Inno3D GeForce RTX 3070 iChill X4 - “średniak” w topowym wydaniu
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3070 iChill X4 ma szansę zamieszać na rynku. W przedziale cenowym uznawanym za średnią półkę mamy otrzymać wydajność na poziomie niedawnych flagowców. Firma Inno3D zadbała więc, by układ RTX 3070 trafił na półki w królewskim wydaniu.
Inno3D GeForce RTX 3070 iChill X4 to najlepsze dotychczas wydanie “siedemdziesiątki” w portfolio firmy. Chip Ampere oferuje tutaj 5888 rdzeni CUDA w komplecie z 8 GB pamięci typu GDDR6 (magistrala 256-bit). Układ jest tu fabrycznie podkręcony, dzięki czemu ma utrzymywać taktowanie 1785 MHz w trybie Boost. Wyciśnięcie z GPU dodatkowych megahertzów ma być możliwe dzięki zastosowaniu autorskiego systemu chłodzenia iChill X4.
Podobnie jak w innych modelach z serii RTX 30 z logo Inno3D, tutaj też ma on zestaw ośmiu ciepłowodów i czterech wentylatorów. Jeden z nich jest przeznaczony do chłodzenia wyłącznie sekcji zasilania. Bez zmian pozostały gabaryty chłodzenia, które w przypadku RTX-a 3070 ma do rozproszenia mniejszą ilość energii cieplnej niż w czołowych modelach. Można zatem przypuszczać, że fabryczne taktowania poszczególnych elementów karty to dopiero punkt wyjściowy do dalszych eksperymentów.
Gracze, którzy chcą by ich pecety były nie tylko wydajne, ale i efektowne, mogą skorzystać z podświetlenia RGB LED. Dzięki współpracy z systemami popularnych marek, jak np. Aura Sync, Mystic Light czy RGB Fusion, efekty świetlne można zsynchronizować z pozostałymi elementami zestawu. Ustawienia iluminacji da się wówczas kontrolować z poziomu oprogramowania producenta płyty głównej. Jako alternatywę producent proponuje aplikację TuneIT własnego autorstwa.
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3070 iChill X4 wymaga do działania dodatkowego zasilania. Producent zaopatrzył ją w dwie 8-pinowe wtyczki PCIe i rekomenduje posiadanie zasilacza o mocy co najmniej 650 W. Przyda się też nieco przestrzeni w obudowie. Mimo, że konstrukcja potrzebuje mniej energii niż topowe modele, zajmuje tyle samo miejsca. Potrzebne są trzy sloty i 300 mm miejsca wzdłuż płyty głównej.
Karta graficzna Inno3D GeForce RTX 3070 iChill X4 ma trafić do sklepów w ciągu kilku najbliższych tygodni, licząc od oficjalnej premiery chipu zaplanowanej na końcówkę października. Jej cena będzie zapewne nieco wyższa od sugerowanej dla modelu referencyjnego.
Dane techniczne:
- procesor graficzny: GA104-300 (5888 rdzeni CUDA)
- taktowanie rdzenia:
- bazowe: 1500 MHz
- tryb boost: 1785 MHz
- pamięć graficzna: 8 GB GDDR6
- przepustowość pamięci graficznej: 14 Gbps
- magistrala: 256-bit
- wyjścia wideo:
- HDMI 2.1
- 3 x DisplayPort 1.4a
- maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px
- interfejs: PCI-E 4.0 x16
- wymiary:
- długość: 300 mm
- szerokość: 135 mm
- wysokość: 3 sloty rozszerzeń
- zasilanie: 2 wtyczki 8-pin, zasilacz min. 650 W

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.