Leroy Merlin automatyzuje centra dystrybucji
Get More Services
ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
w.podsiadly|getmoreservices.pl| |w.podsiadly|getmoreservices.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl
W związku z rosnącym popytem i wynikającą z niego potrzebą optymalizacji procesów intralogistycznych Leroy Merlin wdraża w swoich centrach dystrybucji rozwiązania automatyzacyjne na coraz większą skalę.
Leroy Merlin to francuska marka sklepów detalicznych specjalizujących się w artykułach budowlanych, wnętrzarskich, ogrodniczych i dla majsterkowiczów. Jest obecna w kilkunastu krajach na całym świecie w formie kilkuset wielkopowierzchniowych sklepów samoobsługowych oraz niezbędnych do ich obsługi centrów logistycznych. Jedno z nich, położone w miejscowości Réau we francuskim departamencie Seine-et-Marne, przeszło ostatnio kompleksową modernizację z elementami automatyzacji.
Charakterystyka obiektu, w którym dokonano wdrożenia
Liczący 72 tys. mkw. powierzchni obiekt logistyczny ma docelowo mieścić asortyment liczący 8 tys. produktów i umożliwić obsługę 3,6 tys. palet dziennie. By to umożliwić, zdecydowano się wprowadzić automatyzację transportu wewnętrznego w oparciu o technologię STILL iGo systems. – Obecnie przechowujemy w magazynie łącznie około 4 000 artykułów. Wkrótce liczba ta wzrośnie do około 8 000 — mówi Olivier Mangnier, Project Manager w Leroy Merlin. Modernizacja miała za zadanie umożliwić zwiększenie wydajności pracy obiektu – tak, by sprostać nowym wymaganiom bez zwiększenia presji na pracowników ani ryzyka wypadków.
Zastosowane rozwiązanie
Zwiększenie wydajności obsługi ładunków w centrum dystrybucji w Réau zgodnie z planowanymi zwyżkami intensywności pracy wymagało kompleksowego zaprojektowania strategii przepływu materiałów towarów, uwzględniającej m.in.:
- wymiary ładunków,
- optymalizację tras pokonywanych przez towary
- oraz – w przypadku zastosowania automatyzacji – profile jazdy urządzeń AGV.
Dlatego też przed właściwym wdrożeniem przez okres trzech miesięcy w jednej z 12 stref magazynu prowadzono szeroko zakrojone testy. Miały one zapewnić kompatybilność wszystkich systemów: WMS (czyli systemu zarządzania magazynem), WCS (systemu sterowania magazynem) oraz przenośników różnych producentów, a także IT, BHP i PPOŻ. Na etapie planowania firma Leroy Merlin wykorzystała dodatkowo symulacje VR – tak, aby stanowiska pracy przy przenośnikach były jak najbardziej ergonomiczne. W efekcie powstała kompleksowa koncepcja łącząca wiele innowacyjnych technologii. Jej założenia są następujące:
- przychodzące palety trafiają w strefie przyjmowania towarów na system przenośników;
- w punkcie kontrolnym sprawdzane są wymiary, waga oraz zgodność parametrów ładunków z danymi zapisanymi w kodzie kreskowym;
- ładunki, które pozytywnie przeszły weryfikację, zostają pobrane przez jeden z 16 funkcjonujących w zakładzie zautomatyzowanych wózków podnośnikowych EXV-SF w technologii STILL iGo systems do tymczasowego magazynu pick and drop o powierzchni 24 tys. mkw.;
- na regały wysokiego składowania ładunki transportują stąd zautomatyzowane wózki systemowe VNA serii STILL MX-X iGo systems;
- opuszczające tę sekcję magazynu ładunki po przepakowaniu do pojemników magazynowych trafiają na przenośniki i dalej do kolejnej strefy.
Zastosowane tu automatyczne wózki podnośnikowe STILL EXV-SF iGo systems są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi. Technologia Li-Ion umożliwia ich ładowanie w punktach zlokalizowanych w pobliżu stref rozmieszczenia pojazdów. Wózki nawigują, rozpoznają drogę do stacji i identyfikują obiekty dzięki systemowi sterowania w oparciu o laserową metodę triangulacji. Automatyczne wózki systemowe VNA serii MX-X iGo systems przemieszczają się wzdłuż bardzo wąskich korytarzy bezbłędnie i szybko dzięki nitkom indukcyjnym oraz kamerom 3D.
Efekt wdrożenia
Eksperci STILL na podstawie wnikliwej analizy potrzeb zaplanowali i zrealizowali kompleksowe wdrożenie odpowiadających im rozwiązań. W Leroy Merlin zastosowano wózki w sprawdzonej technologii iGo systems z systemami nawigacji najlepiej dopasowanymi do konkretnych stref i zadań. – Współpracujemy ze STILL od ponad 15 lat. Nasze relacje przez lata ewoluowały i rozwijały się aż do punktu, w którym STILL jest naszym partnerem we wszystkich oddziałach logistycznych we Francji — mówi Olivier Mangnier. – Dzięki wspólnie przeprowadzonej automatyzacji intralogistyki w Réau byliśmy w stanie zmniejszyć presję wywieraną na pracowników, ograniczyć do zera liczbę wypadków przy pracy i zaoferować naszym klientom krótsze czasy realizacji zamówień dzięki zwiększonej produktywności – konkluduje Project Manager w Leroy Merlin.
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.