HP Support Assistant z lukami bezpieczeństwa
HP Support Assistant posiada luki bezpieczeństwa, które stanowią furtkę dla hakerów. Problem dotyczy wszystkich komputerów producenta pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows.
HP Support Assistant to aplikacja pozwalająca zoptymalizować wydajność urządzenia oraz rozwiązać problemy za pomocą narzędzi diagnostycznych. Producent dostarcza oprogramowanie w ramach wyposażenia standardowego komputerów z systemem operacyjnym Microsoft i można je znaleźć zarówno na urządzeniach z wiekowym Windows 7, jak i najświeższych edycjach Windows 10. Niestety, tego typu programy, pomimo dobrych intencji dostawców, często sprawiają użytkownikom różnego rodzaju problemy.
Bill Demirkapi, specjalista ds. bezpieczeństwa, który wcześniej analizował pracę aplikacji instalowanych na komputerach Della oraz Lenovo, tym razem wziął pod lupę HP Support Assistant i znalazł w niej aż 10 luk bezpieczeństwa. Błędy mogą prowadzić do eskalacji lokalnych uprawnień i arbitralnego usuwania plików, a także pozwalają na zdalne wykonywanie kodu (Remote Code Execution). Bill Demirkapi przedstawił konkretne przykłady wykorzystania luk, m.in udało mu się oszukać system w ten sposób, żeby pobierał plik w formacie zip z innych źródeł niż oficjalne.
Kiedy HP otrzymało mój raport, zadeklarowało usunięcie usterek w bardzo rozsądnym terminie. Byłem pod wrażeniem ich szybkiej reakcji i wyglądało na to, że są producentem bardzo poważnie podchodzącym do kwestii zabezpieczeń. - powiedział Bill Demirkapi
Ale rzeczywiste działania producenta odbiegały od deklaracji. Wraz z wprowadzeniem pierwszej łatki, pojawiła się usterka, zaś na obecnym etapie HP Support Assistant nadal posiada trzy luki w zabezpieczeniach.
Użytkownicy mogą wybrać jedną z kilku opcji. Jedną z nich jest całkowite usunięcie oprogramowania. Jednak gdyby okazało się to możliwe, powinni rozważyć jak najszybszą aktualizację aplikacji do najnowszej wersji – doradza Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender Polska.
źródło: bitdefender.pl, marken.com.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Hakerzy łupią Polaków. Kradną pieniądze i konta w mediach społecznościowych
40 lat wydajności: prezentacja technologii Patriot na targach CES 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.