Konsumenci coraz mniej ufają markom, oczekując coraz więcej
Nowe badanie Salesforce State of the AI Connected Customer pokazuje, że poziom zaufania konsumentów do marek jest obecnie rekordowo niski, a dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji dodatkowo go zwiększa. Aż 60% konsumentów twierdzi, że postęp w obszarze AI sprawia, iż zaufanie staje się kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Co ważne, wśród głównych powodów, dla których konsumenci odwracają się od marek jest już nie tylko wysoka cena (66%), ale niski poziom obsługi (43%), który wyprzedził nawet niską jakość towaru / usługi (40%). Pokolenie Z i Milenialsi chcą korzystać dobrodziejstw sztucznej inteligencji, bo chętnie z niej korzystają w innych obszarach swojego życia.
Jednak mimo wyzwań, badanie wskazuje na realną szansę dla firm – dzięki wiarygodnym agentom AI mogą one odbudować relacje z klientami, zwłaszcza w intensywnym okresie świątecznym. Szczególnie otwarte na tę technologię jest pokolenie Z – niemal jedna trzecia przedstawicieli tej grupy deklaruje, że byłaby skłonna powierzyć zakupy agentom AI.
Kluczowe wnioski z badania "AI Connected Customer"
Konsumenci ufają mniej, oczekując więcej
Zaufanie konsumentów do marek osiągnęło najniższy poziom w ostatnich latach, a rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że jego odbudowa staje się priorytetem.
- Aż 72% konsumentów deklaruje, że ufa firmom mniej niż rok temu.
- 65% obawia się, że firmy niewłaściwie zarządzają ich danymi.
Choć atrakcyjne oferty cenowe mogą przekonać klientów do sprawdzenia oferty nowej marki, to właśnie jakość obsługi, wygoda zakupów i niezmienna jakość produktów lub usług są kluczowe dla budowania lojalności na dłuższą metę
- 43% konsumentów twierdzi, że słaba obsługa klienta powstrzyma ich przed ponownym dokonaniem zakupu od danej firmy lub marki.
- Ponad jedna trzecia konsumentów twierdzi, że niedogodności, takie jak trudny proces zwrotu lub niewygodny proces zakupu, spowodują, że marki ich stracą.
Młodsze pokolenia bardziej otwarte na Agentów AI
Z badania wynika, że Pokolenie Z i Milenialsi są znacznie bardziej otwarci na wykorzystanie agentów AI w obsłudze klienta niż ich starsi rówieśnicy.
Młodsze generacje oczekują od firm nie tylko wyższych standardów w dostosowywaniu usług do ich potrzeb, ale także umiejętności przewidywania tych potrzeb.
- 43% przedstawicieli Pokolenia Z i Milenialsów uważa, że sztuczna inteligencja podnosi poprzeczkę w zakresie obsługi klienta. Dla porównania, tylko 32% przedstawicieli pokolenia wyżu demograficznego (Baby Boomers) podziela tę opinię.
Dodatkowo, konsumenci z młodszych pokoleń częściej dostrzegają korzyści płynące z zastosowania agentów AI w procesach obsługi klienta, co otwiera nowe możliwości dla marek, które chcą skutecznie odpowiadać na ich potrzeby.
Przejrzystość jako fundament zaufania konsumentów w erze Agentów AI
Choć młodsze pokolenia wykazują większe zainteresowanie sztuczną inteligencją, wielu konsumentów nadal nie ma jasno określonego zdania na temat jej wpływu na życie osobiste i zawodowe. Prawie połowa badanych pozostaje niezdecydowana, co pokazuje, że firmy mają dużą przestrzeń do edukacji i budowania zaufania.
Wielu konsumentów postrzega sztuczną inteligencję z mieszanką podejrzliwości (44%) i ciekawości (41%), co stanowi dla marek unikalną okazję do ukazania realnych korzyści, jakie mogą przynieść Agenci AI.
- Ponad jedna trzecia konsumentów deklaruje, że wolałaby współpracować z Agentem AI zamiast z człowiekiem, aby uniknąć konieczności powtarzania informacji.
- 30% konsumentów ogółem, a wśród Pokolenia Z i Milenialsów aż 37% tej grupy, preferuje Agenta AI, który zapewniłby szybszą obsługę.
- Jedna czwarta badanych byłaby skłonna udostępnić swoje dane osobowe Agentowi AI, jeśli pozwoliłoby to lepiej przewidywać ich potrzeby. W przypadku młodszych pokoleń odsetek ten wzrasta do około jednej trzeciej.
Budowanie zaufania do agentów AI wymaga od firm pełnej transparentności i uczciwego komunikowania sposobu, w jaki są one wykorzystywane. Klienci oczekują jasnych informacji, które pozwolą im lepiej zrozumieć funkcjonowanie tej technologii.
- Aż 75% konsumentów chce wiedzieć, czy rozmawia z Agentem AI, czy z człowiekiem.
- 45% badanych chętniej skorzystałoby z Agenta AI, jeśli jego proces działania jest prosty i intuicyjny.
- 44% wskazuje, że jasne wyjaśnienie logiki i sposobu działania Agenta AI zwiększyłoby ich skłonność do współpracy z takim narzędziem.
Transparentne podejście nie tylko wzmacnia zaufanie, ale również umożliwia konsumentom świadome korzystanie z technologii. Dzięki temu firmy mogą budować silniejsze relacje z klientami, jednocześnie efektywnie wykorzystując potencjał agentów AI.
Metodologia: Dane pochodzą z podwójnie ślepej próby przeprowadzonej wśród 15 015 konsumentów między 16 lipca a 16 sierpnia 2024 roku. Dane zostały zważone i są reprezentatywne dla wszystkich dorosłych (w wieku 18+) z Australii, Brazylii, Kanady, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Indii, Irlandii, Włoch, Japonii, Holandii, Norwegii, Singapuru, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA. Badanie zostało przeprowadzone online przez YouGov.

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.