Komunikaty PR

1 na 3 centra danych mierzy swą neutralność

2021-11-10  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Kosior
ITBC Communication

Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl

1 na 3 centra danych mierzy swą neutralność

Operatorzy centrów danych z całego świata mają coraz większą świadomość w zakresie wpływu swojej działalności na środowisko naturalne, choć wciąż pozostaje jeszcze sporo do zrobienia. Jak informuje opublikowany właśnie raport Uptime Institute – Global Data Center Survey 2021 dziś swój poziom emisji dwutlenku węgla monitoruje 33% przedstawicieli branży Data Center.

Jedna czwarta spośród uwzględnionych w badaniu ponad 800 operatorów analizuje natomiast tzw. cykl życia swojego fizycznego sprzętu IT, celem wykorzystania go możliwie najdłużej oraz sprawniejszego zarządzania jego utylizacją.

Metryki znane i mniej znane

Parametrami monitorowanymi częściej są natomiast zużycie energii elektrycznej przez kampusy DC – ten na bieżąco analizowany jest przez 82% uczestników badania oraz efektywność jej wykorzystania. Tą metrykę śledzi 70% przedstawicieli branży Data Center. – To dobry sygnał, gdyż są to parametry niezbędne do przejścia na kolejne poziomy analizy, w tym właśnie ocenę tego w jaki sposób obiekt DC wpływa na środowisko naturalne. Jak widać, tutaj wciąż pozostaje wiele do zrobienia, niemniej nie brakuje także operatorów, którzy biorą ten aspekt pod uwagę i dążą do osiągnięcia 100% neutralności. Mowa tutaj oczywiście o największych graczach globalnego rynku, ale również o tych działających na skalę europejską - tłumaczy Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud. - W Arubie, m.in. za sprawą inwestycji w instalacje fotowolaticzne czy elektrownie wodne, nie korzystamy już z konwencjonalnych źródeł energii. Co ważne, dziś coraz częściej klienci nie traktują już tej kwestii jako wyróżnika, a jako standard, który powinien być powszechny, stąd wciąż niskie zainteresowanie operatorów pomiarem swojego oddziaływania na środowisko może oznaczać dla nich trudności w zwiększaniu swojego portfolio klientów – dodaje Marcin Zmaczyński.

Nieco połowa operatorów centrów danych z całego globu (51%) weryfikuje natomiast ilość zużywanej przez siebie wody. To o 1% więcej niż przed rokiem.

Mniej awarii, choć bywają kosztowne

Poza identyfikacją stopnia analizy neutralności klimatycznej centrów danych, Uptime Institute postanowił również sprawdzić, jak zmieniły się koszty generowane przez awarie zasilania kampusów. Udział tych, które wiążą się ze stratą poniżej 100 tysięcy dolarów widocznie zmalał (39%) w stosunku zarówno do 2020 (45%) jak i 2019 roku (60%), jednak widocznie zwiększył się odsetek tych kosztujących od 100 tys. $ do miliona oraz powyżej miliona $. – To z kolei dowodzi na coraz większą liczbę kluczowych cyfrowych zasobów firm i organizacji utrzymywanych w środowiskach chmurowych. To ważny sygnał dla operatorów centrów danych, którzy zyskując coraz większy udział w rynku nie uwzględniają jednocześnie gwarancji ciągłości funkcjonowania biznesu swojego oraz swoich klientów – przekonuje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.

DC bardziej przyjrzą się swej neutralności

Niewątpliwie, odsetek operatorów centrów danych zwracających uwagę na kluczowe parametry zużycia energii czy emisji CO2 będzie przybywać. Szczególnie w Europie, gdzie zjednoczeni przedstawiciele branży zobowiązali się wspierać wszystkie firmy z tego sektora w osiągnięciu pełnej bezemisyjności do 2030 roku, w ramach Paktu Neutralności Klimatycznej Centrów Danych (Climate Neutral Data Center Pact). Podobnego zdania są również eksperci portalu DataCenterDynamics, którzy przekonują, że największym wyzwaniem będzie zwiększenie wydajności chłodzenia infrastruktury centrów danych, które to odpowiada zwykle za od 30 do 50% ogółu zużycia energii elektrycznej w kampusach DC.

 

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ITBC Communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.