Badanie: wyzwania firm w zakresie bezpieczeństwa pracy zdalnej

Agnieszka Łukasiak
Citrix
ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl
"The State of Security in a Hybrid World", nowe badanie przeprowadzone przez Citrix Systems wśród 1250 decydentów odpowiedzialnych za kwestie firmowego bezpieczeństwa w średnich i dużych organizacjach, pokazuje, że zmiana trybu pracy na zdalną, wymuszona przez pandemię wiązała się z wieloma wyzwaniami.
Nowy model pracy wymaga nowych zabezpieczeń
Pracując z dowolnego miejsca użytkownicy końcowi korzystają z różnych urządzeń dla uzyskania dostępu do aplikacji w chmurze i innych firmowych zasobów. To sprawia, że możliwości potencjalnych ataków jest coraz więcej. Wiele organizacji IT stara się im zapobiec, jednak jak pokazało badanie Citrix:
- 74% osób podejmujących decyzje w zakresie firmowego bezpieczeństwa twierdzi, że procedury i procesy kontrole stały się bardziej złożone po migracji ich organizacji na pracę zdalną i hybrydową.
- 73% stara się nadążyć za rosnącą liczbą zagrożeń bezpieczeństwa związaną z tymi zmianami.
Standard pracy i zadowolenie pracowników pod lupą
Oprócz osób podejmujących decyzje dotyczące bezpieczeństwa, Citrix przeprowadził badanie wśród 3603 pracowników umysłowych. 66% z nich potwierdziło istotność swobody pracy zdalnej lub z domu, na dowolnym urządzeniu i możliwość korzystania z wybranych przez siebie zasobów. Ponadto:
- 86% respondentów twierdzi, że stworzenie wysokich standardów pracy dla pracowników jest „niezwykle” lub „bardzo ważne”.
- Około dziewięciu na dziesięciu badanych analizuje wpływ bezpieczeństwa informacji na satysfakcję z pracy i efektywność działań pracowników.
„Wiele organizacji ma świadomość, że wraz z migracją na model pracy hybrydowej ich podejście do bezpieczeństwa musi ewoluować. Zamiast tradycyjnych strategii kontroli muszą wdrożyć bardziej inteligentne, skoncentrowane na ludziach podejście, które ochroni pracowników.” - powiedział Kurt Roemer, główny strateg ds. bezpieczeństwa w Citrix. „Niemniej model hybrydowy to przyszłość pracy, a IT będzie w niej odgrywać kluczową rolę. Dzięki odpowiedniej technologii można zagwarantować ludziom spójny, bezpieczny i niezawodny dostęp do potrzebnych zasobów, a także wysoki komfort działania.”
Większość uczestników badania Citrix podejmuje ww. działania. 79% badanych decydentów twierdzi, że pandemia stworzyła okazję do ponownej analizy ich długoterminowej strategii bezpieczeństwa informacji. Jednak wiele wyzwań wciąż pozostaje. Wśród trzech najczęściej cytowanych przez pracowników biorących udział w badaniu Citrix są:
- Słaba jakość połączenia (43% badanych)
- Wirtualne/zdalne rozwiązywanie problemów technicznych (34%)
- Brak możliwości uzyskania szybkiego/łatwego wsparcia ze strony IT (32%)
Inwestowanie w przyszłość
Mimo, iż tylko 46% decydentów ds. bezpieczeństwa czuło się „w pewnym stopniu” przygotowanych do pracy zdalnej, gdy wybuchła pandemia, 84% czuje się teraz „bardzo” lub „w pewnym stopniu” przygotowanych do zabezpieczenia pracy zdalnej i hybrydowej.
- 58% badanych twierdzi, że w ciągu ostatniego roku inwestycje w firmowe zabezpieczenia wzrosły średnio o 40%
- 71% uważa, że ich firmowe środowisko IT jest obecnie bezpieczniejsze niż przed wybuchem pandemii
Ma to kluczowe znaczenie, gdyż jak jasno wynika z raportu „The State of Security in a Hybrid World”, 52% decydentów ds. bezpieczeństwa uważa, że w przyszłości większość ich pracowników będzie na stałe pracować zdalnie lub hybrydowo.
O badaniu
Badanie “The state of security in a hybrid world” analizuje postawy decydentów ds. bezpieczeństwa i pracowników umysłowych w średnich i dużych organizacjach (ponad 250 pracowników na wszystkich rynkach europejskich i ponad 500 pracowników w USA). Citrix, we współpracy z Sapio Research, przeprowadził niezależne badanie opinii w formie wywiadów z 1250 osobami podejmującymi decyzje w zakresie bezpieczeństwa (w tym na stanowiskach: menedżera, starszego menedżera, dyrektora i wiceprezesa). Respondenci pochodzili z Wielkiej Brytanii (203), Francji (218), Niemiec (209), Holandii (207) i Stanów Zjednoczonych (413 respondentów). Ponadto w badaniu wzięło udział 3603 pracowników umysłowych ze średnich i dużych organizacji w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii i USA.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.