Stary Rynek w Poznaniu w finale konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”
W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”, w finale znalazło się kilka wyjątkowych projektów, w tym realizacja Starego Rynku w Poznaniu, opracowana przez pracownię graph’it. z Warszawy i zrealizowana przez firmę Tormel. Czy mają szansę na wygraną?
Najlepsze modernizacje
Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to prestiżowe przedsięwzięcie, które promuje i wyróżnia najciekawsze realizacje w zakresie modernizacji oraz nowoczesnych budowli w Polsce. Jego celem jest docenienie inwestycji, które przyczyniają się do poprawy infrastruktury, estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznych oraz prywatnych. Wśród zwycięzców ostatnich edycji można wyróżnić takie realizacje, jak: Modernizacja Czytelni Biblioteki Narodowej w Warszawie, doceniona w kategorii „obiekty kultury” czy przebudowa dziedzińca i remont holu Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Rewaloryzacja Starego Rynku w Poznaniu
Wśród∂ najlepszych projektów szanse zna zwycięstwo ma m.in. Poznań. Rewitalizacja Starego Rynku mająca na celu przywrócenie tej historycznej przestrzeni do jej dawnej świetności, obejmowała m.in. odnowienie nawierzchni, wprowadzenie nowego oświetlenia oraz udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Realizacja projektu, zgodnie z koncepcją opracowaną przez pracownię graph’it Sp. z o.o. z Warszawy, została powierzona firmie Tormel z Poznania. Prace obejmowały powierzchnię 29 053,13 m² i uwzględniały zarówno aspekty historyczne, jak i nowoczesne wymagania przestrzeni miejskiej.
„Jesteśmy dumni, że nasza realizacja rewaloryzacji Starego Rynku w Poznaniu znalazła się w finale konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Nasza firma, Tormel Sp. z o.o., z dużym zaangażowaniem podchodzi do każdego projektu, a wyróżnienie w takim konkursie byłoby dla nas ogromnym docenieniem. Już na tym etapie dziękujemy za docenienie naszej pracy w tworzenie przestrzeni miejskich, które służą społecznościom lokalnym” – mówi Przemysław Majewski Prezes Zarządu firmie Tormel Sp. z o.o.
Inne projekty z szansą na wygraną
Rewitalizacja Parku Zakrzówek w Krakowie, realizowana przez firmę STAR-KOP Krzysztof Urbańczyk Czernichów, przekształciła park w nowoczesne miejsce rekreacyjne.
W gminie Trzebinia zrealizowano budowę ujęcia wody, które zapewnia mieszkańcom stały dostęp do wody pitnej i uniezależnia lokalną społeczność od zewnętrznych dostawców.
Wyniki konkursu
Komisja oceniająca w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” bierze pod uwagę kilkanaście kryteriów, m.in. jakość i innowacyjność rozwiązań technicznych, walory estetyczne i urbanistyczne oraz dbałość o dziedzictwo kulturowe. Jurorami konkursu są m.in. profesorowie uczelni i politechnik sprawujących nad konkursem patronat naukowy. Co więcej, w skład jury wchodzą też przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, jak również przedstawiciele Marszałków Województw, Dyrekcji Lasów Państwowych, Związku Powiatów Polskich, eksperci spośród grona laureatów konkursu, izb budownictwa i izb branżowych.
Zwycięzcy konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbędzie się 27 września 2024 r.
Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!
Modernizacje w branży wod-kan
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.