Teraźniejszość i przyszłość promocji w punktach sprzedaży
Proszę coś opowiedzieć o roli materiałów POS w nowoczesnych strategiach marketingowych.
W skrócie można powiedzieć, że strategie związane z użyciem materiałów POS, czyli materiałów reklamowych stosowanych w punktach sprzedaży, mają trzy podstawowe cele: zwrócenie uwagi klienta na produkt, promowanie go w ramach ograniczonej przestrzeni sklepowej i wywarcie jak największego wpływu na konsumentów, szczególnie tych, którzy podejmują decyzje w sposób impulsywny. Chcąc przyciągnąć wzrok stosujemy ciekawy design, a treść przekazu powinna być jasna i krótka. Produkty powinny być zaprezentowane w oryginalny, atrakcyjny wizualnie sposób, również z użyciem technologii cyfrowej, wyświetlaczy, ekranów dotykowych czy rozszerzonej rzeczywistości, światła, dźwięków czy zapachów. Nabywcy kierujący się impulsem często reagują na wyraziste komunikaty wywołujące emocje. Jednak najważniejsze jest zrozumienie tego, że użycie materiałów POS nie ma na celu tylko atrakcyjnie wyeksponować produkt. Celem nadrzędnym jest zawsze wsparcie sprzedaży.
W jaki sposób zmienia się branża materiałów POS, na jakie najważniejsze trendy rynkowe musi odpowiadać?
Branża materiałów POS dostarcza narzędzia marketingowe, które pozwalają sklepom i producentom zwiększyć zyski i poprawić wizerunek marek. W ostatnich latach najważniejszym trendem rynkowym jest wzrost znaczenia technologii cyfrowych i interaktywnych rozwiązań w punktach sprzedaży. Coraz częściej korzystamy z ekranów dotykowych, wirtualnej rzeczywistości, czy nawet emisji zapachu, aby poprawić interakcje z klientami i zwiększyć ich zaangażowanie. Ponadto, coraz bardziej istotne są systemy analizy danych, które pozwalają na lepsze zrozumienie zachowań klientów w sklepie oraz ich preferencji. Umożliwia to lepszą personalizację doświadczenia zakupowego. Kolejnym trendem w branży materiałów POS jest rosnąca świadomość ekologiczna, co prowadzi do zwiększonego zainteresowania rozwiązaniami służącymi zrównoważonemu rozwojowi. W ramach tej tendencji, coraz częściej stosowane są materiały długotrwałe, aby POSy były wielorazowe. Oczywiście najlepiej, gdyby były też biodegradowalne, takie jak papier z recyklingu czy bioplastik, ale ważna jest ich wytrzymałość. Czynniki sukcesu w branży materiałów POS to przede wszystkim innowacyjność i elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb rynku. Te czynniki najczęściej przekładają się na zdolność do utrzymywania długotrwałych relacji z klientami.
Jednak, jak sam Pan powiedział przed chwilą, nowoczesny marketing w punkcie sprzedaży to coś więcej niż tylko atrakcyjne wyeksponowanie produktu. W jaki sposób można kreatywnie wykorzystywać materiały POS?
Wszystkie uczciwe chwyty są dozwolone, a pomysłów można mieć naprawdę mnóstwo. Kampanie w punktach sprzedaży powinny być nakierowane na natychmiastową sprzedaż określonych produktów. To znaczy, że materiały POS nigdy nie powinny być celem samym w sobie. Muszą być elementem szerszej, dogłębnie przemyślanej strategii. Powinny wspomagać oferty specjalne, cross selling i upselling, programy lojalnościowe, degustacje czy dystrybucję próbek czy kuponów promocyjnych. W każdym przypadku należy pamiętać o tym, że celem kampanii są efekty sprzedażowe. Stopień realizacji celów powinien być na bieżąco badany za pomocą narzędzi statystycznych. W przypadku, gdy efekty są niezadowalające należy modyfikować strategię i sposób użycia narzędzi marketingowych.
Czy znaczenie narzędzi POS w nowoczesnych strategiach marketingowych rośnie czy maleje?
Znaczenie narzędzi POS w nowoczesnych strategiach marketingowych będzie jeszcze długo rosło, ponieważ mają one bezpośrednie przełożenie na budowanie silnych relacji z klientami i wzrost sprzedaży. Chociaż w dzisiejszych czasach klienci coraz częściej dokonują zakupów online, to jednak wielu z nich nadal chętnie odwiedza sklepy stacjonarne, choćby przed realizacją zakupu on-line. To znaczy, że promocja w punktach sprzedaży jest komplementarna a nie konkurencyjna w stosunku do promocji online. Współczesne strategie marketingowe skupiają się na personalizacji i zaspokajaniu potrzeb klientów, a narzędzia POS są doskonałym narzędziem pozwalającym na osiągnięcie tych celów. Na przykład, dzięki wykorzystaniu interaktywnych ekranów dotykowych, sklepy mogą tworzyć hybrydowe strategie marketingowe pozwalające na połączenie zalet tradycyjnych i cyfrowych kanałów sprzedaży. Ponadto, narzędzia POS pozwalają na natychmiastowe wzmocnienie sprzedaży poprzez intensywne oddziaływanie na klienta dokładnie w momencie, w którym podejmuje on decyzję zakupową.
W jaki sposób metody promocji w punktach sprzedaży będą ewoluować w najbliższych latach?
Wykorzystanie narzędzi POS będzie się rozwijać i ewoluować wraz z postępem technologicznym oraz zmieniającymi się potrzebami i preferencjami klientów. Na pewno możemy spodziewać się coraz szerszego wykorzystania technologii w punktach sprzedaży. Klienci będą tylko bardziej zaangażowani poprzez interaktywne doświadczenia zakupowe. Z kolei rozwój technik analizy danych i narzędzi „big data” umożliwi precyzyjniejsze określanie potrzeb i preferencji klientów, co również przełoży się na personalizację doświadczenia zakupowego. Rosnąca świadomość ekologiczna będzie skłaniać sklepy i producentów do stosowania materiałów bardziej przyjaznych dla środowiska. Należy też spodziewać się, że materiały POS będą się integrować z narzędziami e-commerce. Z kolei rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji pozwoli na wprowadzenie bardziej zaawansowanych narzędzi POS, takich jak inteligentne regały i automaty sprzedające, co w perspektywie obniży koszty funkcjonowania tradycyjnych sklepów i pozwoli im na bardziej skuteczną konkurencję w środowisku cyfrowym. Dla producentów narzędzi POS bardzo ważna stanie się umiejętność wprowadzania szybkich zmian i innowacyjnych rozwiązań.
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.