Antywirusy - bat na stalkerów
Termin „stalkerware” odnosi się do oprogramowania, które monitoruje korzystanie z urządzenia elektronicznego, takiego jak komputer, tablet lub smartfon, bez wiedzy lub zgody użytkownika. Aplikacja stalkerware umożliwia atakującemu monitorowanie wielu obszarów m.in.: odczytywanie wiadomości tekstowych, e-mailowych, komunikatorów internetowych, monitorowanie i nagrywanie rozmów telefonicznych, rejestrowanie naciśnięć klawiszy oraz uzyskiwanie dostępu do lokalizacji GPS.
AV-Comparatives wziął pod lupę dziesięć najbardziej popularnych aplikacji antywirusowych na Androida. Ich zadaniem było wykrycie 20 programów stalkerware, które pobrano z witryn internetowych dostawców. Aplikacje zainstalowano na niezrotowanym telefonie Samsung Galaxy S9 z aktywnym połączeniem internetowym. Testerzy zasymulowali realistyczny scenariusz z perspektywy ofiary. Pełne wersje programów antywirusowych pochodziły ze sklepu Google Play. Jeśli antywirus wyświetlił na ekranie ostrzeżenie lub komunikat o wykryciu urządzenia, wówczas test był zaliczony.
AV- Comparitives nie podał nazw programów dla stalkerów używanych w badaniu, aby uniknąć przekazywania prześladowcom informacji o skuteczności poszczególnych narzędzi. Co istotne, również producenci antywirusów nie otrzymali tej wiedzy. AV-Comparitives tłumaczy, iż celem testów jest zachęcenie dostawców do poprawy wykrywalności wszystkich aplikacji stalkerware, a nie tylko tych używanych w badaniu. Antywirusy uzyskały przyzwoite wyniki, oprogramowanie Bitdefender Mobile Security wykazało się 85 procentową skutecznością.
AV- Comparitives zaznacza w podsumowaniu, iż skuteczność wykrywania programów stalkerware przez antywirusy była wyższa aniżeli w ubiegłorocznym badaniu przeprowadzonym rok temu.
Choć oprogramowanie stalkerware jest często sprzedawane jako oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, istnieje jedna zasadnicza różnica.
- Oryginalne aplikacje do kontroli rodzicielskiej są zaprojektowane tak, aby były widoczne i rozpoznawalne. Wyświetlają alerty podczas blokowania stron, wyświetlają ikony programów, można je znaleźć na listach zainstalowanych programów i skonfigurować z menu na samym urządzeniu. Z drugiej strony oprogramowanie Stalkerware stara się pozostać dobrze ukryte na smartfonie ofiary. Tam, gdzie to możliwe, unika wyświetlania ikon programów, nie wyświetla powiadomień i używa niewinnie brzmiących nazw dla wszystkich komponentów lub procesów, których nie może ukryć. - wyjaśnia Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.