Leroy Merlin automatyzuje centra dystrybucji
Get More Services
ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
w.podsiadly|getmoreservices.pl| |w.podsiadly|getmoreservices.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl
W związku z rosnącym popytem i wynikającą z niego potrzebą optymalizacji procesów intralogistycznych Leroy Merlin wdraża w swoich centrach dystrybucji rozwiązania automatyzacyjne na coraz większą skalę.
Leroy Merlin to francuska marka sklepów detalicznych specjalizujących się w artykułach budowlanych, wnętrzarskich, ogrodniczych i dla majsterkowiczów. Jest obecna w kilkunastu krajach na całym świecie w formie kilkuset wielkopowierzchniowych sklepów samoobsługowych oraz niezbędnych do ich obsługi centrów logistycznych. Jedno z nich, położone w miejscowości Réau we francuskim departamencie Seine-et-Marne, przeszło ostatnio kompleksową modernizację z elementami automatyzacji.
Charakterystyka obiektu, w którym dokonano wdrożenia
Liczący 72 tys. mkw. powierzchni obiekt logistyczny ma docelowo mieścić asortyment liczący 8 tys. produktów i umożliwić obsługę 3,6 tys. palet dziennie. By to umożliwić, zdecydowano się wprowadzić automatyzację transportu wewnętrznego w oparciu o technologię STILL iGo systems. – Obecnie przechowujemy w magazynie łącznie około 4 000 artykułów. Wkrótce liczba ta wzrośnie do około 8 000 — mówi Olivier Mangnier, Project Manager w Leroy Merlin. Modernizacja miała za zadanie umożliwić zwiększenie wydajności pracy obiektu – tak, by sprostać nowym wymaganiom bez zwiększenia presji na pracowników ani ryzyka wypadków.
Zastosowane rozwiązanie
Zwiększenie wydajności obsługi ładunków w centrum dystrybucji w Réau zgodnie z planowanymi zwyżkami intensywności pracy wymagało kompleksowego zaprojektowania strategii przepływu materiałów towarów, uwzględniającej m.in.:
- wymiary ładunków,
- optymalizację tras pokonywanych przez towary
- oraz – w przypadku zastosowania automatyzacji – profile jazdy urządzeń AGV.
Dlatego też przed właściwym wdrożeniem przez okres trzech miesięcy w jednej z 12 stref magazynu prowadzono szeroko zakrojone testy. Miały one zapewnić kompatybilność wszystkich systemów: WMS (czyli systemu zarządzania magazynem), WCS (systemu sterowania magazynem) oraz przenośników różnych producentów, a także IT, BHP i PPOŻ. Na etapie planowania firma Leroy Merlin wykorzystała dodatkowo symulacje VR – tak, aby stanowiska pracy przy przenośnikach były jak najbardziej ergonomiczne. W efekcie powstała kompleksowa koncepcja łącząca wiele innowacyjnych technologii. Jej założenia są następujące:
- przychodzące palety trafiają w strefie przyjmowania towarów na system przenośników;
- w punkcie kontrolnym sprawdzane są wymiary, waga oraz zgodność parametrów ładunków z danymi zapisanymi w kodzie kreskowym;
- ładunki, które pozytywnie przeszły weryfikację, zostają pobrane przez jeden z 16 funkcjonujących w zakładzie zautomatyzowanych wózków podnośnikowych EXV-SF w technologii STILL iGo systems do tymczasowego magazynu pick and drop o powierzchni 24 tys. mkw.;
- na regały wysokiego składowania ładunki transportują stąd zautomatyzowane wózki systemowe VNA serii STILL MX-X iGo systems;
- opuszczające tę sekcję magazynu ładunki po przepakowaniu do pojemników magazynowych trafiają na przenośniki i dalej do kolejnej strefy.
Zastosowane tu automatyczne wózki podnośnikowe STILL EXV-SF iGo systems są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi. Technologia Li-Ion umożliwia ich ładowanie w punktach zlokalizowanych w pobliżu stref rozmieszczenia pojazdów. Wózki nawigują, rozpoznają drogę do stacji i identyfikują obiekty dzięki systemowi sterowania w oparciu o laserową metodę triangulacji. Automatyczne wózki systemowe VNA serii MX-X iGo systems przemieszczają się wzdłuż bardzo wąskich korytarzy bezbłędnie i szybko dzięki nitkom indukcyjnym oraz kamerom 3D.
Efekt wdrożenia
Eksperci STILL na podstawie wnikliwej analizy potrzeb zaplanowali i zrealizowali kompleksowe wdrożenie odpowiadających im rozwiązań. W Leroy Merlin zastosowano wózki w sprawdzonej technologii iGo systems z systemami nawigacji najlepiej dopasowanymi do konkretnych stref i zadań. – Współpracujemy ze STILL od ponad 15 lat. Nasze relacje przez lata ewoluowały i rozwijały się aż do punktu, w którym STILL jest naszym partnerem we wszystkich oddziałach logistycznych we Francji — mówi Olivier Mangnier. – Dzięki wspólnie przeprowadzonej automatyzacji intralogistyki w Réau byliśmy w stanie zmniejszyć presję wywieraną na pracowników, ograniczyć do zera liczbę wypadków przy pracy i zaoferować naszym klientom krótsze czasy realizacji zamówień dzięki zwiększonej produktywności – konkluduje Project Manager w Leroy Merlin.

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.