BERGER Bau przebuduje zabytkowy budynek administracyjno-biurowy w Złotoryi
Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Firma BERGER Bau podjęła się kompleksowej przebudowy zabytkowego budynku administracyjno-biurowego w Złotoryi przy ul. Stromej 6. Inwestycja o wartości ponad 11,5 miliona złotych zakłada realizację robót na przestrzeni 16 miesięcy od daty podpisania umowy – czyli 8 lipca 2024 roku. Prace rozpoczęły się niemal natychmiast po podpisaniu kontraktu, już 11 lipca 2024 roku nastąpiło przekazanie placu budowy.
Przedmiotem inwestycji jest szeroko zakrojona modernizacja zabytkowego budynku, który po zakończeniu prac stanie się nowoczesnym i funkcjonalnym obiektem biurowym. Prace obejmują zarówno remont elewacji, jak i dostosowanie poszczególnych kondygnacji – od piwnicy po drugie piętro – do nowych funkcji. Podstawowym celem jest poprawa standardów pracy oraz dostosowanie budynku do współczesnych wymagań technologicznych i środowiskowych, co obejmuje m.in. instalację systemów wentylacyjnych, centralnego ogrzewania, a także fotowoltaiki.
Wyzwania techniczne i konserwatorskie
Realizacja projektu wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań technicznych, szczególnie z uwagi na status budynku jako obiektu zabytkowego. Pod stałym nadzorem konserwatora zabytków, BERGER Bau jako wykonawca musi dostosować się do restrykcyjnych wymagań, a wśród nich do zakazu izolacji termicznej od zewnątrz. Zamiast tego zdecydowano się na wykorzystanie płyt PIR do izolacji wewnętrznej, co pozwala zachować historyczny wygląd elewacji.
- Prowadzone przez BERGER Bau prace budowlane obejmują m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację dachu oraz instalację nowoczesnych systemów technicznych - sygnalizacji napadu i włamania, kontroli dostępu do wybranych pomieszczeń, a także nowoczesnych instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W ramach zagospodarowania terenu przewidziano również oświetlenie zewnętrzne oraz budowę parkingu, co zwiększy funkcjonalność całego kompleksu – mówi Zbigniew Koczwara, Kierownik Budowy w firmie BERGER Bau.
Nowocześnie i ekologicznie
Inwestycja obejmuje także montaż instalacji fotowoltaicznej, co wpisuje się w trendy zrównoważonego budownictwa. Jak wskazuje Kierownik Budowy, zastosowane technologie mają na celu nie tylko poprawę efektywności energetycznej budynku, ale również zapewnienie komfortu użytkownikom biur. Przebudowa pomieszczeń sanitarnych oraz modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych stanowią kluczowe elementy poprawy standardu technicznego obiektu.
Realizacja inwestycji potrwa niemal do końca 2025 roku, a po jej zakończeniu budynek przy ul. Stromej 6 stanie się jednym z najbardziej rozwiniętych obiektów biurowych w Złotoryi. Dzięki przemyślanej adaptacji i nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, obiekt będzie gotowy, by spełniać najwyższe standardy użytkowe, jednocześnie zachowując swoje historyczne walory.
Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!
Modernizacje w branży wod-kan
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.