Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę
Czy Europa konsekwentnie broni zdrowia swoich obywateli i wspiera zrównoważone rolnictwo? A może stosuje podwójne standardy, dopuszczając import żywności produkowanej przy użyciu zakazanych w UE pestycydów? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas debaty, która odbędzie się w ramach premiery raportu „Równi i równiejsi? Czas na środki lustrzane w handlu produktami rolnymi”, przygotowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju. Debata odbędzie się w środę, 16 lipca 2025 roku, w godzinach 10:00–11:30 i będzie transmitowana online.
Raport rzuca światło na poważne niespójności w polityce rolnej i handlowej Unii Europejskiej – od toksycznych importów z Ukrainy, Brazylii czy USA, przez brak transparentności w znakowaniu GMO, po skutki zdrowotne i środowiskowe wynikające z uprzywilejowanego dostępu do unijnego rynku dla produktów niespełniających naszych standardów.
Debata będzie okazją do rzeczowej wymiany opinii na temat niespójności między wewnętrznymi regulacjami UE a praktyką handlu z państwami trzecimi. W centrum dyskusji znajdą się główne problemy przedstawione w raporcie takie jak nierówne zasady konkurencji, toksyczny import i przyszłość integracji Ukrainy z rynkiem UE.
W debacie udział wezmą:
- Ewa Świerkula, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju – prowadzenie debaty
- dr inż. Mirosław Korzeniowski, Stowarzyszenie AGROEKOTON
- Anna Jakubowska, Koordynatorka Programu Europejska Polityka Rolna w Fundacji im Heinricha Bölla w Warszawie
- Marek Krysztoforski, Ekspert z zakresu rolnictwa zrównoważonego i Doradca w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu
Każdy z gości będzie odnosił się do wybranych fragmentów raportu – polemizując z diagnozą, komentując rekomendacje lub proponując alternatywne rozwiązania.
Poruszymy m.in. pytania:
- Czy środki lustrzane mogą rzeczywiście wyrównać warunki konkurencji i zapewnić lepszą ochronę zdrowia konsumentów?
- Czy UE może skutecznie kontrolować import produktów wytwarzanych przy użyciu zakazanych w UE substancji?
- Czy jesteśmy gotowi ograniczyć ślepy popyt i wziąć odpowiedzialność za globalne koszty naszej konsumpcji?
- Czy Ukraina będzie w stanie spełnić unijne standardy w zakresie ochrony roślin do 2028 roku?
Raport dostępny jest tutaj:https://www.pine.org.pl/rowni-i-rowniejsi-najnowszy-raport-o-srodkach-lustrzanych/
Zapraszamy do wspólnej refleksji nad przyszłością polityki handlowej UE, bezpieczeństwa żywnościowego i roli tzw. środków lustrzanych (mirror measures), które – zdaniem autorów raportu – mogą stać się kluczem do uczciwszego, zdrowszego i bardziej zrównoważonego systemu handlu.
Do zobaczenia online 16 lipca na Facebooku oraz kanale You Tube: Chrońmy Klimat.
Źródło: Instytut na Rzecz Ekorozwoju

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty

MediaMarkt i bp łączą siły: Za zakupy w MediaMarkt dostajesz bon na paliwo lub kawę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.