Inwestycja z zabytkową stajnią. Odnawiają budynek na Kępie Mieszczańskiej.
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
W XIX wieku była tam stajnia koszar wojskowych. W 2023 roku otworzą się lokale gastronomiczne i usługowe. Eiffage Immobilier Polska rewitalizuje zabytkowy budynek na Kępie Mieszczańskiej z ceglanymi sklepieniami i włączy go w skład nowoczesnego osiedla Atmo.
Modne miejsce spotkań wrocławian – tak w 2023 roku będzie wyglądał zabytkowy budynek stajni na Kępie Mieszczańskiej. Rewitalizowany obiekt znajduje się na terenie Atmo, nowej inwestycji Eiffage Immobilier Polska we Wrocławiu.
Zabytkowa stajnia pochodzi z II połowy XVIII wieku. To właśnie wtedy na Kępie Mieszczańskiej rozpoczęła się budowa koszar artylerii, które stanowiły jeden z najważniejszych obiektów militarnych w mieście i całych Prusach. Za projekt odpowiadał Carl Gotthard Langhans, znany pruski architekt, który stworzył również pałac Hatzfeldów we Wrocławiu. Na terenie koszar znajdowało się m.in. kasyno oficerskie, lazaret, garaże i stajnie. Podczas oblężenia Festung Breslau ucierpiała znaczna część zabudowy Kępy Mieszczańskiej, a koszary zlikwidowano w 1945 roku. Obecnie w zabytkowych murach stajni trwają prace rewitalizacyjne.
- Postanowiliśmy dać stajni drugie życie, ale jednocześnie zachować jej zabytkowy charakter. Dzięki rewitalizacji obiekt na nowo będzie służył wrocławianom. Chcemy, aby ta wyjątkowa przestrzeń z historią stała się miejscem spotkań nie tylko mieszkańców Atmo, ale też wszystkich, którzy cenią historię i dobry design – mówi Sebastian Bieńkowski, dyrektor ds. projektów w firmie deweloperskiej Eiffage Immobilier Polska.
W odnowionym budynku znajdą się cztery lokale w loftowym stylu. Ich cechą charakterystyczną będą wysokie ceglane sklepienia łukowe, które deweloper poddał renowacji. Pomieszczenia będą miały prawie 6 metrów wysokości, antresole i wejście od strony ulicy. Historyczna bryła stajni została wbudowana w nową zabudowę mieszkaniową i w pełni z nią zespojona, z zachowaniem zewnętrznych elewacji ceglanych. Dodatkowo całość podkreśli iluminacja umieszczona na elewacji budynków.
– Zrewitalizowane budynki będące częścią nowych zespołów zabudowy zawsze stanowią dodatkowy walor kulturowy, architektoniczny, a nawet emocjonalny. Historyczna architektura w nowym układzie wzbogaca ofertę estetyczną i może być doskonałą oprawą do współczesnych funkcji – podkreśla Zbigniew Maćków, wrocławski architekt, który jest odpowiedzialny za całościowy projekt Atmo.
Prace rewitalizacyjne w dawnej stajni polegały na zabezpieczeniu i uzupełnieniu historycznych murów i detali ceglanej elewacji. Zaprojektowano też nowe przeszklenia w historycznych otworach okiennych.
Rewitalizacja zabytkowego obiektu na Kępie Mieszczańskiej będzie kolejną inwestycją w Polsce, której Eiffage Polska Budownictwo (generalny wykonawca Atmo) przywraca blask. Firma ma na swoim koncie m.in. realizację Angel Wawel, jednych z najbardziej luksusowych apartamentów w Krakowie, polegającą na rewitalizacji i gruntownej rozbudowie zabytkowego obiektu poklasztornego z XVI wieku.
Nowoczesne osiedle w centrum miasta
Na terenie Atmo, w skład którego wchodzi zabytkowa stajnia, znajdzie się 113 apartamentów o metrażach od 26 do 145 mkw. i rozkładach od 1 do 5 pokoi. Do lokali na parterze będą przynależały ogródki, a do tych na wyższych kondygnacjach – balkony, loggie lub tarasy. We wszystkich apartamentach zostaną wstawione panoramiczne okna, a dodatkowo na parterze - zainstalowane zewnętrzne rolety. W każdym lokalu przygotowano również instalację pod montaż.
Atmo posiada 7 kondygnacji, w tym jedną podziemną, w której znajdzie się parking z 136 miejscami i stojakami na rowery. Inwestycja będzie również monitorowana. Przed budynkami mieszkańcy odpoczną na zielonym patio lub na terenach Parku Mieszczańskiego, który powstaje praktycznie tuż przy samym budynku. Tylko kilkanaście minut spacerem dzieli Atmo od Rynku i klimatycznych lokali na Nadodrzu. W pobliżu budynków są lokale i punkty usługowe, a także przystanki komunikacji miejskiej. Wkrótce przy ulicy Dmowskiego zatrzymywać się będzie nowa linia tramwajowa na Popowice.
- Lokalizacja inwestycji jest dla nas kluczowa. Budujemy apartamenty w najbardziej prestiżowych rejonach, tak by mieszkańcy mogli korzystać ze wszystkich atutów wielkiego miasta. We Wrocławiu postawiliśmy na bliskość Rynku i terenów zielonych, a także niezwykłą architekturę, która czerpie z XIX-wiecznej tradycji. Atmo to unikatowy projekt nie tylko w skali miasta, ale też całej Polski. Połączenie nowoczesnej architektury z zrewitalizowanym obiektami to nadal rzadkość – mówi Sebastian Bieńkowski.
Druga inwestycja we Wrocławiu
Apartamenty na Kępie Mieszczańskiej będą drugą inwestycją Eiffage Immobilier we Wrocławiu. Pierwszym oddanym projektem było HB1820. W stylowym budynku mieszczącym się na Przedmieściu Oławskim znajdują się apartamenty z wyjątkowymi w skali miasta ogródkami tarasowymi. W częściach wspólnych inwestycji można podziwiać charakterystyczne dla tego dewelopera piece of art – tym razem w postaci luster wrocławskiego artysty Oskara Zięty.
Wrocław jest drugim miastem po Warszawie, w którym Eiffage Immobilier Polska buduje swoje inwestycje premium. Jesienią 2022 roku do portfolio dewelopera dołączył również Poznań i projekt na styku Jeżyc i Grunwaldu – Marcelińska 18.
Eiffage Immobilier Polska wchodzi w skład międzynarodowej Grupy Eiffage należącej do dziesiątki największych grup budowlanych w Europie. Eiffage odpowiadał m.in. za budowę szklanej piramidy Luwru, najwyższego w Europie wiaduktu drogowego w Millau i budynku Opery w Sydney.
Eiffage Immobilier Polska
Eiffage Immobilier Polska to deweloper odpowiedzialny za realizację inwestycji mieszkaniowych, inwestycji na wynajem, nieruchomości komercyjnych i handlowych. W portfolio spółki są apartamenty Villa Sadyba w Warszawie, Dom przy Źródle w Starym Podgórzu w Krakowie, Stalowa 27 – nowoczesna kamienica w sercu stołecznej Nowej Pragi oraz apartamentowiec HB1820 w sąsiedztwie ASP we Wrocławiu. Deweloper planuje także dalszy rozwój działalności w innych większych aglomeracjach w Polsce.
Eiffage Immobilier Polska to część międzynarodowej grupy Eiffage – jednej z 10 największych grup budowlanych w Europie. Do najbardziej uznanych, światowych realizacji Eiffage należą: budynek Opery w Sydney, najwyższy w Europie wiadukt drogowy w Millau oraz szklana piramida Luwru. Eiffage Immobilier Polska łączy najlepsze praktyki międzynarodowej Grupy oraz ponad 30-letnie doświadczenie zdobyte na polskim rynku przez Generalnego Wykonawcę – Eiffage Polska Budownictwo. Cechą łączącą inwestycje Eiffage jest poszanowanie lokalnej historii i miejsca oraz połączenie dbałości o detal i piękno w kreowaniu przestrzeni do życia.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.