Idea smart i eco home ważna dla mieszkańców i inwestorów
Współczesny konsument nie idzie na kompromisy. Jeśli już decyduje się na zakup mieszkania, to chce, aby służyło mu możliwie jak najlepiej. Technologia daje dziś ogrom możliwości, a nowobudowane mieszkania pozwalają żyć wygodnie. Smart home i ekologiczne domy wpisują się w trendy, które przeważają na rynku.
Podwyżki cen za prąd i gaz chyba nikogo już nie dziwią. Pod koniec 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki poinformował o podniesieniu stawek za media: energia elektryczna będzie kosztowała średnio o 4% więcej, a gaz podrożeje o około 50%. Słowo się rzekło a efekty podwyżek dotykają każdego. Utrzymanie gospodarstwa domowego kosztuje znacznie więcej i poważnie uszczupla domowy budżet. Czy jest coś dziwnego w tym, że dobrze sprzedają się inwestycje, które oferują rozwiązania z zakresu smart i eco home?
Smart home to eco home
Kiedyś rozwiązania z zakresu smart home kojarzyły się przede wszystkim z wygodą. To, rzecz jasna, się nie zmieniło, ale inwestorzy biorą też pod uwagę jeszcze jeden czynnik – ekologiczne budownictwo. Ekologiczne, czyli takie, które nie obciąża środowiska, ale pozwala też jednocześnie zaoszczędzić. Zielone budownictwo nie jest jeszcze standardem, ale coraz więcej klientów i deweloperów dostrzega wartości płynące z bycia eko – zauważa Paweł Kuczera, Prezes Zarządu Horyzont Inwestycji.
Z badania przeprowadzonego przez Otodom wynika, że ponad połowa respondentów uznaje trend eko za rozwiązanie bardzo atrakcyjne. Podobnie jest w przypadku technologii smart, gdzie blisko połowa ankietowanych przyznała, że jest to bardzo atrakcyjny kierunek.
Eco Smart home to świetny sposób, by zwiększyć efektywność gospodarstwa domowego. Przyjmuje się, że systemy bazujące na inteligentnej automatyce pozwalają obniżyć koszty gospodarstwa domowego o 8% w skali roku.
Komfort, wygoda, bezpieczeństwo
Oszczędności nie są jedynym czynnikiem, który skłania inwestorów w stronę rozwiązań eco smart home. Zautomatyzowane domy i mieszkania są po prostu bezobsługowe. Ułatwiają życie mieszkańcom i zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Inteligenta instalacja oświetleniowa może zapalać lampy zaraz po wejściu do pomieszczenia. Dzięki inteligentnemu ogrzewaniu czy klimatyzacji, system samodzielnie zadba o optymalną temperaturę w pomieszczeniach, co bezpośrednio przekłada się też na kwestie związane z ekologią.
Inwestorzy coraz chętniej decydują się na rozwiązania z zakresu eco smart home, ponieważ tego właśnie poszukują klienci. Stare budownictwo i technologie stosowane kilkadziesiąt lat temu nie zapewniają tak dużego komfortu, jak nowoczesne, niemalże w pełni zautomatyzowane, domy i mieszkania – mówi ekspert z firmy Horyzont Inwestycji.
Trzeba też wspomnieć, że nowe technologie to jednocześnie nowy poziom bezpieczeństwa. I to nie tylko pod względem ochrony przed potencjalnymi złodziejami, ale szybkie powiadomienia w przypadku zalania mieszkania wodą czy zagrożeniu pożarem.
Inwestycje w osiedla w duchu eco smart home
Idea ekologii i smart home nie przejawia się wyłącznie w przypadku pojedynczych nieruchomości. Wielu inwestorów, którzy planują budowę domków w zabudowie szeregowej czy większych osiedli mieszkaniowych, stara się wdrożyć standardy ecosmart, z których będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy. Mikroinstalacje fotowoltaiczne na dachach domów, pompy ciepła czy odzysk wody z deszczówki, to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań.
W takich miejscach po prostu żyje się lepiej. I to nie tylko ze względu na nowe technologie. Inwestorzy dbają też, aby osiedla wyróżniały się wizualnie i do razu przyciągały wzrok. Wokół jest mnóstwo terenów zielonych, projekty zwykle przewidują karmniki dla ptaków czy domki dla owadów, bez których zieleń nie mogłaby się rozwijać. Jest naturalnie, nowocześnie i bezpiecznie.

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.