1 na 3 centra danych mierzy swą neutralność
ITBC Communication
Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl
1 na 3 centra danych mierzy swą neutralność
Operatorzy centrów danych z całego świata mają coraz większą świadomość w zakresie wpływu swojej działalności na środowisko naturalne, choć wciąż pozostaje jeszcze sporo do zrobienia. Jak informuje opublikowany właśnie raport Uptime Institute – Global Data Center Survey 2021 dziś swój poziom emisji dwutlenku węgla monitoruje 33% przedstawicieli branży Data Center.
Jedna czwarta spośród uwzględnionych w badaniu ponad 800 operatorów analizuje natomiast tzw. cykl życia swojego fizycznego sprzętu IT, celem wykorzystania go możliwie najdłużej oraz sprawniejszego zarządzania jego utylizacją.
Metryki znane i mniej znane
Parametrami monitorowanymi częściej są natomiast zużycie energii elektrycznej przez kampusy DC – ten na bieżąco analizowany jest przez 82% uczestników badania oraz efektywność jej wykorzystania. Tą metrykę śledzi 70% przedstawicieli branży Data Center. – To dobry sygnał, gdyż są to parametry niezbędne do przejścia na kolejne poziomy analizy, w tym właśnie ocenę tego w jaki sposób obiekt DC wpływa na środowisko naturalne. Jak widać, tutaj wciąż pozostaje wiele do zrobienia, niemniej nie brakuje także operatorów, którzy biorą ten aspekt pod uwagę i dążą do osiągnięcia 100% neutralności. Mowa tutaj oczywiście o największych graczach globalnego rynku, ale również o tych działających na skalę europejską - tłumaczy Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud. - W Arubie, m.in. za sprawą inwestycji w instalacje fotowolaticzne czy elektrownie wodne, nie korzystamy już z konwencjonalnych źródeł energii. Co ważne, dziś coraz częściej klienci nie traktują już tej kwestii jako wyróżnika, a jako standard, który powinien być powszechny, stąd wciąż niskie zainteresowanie operatorów pomiarem swojego oddziaływania na środowisko może oznaczać dla nich trudności w zwiększaniu swojego portfolio klientów – dodaje Marcin Zmaczyński.
Nieco połowa operatorów centrów danych z całego globu (51%) weryfikuje natomiast ilość zużywanej przez siebie wody. To o 1% więcej niż przed rokiem.
Mniej awarii, choć bywają kosztowne
Poza identyfikacją stopnia analizy neutralności klimatycznej centrów danych, Uptime Institute postanowił również sprawdzić, jak zmieniły się koszty generowane przez awarie zasilania kampusów. Udział tych, które wiążą się ze stratą poniżej 100 tysięcy dolarów widocznie zmalał (39%) w stosunku zarówno do 2020 (45%) jak i 2019 roku (60%), jednak widocznie zwiększył się odsetek tych kosztujących od 100 tys. $ do miliona oraz powyżej miliona $. – To z kolei dowodzi na coraz większą liczbę kluczowych cyfrowych zasobów firm i organizacji utrzymywanych w środowiskach chmurowych. To ważny sygnał dla operatorów centrów danych, którzy zyskując coraz większy udział w rynku nie uwzględniają jednocześnie gwarancji ciągłości funkcjonowania biznesu swojego oraz swoich klientów – przekonuje Marcin Zmaczyński z Aruba Cloud.
DC bardziej przyjrzą się swej neutralności
Niewątpliwie, odsetek operatorów centrów danych zwracających uwagę na kluczowe parametry zużycia energii czy emisji CO2 będzie przybywać. Szczególnie w Europie, gdzie zjednoczeni przedstawiciele branży zobowiązali się wspierać wszystkie firmy z tego sektora w osiągnięciu pełnej bezemisyjności do 2030 roku, w ramach Paktu Neutralności Klimatycznej Centrów Danych (Climate Neutral Data Center Pact). Podobnego zdania są również eksperci portalu DataCenterDynamics, którzy przekonują, że największym wyzwaniem będzie zwiększenie wydajności chłodzenia infrastruktury centrów danych, które to odpowiada zwykle za od 30 do 50% ogółu zużycia energii elektrycznej w kampusach DC.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.