Hiszpański zarządca infrastruktury kolejowej ofiarą ransomware.
Jeden z najbardziej znanych i niebezpiecznych gangów ransomware REvil zaatakował ADIF - hiszpańskiego nadzorcę infrastruktury kolejowej. Przedsiębiorstwo zapewnia, że kontroluje sytuację, ale napastnicy twierdzą inaczej.
Gang REvil poinformował, że posiada około 800 GB danych z serwerów ADIF. Wśród pozyskanych przez napastników informacji znajdują się m.in listy, umowy oraz personalia. Jako dowód przestępcy umieścili w Internecie fragmenty przejętych zasobów. Gang REvil grozi, że jeśli nie otrzyma okupu, opublikuje pozostałą część danych. ADIF wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że jego infrastruktura IT nie ucierpiała i wszystkie usługi działają prawidłowo. Instytucja podkreśla, że zdaje sobie sprawę z roli i odpowiedzialności spoczywającej na zarządcy krytycznej infrastruktury, zaś cyberbezpieczeństwo to jeden z filarów kompleksowej ochrony.
- Wprawdzie żądania dotyczące wysokości okupu nie są znane, ale zawsze zaleca się, by nigdy nie ulegać tego typu ultimatum. W praktyce zdarza się, że ofiary z różnych względów ulegają presji przestępców. Najświeższy przykład to Uniwesrytet Kalifornijski w San Francisco, który zapłacił ponad 1 mln USD. Niestety, wszystko wskazuje na to, że standardem stała się też groźba upublicznienia danych ofiary, z czym jeszcze do niedawna nie mieliśmy do czynienia w przypadku ataków ransomware - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora Bitdefender w Polsce.
Szczegóły dotyczące tego w jaki sposób przestępcom udało się naruszyć bezpieczeństwo ADIF, nie zostały jeszcze ujawnione. Warto jednak podkreślić, że na liście tegorocznych ofiar gangu REVil znajdują się znane koncerny - Travelex, Telecom Argentina, Grubman Shire Meiselas & Sacks czy australijski producent napojów Lion.
ADIF jest hiszpańskim przedsiębiorstwem państwowym działającym pod nadzorem Ministerstwa Robót Publicznych i Transportu. Firma zatrudnia 14 tysięcy pracowników i odpowiada za budowę oraz zarządzanie większością infrastruktury
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.