Komunikaty PR

Przełomowy raport przed światową premierą

2023-05-31  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Edyta Bach
iPublicity

Saturna 9
05-509 Józefosław
edyta.bach|ipublicity.pl| |edyta.bach|ipublicity.pl
501232302
www.ipublicity.pl
Do pobrania Rapor ( 1.65 MB )

Przełomowy raport przed światową premierą: System kaucyjny nie wpływa negatywnie na sprzedaż napojów.

Polska jako pierwszy kraj, tuż przed światową premierą, publikuje przełomowy raport na temat systemu kaucyjnego, który ma zostać wprowadzony w 2025 roku. Raport przedstawia dowody obalające mit, że systemy kaucyjne wpływają negatywnie na sprzedaż napojów. 

Polska jest w trakcie procesu legislacyjnego, którego celem jest wdrożenie systemu kaucyjnego na opakowania po napojach. Wprowadzając ten system stanie się kolejnym krajem europejskim, który zastosuje metodę zbiórki butelek i puszek w oparciu o kaucję.  - mówi Anna Larsson z Reloop, organizacji zajmującej się badaniami, rozwojem i implementacją zrównoważonych systemów gospodarki zasobami - Aktualnie system kaucyjny na opakowania po napojach działa już w 13 krajach Europy. W zeszłym roku dołączyły Słowacja i Malta. Kolejne państwa np. Rumunia, Węgry i Irlandia znajdują się w ostatniej fazie wdrażania tej metody zbiorki butelek i puszek.

Ten efektywny i sprawdzony system, oparty na motywacji finansowej dla konsumentów, ma na celu zwiększenie recyklingu i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.

Zestawienie badań opinii dotyczących wprowadzenia systemów kaucyjnych pokazuje, że większość obywateli Europy popiera wprowadzenie systemu zwrotu kaucji za opakowania na napoje, w szczególności szklane butelki wielokrotnego użytku, puszki i plastikowe butelki. Europejczyków do udziału w tym systemie zachęcają korzyści dla środowiska oraz możliwość odbioru pieniędzy za zwrócone opakowania.

Wdrażanie systemu kaucyjnego na opakowania po napojach ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska. Obecnie 80% odpadów zanieczyszczających nasze ekosystemy stanowią właśnie opakowania po napojach i pożywieniu na wynos, z których wiele wykonanych jest z tworzyw sztucznych. W ramach Dyrektywy o jednorazowych opakowaniach i produktach z plastiku, Unia Europejska nakłada wysokie cele zbiórki, m.in. 77% butelek do 2025 roku i 90% do 2029 roku. Dodatkowo, Dyrektywa ta wprowadza obowiązek minimalnej zawartości recyklatu w butelkach PET, co przyczynia się do zwiększenia dostępu do czystych materiałów do produkcji butelek z recyklingu.

Eksperci przewidują, że wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce pozwoli odzyskać około 600 tys. ton surowców na poziomie krajowym, które można sprzedać do recyklingu lub ponownie wykorzystać, co jest wyjątkowo cenne w czasach niestabilności na rynku. Jak wskazuje Reloop, projektowane zmiany to też jedyna możliwość osiągnięcia celów UE w zakresie poziomów zbiórki i zawartości recyklatu

 

System kaucyjny nie wpływa negatywnie na sprzedaż

Dokładne analizy przeprowadzone na podstawie danych o poziomie sprzedaży napojów z Global Data potwierdzają, że wpływ systemu kaucyjnego na sprzedaż produktów w opakowaniach kaucjonowanych jest znikomy. Badania porównawcze krajów z wdrażanym systemem kaucyjnym na tle innych krajów tego samego regionu dowodzą, że system ten nie ma negatywnego wpływu na ilość sprzedawanych napojów objętych kaucją.

Reloop Platform dokonał porównania w różnych regionach świata od trendów w krajach bałtyckich po analizę komparatywną Australii, w której wiele stanów stopniowo wprowadzało systemy kaucyjne, i sąsiedniej Nowej Zelandii - bez kaucji na opakowania.  Globalny przegląd obejmuje dane z ostatnich 20 lat i wykazuje, że niezależnie od lokalizacji, system kaucyjny nie ma istotnego wpływu na ilość sprzedawanych napojów.

W Polsce system kaucyjny ma zostać wdrożony w roku 2025. Na podstawie analizy ekonomicznej przeprowadzonej przez ekspertów FEŚiZN na zlecenie Reloop, wprowadzenie tego systemu nie spowoduje również znaczącego wzrostu inflacji. Oszacowano, że efekt inflacyjny wdrożenia systemu kaucyjnego wyniesie od 0,02 do 0,08 punktu procentowego. W porównaniu do prognozowanej inflacji na najbliższe 18 miesięcy, która przekracza 10%, wpływ ten jest znikomy.

Według badań ARC Rynek i Opinia uruchomienie systemu kaucyjnego popiera obecnie 88 proc. Polaków Dzieje się tak, ponieważ jego wdrażanie postrzegane jest jako ważny krok w kierunku osiągnięcia celów ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Link do badania o inflacji: 

https://fe.org.pl/aktualnosci/czy-zmiany-w-systemie-gospodarki-odpadami-opakowaniowymi-spowoduja-wzrost-inflacji/

Fakty i liczby

80% odpadów zanieczyszczających nasze ekosystemy stanowią właśnie opakowania po napojach i pożywieniu na wynos, z których wiele wykonanych jest z tworzyw sztucznych

Efekt inflacyjny wdrożenia systemu kaucyjnego wyniesie zaledwie od 0,02 do 0,08 punktu procentowego.

Cel UE - do 2029 roku poziom zbiórki i recyklingu opakowań po napojach wyniesie 90 procent.

W Polsce rocznie sprzedaje się 12,5 mld napojów w opakowaniach szklanych, plastikowych i metalowych.

 

Reloop 

Reloop jest międzynarodową organizacją non-profit skupiającą przedstawicieli samorządów, przemysłu i organizacji pozarządowych, które dzielą wizję globalnej gospodarki o obiegu zamkniętym - systemu, w którym surowce są ponownie wykorzystywane, a odpady i zanieczyszczenia eliminowane. 

W oparciu o współpracę wielosektorową oraz bogatą bazę faktograficzną, Reloop Platform dzieli się doświadczeniami i pomaga we wdrażaniu najlepszych praktyk GOZ wspierając innowacje i wprowadzając zmiany jakościowe na wszystkich etapach cyklu życia produktów i opakowań.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: iPublicity
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Przedsiębiorcy z sektora MŚP wybierają franczyzę Biuro prasowe
2024-06-27 | 15:10

Przedsiębiorcy z sektora MŚP wybierają franczyzę

W 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 27 czerwca Międzynarodowym Dniem Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP). Warto przy tym wspomnieć, że
Handel Lidl i WWF łączą siły w ramach międzynarodowego partnerstwa
2024-06-27 | 11:40

Lidl i WWF łączą siły w ramach międzynarodowego partnerstwa

Lidl, jeden z największych detalistów na świecie, oraz WWF, jedna z najbardziej znanych i niezależnych organizacji zajmujących się ochroną środowiska, ogłaszają nawiązanie nowego
Handel Ryzyka w handlu detalicznym – jak nimi zarządzać, aby uodpornić biznes
2024-06-27 | 09:45

Ryzyka w handlu detalicznym – jak nimi zarządzać, aby uodpornić biznes

Handel detaliczny należy do jednej z branż, którą bardzo szybko dotykają wszelkie perturbacje rynkowe – od ograniczeń w handlu, poprzez restrykcje znane z pandemii, aż po

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.