Apple - coraz więcej dziur w systemach operacyjnych
Kilka dni temu firma Apple wydała specjalną aktualizację, aby załatać dwie luki „zero day”, które umożliwiają napastnikom zdalne wykonanie kodu na iPhone’ach oraz iPadach. Producent nie ukrywa, iż obie podatności mogły być wykorzystane przez hakerów jeszcze przed wydaniem zaktualizowanej wersji 14.5.1. Obie podatności dotyczą uszkodzenia pamięci w silniku Safari WebKit i są śledzone jako CVE-2021-30665 oraz CVE-2021-30663.
Wykorzystanie któregokolwiek z wymienionych błędów umożliwia napastnikowi uruchomienie złośliwego oprogramowania na niezałatanych urządzeniach i kradzież danych (w tym haseł lub informacji finansowych) oraz podszywanie się pod użytkownika poprzez przejęcie konta. Każdy użytkownik iPhone'a 6s lub nowszego, iPada Pro (dowolny model), iPada Air 2 i nowszego, iPada 5. generacji i nowszego, iPada mini 4 i nowszego lub iPoda touch (7. generacji), powinien jak najszybciej zainstalować tę aktualizację oprogramowania.
Warto podkreślić, że to już kolejne luki zero-day, które odkryto w tym roku w produktach Apple. Wersja iOS 14.5.1 pojawia się tydzień po tym, jak hakerzy wykorzystali inną dziurę śledzoną jako CVE-2021-30657, która pozwoliła intruzom dostać się do komputerów Mac. Napastnicy użyli złośliwego oprogramowania Shlayer, aby ominąć warstwy zabezpieczeń Gatekeeper, Notarization i File Quarantine w komputerowym systemie operacyjnym Apple. Hakerzy mogą uruchamiać niezatwierdzone oprogramowanie za pośrednictwem zainfekowanych witryn internetowych. Luka została załatana w systemie macOS 11.3.
- Użytkownicy muszą być na bieżąco z aktualizacjami oprogramowania, co dotyczy również produktów Apple uważanych za bezpieczne. Jednak w ostatnim czasie jakość oprogramowania tego producenta wzbudza coraz więcej wątpliwości. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ostanie luki „zero day” w systemach iOS oraz macOS. Warto w tym miejscu powołać się na badania Atlas VPN, z których wynika, że liczba wykrytych zagrożeń na macOS wzrosła w 2020 roku o 1092 proc. Dlatego zalecamy nie tylko aktualizację, ale również stosowanie systemów antywirusowych chroniących smartfony i komputery tej firmy - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl
Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
Newline VEGA Pro – już w Polsce!
Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.