Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!
Adgar Poland / Berry Kolektyw Kreatywny
Stępińska 22/30
00-739 Warszawa
michal.mystkowski|kolektywkreatywny.pl| |michal.mystkowski|kolektywkreatywny.pl
515080000
www.adgar.pl
Inwestorzy dotrzymali obietnicy i tuż przed Świętami Bożego Narodzenia oddany został do użytkowania łącznik ulicy Suwak i ulicy Cybernetyki na warszawskim Służewcu. Oznacza to, że mieszkańcy okolicznych osiedli mieszkaniowych oraz pracownicy tutejszych biurowców zdecydowanie szybciej dojadą do domu lub pracy. Adgar Poland, a także Syrena Real Estate wspólnie z PineBridge Benson Elliot i AFI Europe wyłożyli na modernizację infrastruktury drogowej łącznie 15 mln złotych. Miasto st. Warszawa przekazało grunty pod przebudowę.
Łącznik ulicy Suwak z ulicą Cybernetyki to 600-metrowa inwestycja drogowa, będąca jedną z najbardziej oczekiwanych modernizacji infrastruktury pieszo-samochodowej w tej części Mokotowa. Zgodnie z planem, znacząco odciąży ona ruch samochodowy ulicami Postępu, Marynarskiej, Domaniewskiej i Konstruktorskiej. Zwiększy również komfort życia mieszkańców tutejszych osiedli mieszkaniowych oraz pozwoli zaoszczędzić czas tysiącom pracowników, którzy codziennie dojeżdżają do okolicznych biurowców. Część z nich należy do spółek, które zdecydowały się zawiązać konsorcjum i sfinansować tę przebudowę z prywatnych środków. Wskutek porozumienia z władzami Warszawy, które przekazały grunty pod przebudowę, udało się zrealizować modelowy projekt partnerstwa publiczno-prywatnego, który może być gotowym przepisem na rozwiązanie wielu innych, infrastrukturalnych problemów lub komunikacyjnych wąskich gardeł w Stolicy. Potrzeba jednak do tego odpowiedzialnych inwestorów, którzy chcą mieć swój udział w doskonaleniu rozwiązań urbanistycznych i tak kształtować tkankę miejską, aby łączyła ona różne funkcje i zbliżała do koncepcji nowoczesnych, tzw. 15-minutowych miast, przyjaznych mieszkańcom i lokalnym biznesom, ale również środowisku naturalnemu.
„Od wielu lat zabiegaliśmy o realizację tej inwestycji i dziś otwarcie mogę przyznać, że wszyscy w Adgar Poland czujemy ogromną satysfakcję. Nasze starania materializują się z korzyścią dla przyszłych beneficjentów tej przebudowy. To dla nas również dowód na to, że konsekwencja i umiejętność budowania porozumienia przy negocjacyjnym stole, to bezcenny potencjał mogący dosłownie zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom projektu, których ta ważna idea połączyła” – mówi Michael Mevorach, Country Manager w Adgar Poland.
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego potwierdził odbiór inwestycji, tym samym od dnia 20 grudnia 2024 r będą mogli z niej skorzystać pierwsi kierowcy. Do użytkowania oddana została droga publiczna po jednym pasie w każdą stronę, a wzdłuż niej 36 ogólnodostępnych miejsc parkingowych, w tym trzy stanowiska dla osób niepełnosprawnych, a także chodnik i ścieżka rowerowa. Wkrótce pojadą tędy również autobusy, mające przystanek vis-a-vis stacji kolejowej Warszawa Służewiec.
„Służewiec zmienia swój charakter z biurowego na mieszkaniowy. Jako władze dzielnicy prężnie staramy się wykorzystywać ten fakt na rzecz mieszkańców, podpisując umowy z inwestorami przedsięwzięć niedrogowych” - mówi Rafał Miastowski, burmistrz dzielnicy Mokotów. „Cieszę się, że dzięki owocnej współpracy, udało się tak zmienić tkankę miejską, aby była ona dostosowana do potrzeb wszystkich uczestników ruchu” – dodaje burmistrz Miastowski.
Łączny koszt inwestycji wyniósł 15 mln złotych i w całości został pokryty ze środków własnych przekazanych przez spółkę Adgar Poland, Syrena Real Estate wspólnie z PineBridge Benson Elliot i AFI Europe.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Modernizacje w branży wod-kan

Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.