Komunikaty PR

Hilton uznany za numer 1 na świecie w rankingu najlepszych miejsc pracy

2023-11-22  |  13:16
Biuro prasowe

Hilton po raz pierwszy został uznany za numer 1 wśród Najlepszych Miejsc Pracy na Świecie przez magazyn Fortune i organizację Great Place to Work. To wyróżnienie – wieńczące osiem pojawień się na liście „Najlepszych na Świecie” – po raz pierwszy zajmuje firma z branży hotelarskiej.

Od pierwszego pojawienia się na tej liście w 2016 roku, Hilton nieprzerwanie buduje swoją silną kulturę, kładąc bezkompromisowy nacisk na tworzenie miejsca pracy inkluzywnego, oferującego duże możliwości rozwoju, inspirującego celowością działania i zapewniającego wsparcie, dzięki któremu jego licząca na całym świecie 460 000 członków załoga nieustannie się rozwija.

Simon Vincent, EVP i prezes Hiltona na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, powiedział – „Jesteśmy dumni z uznania nas za najlepsze miejsce pracy na świecie, co nastąpiło po uzyskaniu nagród w ponad 20 krajach w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Ta nagroda jest uhonorowaniem zaangażowania naszych niezwykłych członków zespołu pracowniczego oraz kultury innowacji i integracji, którą rozwijamy od ponad wieku. To świadectwo potęgi inwestowania w pracowników w celu tworzenia wyjątkowego miejsca pracy, w którym każdy może się rozwijać”. 

Hilton z zaangażowaniem buduje inkluzywną kulturę, wspierającą członków zespołu na każdym etapie ich życia prywatnego i zawodowego oraz umożliwiającą każdemu z nich wnoszenie do pracy swojego prawdziwego, autentycznego „ja”. 

Firma hotelarska zapewnia najlepsze w swoim rodzaju benefity zarówno pracownikom zatrudnionym na godziny, jak i etatowym, w tym wydłużony urlop rodzicielski, pomoc w adopcji i atrakcyjne korzyści związane z podróżami w ramach cieszącego się dużą popularnością pracowniczego programu podróży Go Hilton.

Hilton, wraz z Hilton Global Foundation, ogłosił dziś również, że uruchomi Hilton Cares – program, z którego 500 000 USD zostanie przeznaczone na stypendia i pomoc finansową zarówno dla pracowników firmy, jak i społeczności lokalnych, angażujących się w budowanie i rozwijanie karier w hotelarstwie. Zgłoszenia będą przyjmowane od początku 2024 roku.

Hilton nieustannie poszukuje nowych sposobów na zwiększenie elastyczności pracy w swoich hotelach i biurach firmowych i jest zdecydowany oferować propozycje wartości, które tworzą elastyczny ekosystem rozwiązań, dzięki którym członkowie zespołu mają poczucie wsparcia.

Cztery filary, na których opiera się Wspaniałe Miejsce Pracy

Tworząc w pełni przyjazne ludziom miejsce pracy, firma Hilton oparła się na czterech filarach obejmujących:

Inkluzję: Hilton dba o to, by jego personel był zróżnicowany i przyjazny, reprezentując szerokie zróżnicowanie kulturowe, środowiskowe i światopoglądowe przystające do gości, których obsługujemy i środowisk, w których działamy. Fair360 przyjął Hiltona do swojej Galerii Sław w 2022 roku, po uznaniu w 2021 roku za Nr 1 na swojej liście 50 firm najlepszych w zakresie różnorodności.

Dobrostan: W ramach platformy Thrive at Hilton, Hilton proaktywnie wspiera członków zespołu w dbaniu nie tylko o siebie, ale także o osoby im bliskie. W 2022 r. firma uruchomiła przełomową w branży inicjatywę opiekuńczą Care for All, solidną platformę obejmującą narzędzia i zasoby wspomagające członków zespołu w dbaniu o dobre psychiczne samopoczucie własne i w opiece nad innymi.

Rozwój: Hilton szczyci się oferowaniem możliwości, dzięki którym pracownicy szukający w nim początkowo tylko zatrudnienia pozostają dla kariery. Możliwości edukacyjne to między innymi bezpłatne kursy na Hilton University, podnoszenie kwalifikacji zawodowych do szczebla kierowniczego, edukacja bez zadłużania się dzięki partnerstwu firmy z platformą Guild oraz programy przywództwa i rozwoju Lead@Hilton.

Cel: Od ponad wieku członkowie zespołu pomagają realizować wizję założyciela Conrada Hiltona, aby szerzyć na całym świecie światełko i ciepło gościnności. Nawet podczas zmagań z pandemią COVID-19 członkowie zespołu Hilton nigdy nie stracili z oczu tego celu i znaleźli sposoby na wykorzystanie swoich różnorodnych talentów, aby zapewniać gościom wyjątkowe wrażenia, wywierać pozytywny wpływ na lokalne społeczności i pomagać wnosić do życia chwile radości i życzliwości poprzez podróże.

Aby co roku wyłaniać Najlepsze Miejsca Pracy na Świecie, organizacja Great Place to Work zaprasza firmy do uczestniczenia w rygorystycznym modelowaniu opartym na danych, które określa ilościowo odczucia pracowników. Proces ten obejmuje pozyskiwanie opinii pracowników za pośrednictwem ankiet, gromadzenie danych na temat kultury firmy i personelu oraz uzyskiwanie statusu certyfikacji. Następnie firmy muszą zostać uznane za wybitnych globalnych pracodawców, pojawiając się na co najmniej pięciu listach Best Workplaces™ w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce, Ameryce Północnej lub Australii w 2022, lub na początku 2023 roku.

Uznanie to jest wynikiem pozytywnych opinii uzyskanych bezpośrednio od członków zespołu liczącego 460 000 pracowników w 124 krajach i regionach świata. Oprócz tytułu World's Best Workplace, na początku tego roku Hilton został uznany za najlepsze miejsce pracy dla kobiet w USA i jest zaszczycony, że w 2023 roku został uznany za numer 1 wśród najlepszych miejsc pracy w wielu krajach, w tym w Argentynie, Austrii, Chinach, Dominikanie, Francji, Indiach, Peru, Portugalii, Szwajcarii, Urugwaju i we Włoszech. Od 2016 roku Hilton został łącznie wyróżniony na ponad 450 listach Great Place to Work. Więcej informacji na temat metodyki stosowanej przez Great Place to Work można znaleźć tutaj [https://www.greatplacetowork.pl/].

Po więcej informacji na temat rozbudowanych świadczeń dla członków zespołu Hilton, nagradzanej kultury pracy i wielu rodzajów dostępnych miejsc pracy, zapraszamy na stronę jobs.hilton.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Praca Przełomowy benefit dla pracowników Supreme Energy Biuro prasowe
2024-02-22 | 01:00

Przełomowy benefit dla pracowników Supreme Energy

Supreme Energy, dynamicznie rosnąca firma sprzedażowa, jako pierwsza na rynku wprowadziła rewolucyjny benefit, w ramach którego wybuduje domy dla swoich doradców energetycznych.
Praca Praca w województwie opolskim. Przegląd aktualnych ofert i oczekiwań pracowników
2024-02-22 | 01:00

Praca w województwie opolskim. Przegląd aktualnych ofert i oczekiwań pracowników

Ile obecnie jest wakatów w województwie opolskim? Gdzie brakuje pracowników? I jakie są oczekiwania współczesnych pracowników? Przygotowaliśmy zestawienie, w
Praca Sztuczna inteligencja w pracy – co czeka pracowników w przyszłości
2024-02-21 | 01:00

Sztuczna inteligencja w pracy – co czeka pracowników w przyszłości

Czy zostaniemy zastąpieni przez sztuczną inteligencję? Takie pytanie stawiamy sobie coraz częściej. AI, uczenie maszynowe i automatyzacja to technologie rozwijające się w zastraszającym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Coraz gorsza kondycja psychiczna polskich nastolatków. Szkoły potrzebują narzędzi, żeby reagować na depresję i kryzysowe sytuacje

Stan psychiczny dzieci i młodzieży w Polsce się pogarsza. – W polskich szkołach brakuje psychologów, często też wrażliwości i wsparcia. A jeśli dziecko nie będzie mieć go w domu, to tym bardziej powinno mieć je w szkole – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji. – Statystyki pokazują, że w Polsce na depresję cierpi 2 proc. dzieci w wieku 6–12 lat i aż 20 proc. w grupie młodzieńczej – mówi Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed. Na te niepokojące dane w ostatnich latach wpłynęły m.in. izolacja spowodowana pandemią, sytuacja geopolityczna zaburzająca poczucie bezpieczeństwa. To dodatkowo nakłada się na sytuacje kryzysowe w domu czy szkole. Fundacja Adamed nawiązała współpracę z ekspertami serwisu Życie warte jest rozmowy, a efektem tego partnerstwa program Wspierająca Szkoła, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych.

Zagranica

Dwa lata po wybuchu wojny zainteresowanie Polaków pomocą dla Ukraińców jest dużo mniejsze. Potrzeby się zmieniły, ale wciąż są poważne

Po dwóch latach wojny w Ukrainie zainteresowanie Polaków pomaganiem jest dużo mniejsze niż na początku konfliktu. Jednak ta pomoc wciąż jest bardzo potrzebna, ponieważ z każdym dniem rośnie liczba poszkodowanych i strat wywołanych wojną, a w Polsce nadal pozostaje około miliona ukraińskich uchodźców. – Istotnym wyzwaniem są w tej chwili zagadnienia związane z ich integracją. Koncentrujemy się też na pomocy tym uchodźcom z Ukrainy, którzy są osobami naprawdę potrzebującymi, czyli na matkach samotnie wychowujących kilkoro dzieci, osobach starszych czy z niepełnosprawnościami – mówi Michał Mikołajczyk, członek zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Firma

Polski rynek IT cierpi na niedobór specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Podnoszenie kompetencji cyfrowych kobiet mogłoby częściowo zaradzić tym brakom

Branża IT, która cierpi na niedobór pracowników, wciąż ma słabą reprezentację kobiet. 40 proc. respondentek podkreśla, że ich firmy w ogóle nie zatrudniają kobiet w działach IT, a tylko 15,5 proc. wskazuje, że kobiety zajmują w nich stanowiska kierownicze lub zarządzające – wynika z badania „Wyzwania kobiet w zakresie cyfryzacji i bezpieczeństwa cyfrowego”. Czynnikiem, który mógłby zwiększyć udział kobiet na tym rynku jest podnoszenie ich kompetencji cyfrowych i szkolenia umożliwiające przebranżowienie. Bez tego trudno będzie spełnić cel z rządowego programu, by do końca dekady co trzeci pracownik na rynku ICT był kobietą. Szczególnie ważnym obszarem takich działań powinno być cyberbezpieczeństwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.