ID Logistics rozwija Wewnętrzny Standard Jakości CID
ID Logistics, wiodący dostawca usług logistycznych specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, w odpowiedzi na wyzwania biznesowe rozszerza zakres audytowania Wewnętrznego Standardu Jakości i wprowadza nową wersję CID 7.1. Teraz sprawdzane będą nie tylko procesy operacyjno-magazynowe i realizacja usług, ale także najnowsze procedury związane z bezpieczeństwem i organizacją pracy w centrach dystrybucyjnych. Przygotowana została też specjalna wersja CID Light, która ma wspierać proces wdrożenia zobowiązań systemu w nowo uruchamianych magazynach.
Wewnętrzny Standard Jakości CID po raz pierwszy został wdrożony w magazynach zarządzanych przez Grupę ID Logistics w 2015 roku. Corocznie jest aktualizowany i dostosowywany do nowych potrzeb rynkowych, tak aby wspierać rozwój firmy w kluczowych obszarach biznesowych.
CID 7.1. Zmiany w odpowiedzi na nowe wyzwania biznesowe
W tym roku zakres audytów Wewnętrznego Standardu Jakości CID 7.1 został rozszerzony o trzy obszary. Pierwszy z nich dotyczy wdrożenia i stosowania procedur związanych z zarządzaniem magazynem w czasie pandemii COVID-19 oraz potencjalnych, innych tego typu zagrożeń. ID Logistics zarządza magazynami największych sieci handlowych i firm FMCG, zapewnienie ich sprawnego funkcjonowania ma więc kluczowe znaczenie. W procesie certyfikacji uwzględniono procedury ochrony zdrowia i życia pracowników, zachowanie ciągłości operacyjnej i pracy centrów dystrybucyjnych w oparciu o zalecenia administracyjne i prawne oraz potrzeby klientów. Wskazane zostały też nowe ryzyka operacyjne związane z działaniem magazynów podczas stanów zagrożenia epidemicznego.
Kolejna zmiana wiąże się z realizowanym w magazynach ID Logistics projektem iDeliver.
- iDeliver jest autorskim projektem ID Logistics, opartym na metodologii Lean. Składa się z kilku etapów. Po pierwsze standaryzacji poprzez odpowiednie śledzenie kluczowych wskaźników, efektywnego sposobu zarządzania i współpracy zespołów oraz podejściem 5S*. Po drugie pełnego wykorzystania narzędzi i umiejętności zespołów operacyjnych w szczególności w obszarze zarządzania zapasem oraz przepływami wewnątrz magazynowymi. Po trzecie optymalizacji procesów poprzez wykorzystanie wybranych metod – wyjaśnia Marcin Smoła, dyrektor operacyjny, ID Logistics.
iDeliver jest sztandarowym projektem ID Logistics, realizowanym przy współpracy ze specjalistami z Grupy ID Logistics z Francji. W ramach CID 7.1 audytorzy będą potwierdzać poziom realizacji kolejnych etapów wdrażania projektu.
Trzecia zmiana dotyczy procedury certyfikacji CID mającej za zadanie wesprzeć nowe magazyny, które dopiero przygotowują się do jego wdrożenia. W pierwszym półroczu tego roku operator uruchomił cztery nowoczesne centra dystrybucyjne, teraz planowane są kolejne otwarcia. Każdy nowy magazyn, zarządzany przez ID Logistics, musi zdobyć certyfikat Wewnętrznego Standardu Jakości CID w ciągu półtora roku od uruchomienia operacyjnego. Aby ułatwić przygotowania do wdrożenia bardzo restrykcyjnych wymagań, specjaliści ID Logistics opracowali CID Light – listę priorytetowych zobowiązań, które mają być wdrożone do 6 miesięcy od otwarcia magazynu. Pozwala ona na wcześniejsze monitorowanie stanu przygotowań, ułatwia też sprawdzenie jak przebiega wprowadzanie kluczowych punktów certyfikacji CID, związanych z różnymi obszarami pracy, m.in. określonymi procesami operacyjnymi.
- Wewnętrzny Standard Jakości CID jest certyfikacją „szytą na miarę”, pokazuje jak ważne jest dla nas dążenie do samodoskonalenia w kluczowych obszarach. Standaryzujemy procesy zarządzania magazynami, zgodnie z globalnymi normami, ale przy uwzględnieniu lokalnych warunków, potrzeb klientów i wymogów operacyjnych. Dzięki temu, że CID nie jest systemem zamkniętym, możemy go rozwijać tak, aby się jeszcze lepiej dostosowywać się i odpowiadać na potrzeby klientów oraz nowe wyzwania rynkowe – podkreśla Agata Głąbińska, menedżer ds. jakości, ID Logistics Polska.
O CID – najważniejsze informacje
Wewnętrzny Standard Jakości ID Logistics - CID (Certyfikacja ID) zapewnia standaryzację systemów zarządzania i wysoki poziom procesów operacyjnych w ponad 300 magazynach Grupy ID Logistics na świecie. Cały proces jest kontrolowany przez niezależną firmę certyfikującą EuraCRP, która współpracuje z globalnym Komitetem Certyfikacyjnym i działem jakości Grupy ID Logistics. W Polsce CID opiera się na audytach wewnętrznych, przeprowadzanych przez przeszkolonych pracowników ID Logistics i zewnętrznych, realizowanych przez firmę certyfikującą ISOCERT
*5S –narzędzie wykorzystywane w Lean Management, ukierunkowane na tworzenie bezpiecznych, dobrze zarządzanych i zorganizowanych miejsc pracy, składa się z 5 elementów - Selekcja, Systematyka, Sprzątanie, Standaryzacja, Samodyscyplina.
Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.