koszty transportu i magazynowania. Warto mieć na uwadze ryzyko, które wiąże się z dokonywaniem transakcji, gdyż cena towaru może zmienić się w ciągu zaledwie pięciu sekund. Jest ono jednak nieodłącznym elementem każdego biznesu - mówi Łukasz Klażyński, Partner w firmie handlowej Foodcom S.A.
Obustronne korzyści
Efektywny obrót towarami odgrywa ważną rolę w gospodarce światowej, zapewniając producentom, eksporterom, importerom i konsumentom dostęp do produktów, których dany kraj nie jest w stanie wyprodukować (np. ze względów klimatycznych). Dlatego firmy handlowe zawierają umowy (kontrakty terminowe) z dostawcami, w których obie strony transakcji zobowiązują się do kupna lub sprzedaży towaru w wyznaczonym terminie, po z góry określonej cenie. Dzięki temu nabywcy ograniczają ryzyko jej zmiany w przyszłości, a podmioty handlowe mają możliwość zaopatrzyć swoje magazyny potrzebną ilością towaru.
- Obsługując transakcje handlowe globalnie, jesteśmy w stanie sprawdzić jednocześnie wiele rynków na całym świecie, co pozwala na uzyskanie najlepszej ceny danego towaru. Dodatkowo, konsolidacja zamówień i wysoki wolumen transakcji pozwala osiągać niższe koszty operacyjne, na które składają się m.in. koszty transportu i cła, dodatkowo wpływając na końcową cenę produktu - dodaje Łukasz Klażyński.
Adaptacja do dynamicznych zmian
Dzisiejsza rzeczywistość przypomina stąpanie po ruchomych piaskach, gdzie każdy krok jest ryzykowny, szczególnie gdy jest gwałtowny, szybki i nieprzemyślany. W czasach zdefiniowanych przez niepewność, każda firma powinna być przygotowana na wszelkie zagrożenia i szanse, związane ze zmienną sytuacją rynkową. Pozwala to dostosować działalność do nowych warunków i szybko reagować na pojawiające się wstrząsy i wyzwania. W tym celu kluczowa jest m.in. wiedza na temat funkcjonowania rynku, globalnego łańcucha dostaw czy znajomość potrzeb i oczekiwań klientów oraz tego jak reagują oni na zmiany gospodarcze.
- Należy nie tylko obserwować aktualne trendy, ale wnikliwie analizować wydarzenia z przeszłości oraz to jaki mają wpływ na teraźniejszość. Szczególnie w czasach dużej niestabilności rynku, rwących się łańcuchów dostaw czy problemów z dostępnością surowców, warto stawiać na współpracę z firmami zapewniającymi bezpieczeństwo biznesu – podkreśla Łukasz Klażyński.

Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.