Badanie: wyzwania firm w zakresie bezpieczeństwa pracy zdalnej

Agnieszka Łukasiak
Citrix
ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl
"The State of Security in a Hybrid World", nowe badanie przeprowadzone przez Citrix Systems wśród 1250 decydentów odpowiedzialnych za kwestie firmowego bezpieczeństwa w średnich i dużych organizacjach, pokazuje, że zmiana trybu pracy na zdalną, wymuszona przez pandemię wiązała się z wieloma wyzwaniami.
Nowy model pracy wymaga nowych zabezpieczeń
Pracując z dowolnego miejsca użytkownicy końcowi korzystają z różnych urządzeń dla uzyskania dostępu do aplikacji w chmurze i innych firmowych zasobów. To sprawia, że możliwości potencjalnych ataków jest coraz więcej. Wiele organizacji IT stara się im zapobiec, jednak jak pokazało badanie Citrix:
- 74% osób podejmujących decyzje w zakresie firmowego bezpieczeństwa twierdzi, że procedury i procesy kontrole stały się bardziej złożone po migracji ich organizacji na pracę zdalną i hybrydową.
- 73% stara się nadążyć za rosnącą liczbą zagrożeń bezpieczeństwa związaną z tymi zmianami.
Standard pracy i zadowolenie pracowników pod lupą
Oprócz osób podejmujących decyzje dotyczące bezpieczeństwa, Citrix przeprowadził badanie wśród 3603 pracowników umysłowych. 66% z nich potwierdziło istotność swobody pracy zdalnej lub z domu, na dowolnym urządzeniu i możliwość korzystania z wybranych przez siebie zasobów. Ponadto:
- 86% respondentów twierdzi, że stworzenie wysokich standardów pracy dla pracowników jest „niezwykle” lub „bardzo ważne”.
- Około dziewięciu na dziesięciu badanych analizuje wpływ bezpieczeństwa informacji na satysfakcję z pracy i efektywność działań pracowników.
„Wiele organizacji ma świadomość, że wraz z migracją na model pracy hybrydowej ich podejście do bezpieczeństwa musi ewoluować. Zamiast tradycyjnych strategii kontroli muszą wdrożyć bardziej inteligentne, skoncentrowane na ludziach podejście, które ochroni pracowników.” - powiedział Kurt Roemer, główny strateg ds. bezpieczeństwa w Citrix. „Niemniej model hybrydowy to przyszłość pracy, a IT będzie w niej odgrywać kluczową rolę. Dzięki odpowiedniej technologii można zagwarantować ludziom spójny, bezpieczny i niezawodny dostęp do potrzebnych zasobów, a także wysoki komfort działania.”
Większość uczestników badania Citrix podejmuje ww. działania. 79% badanych decydentów twierdzi, że pandemia stworzyła okazję do ponownej analizy ich długoterminowej strategii bezpieczeństwa informacji. Jednak wiele wyzwań wciąż pozostaje. Wśród trzech najczęściej cytowanych przez pracowników biorących udział w badaniu Citrix są:
- Słaba jakość połączenia (43% badanych)
- Wirtualne/zdalne rozwiązywanie problemów technicznych (34%)
- Brak możliwości uzyskania szybkiego/łatwego wsparcia ze strony IT (32%)
Inwestowanie w przyszłość
Mimo, iż tylko 46% decydentów ds. bezpieczeństwa czuło się „w pewnym stopniu” przygotowanych do pracy zdalnej, gdy wybuchła pandemia, 84% czuje się teraz „bardzo” lub „w pewnym stopniu” przygotowanych do zabezpieczenia pracy zdalnej i hybrydowej.
- 58% badanych twierdzi, że w ciągu ostatniego roku inwestycje w firmowe zabezpieczenia wzrosły średnio o 40%
- 71% uważa, że ich firmowe środowisko IT jest obecnie bezpieczniejsze niż przed wybuchem pandemii
Ma to kluczowe znaczenie, gdyż jak jasno wynika z raportu „The State of Security in a Hybrid World”, 52% decydentów ds. bezpieczeństwa uważa, że w przyszłości większość ich pracowników będzie na stałe pracować zdalnie lub hybrydowo.
O badaniu
Badanie “The state of security in a hybrid world” analizuje postawy decydentów ds. bezpieczeństwa i pracowników umysłowych w średnich i dużych organizacjach (ponad 250 pracowników na wszystkich rynkach europejskich i ponad 500 pracowników w USA). Citrix, we współpracy z Sapio Research, przeprowadził niezależne badanie opinii w formie wywiadów z 1250 osobami podejmującymi decyzje w zakresie bezpieczeństwa (w tym na stanowiskach: menedżera, starszego menedżera, dyrektora i wiceprezesa). Respondenci pochodzili z Wielkiej Brytanii (203), Francji (218), Niemiec (209), Holandii (207) i Stanów Zjednoczonych (413 respondentów). Ponadto w badaniu wzięło udział 3603 pracowników umysłowych ze średnich i dużych organizacji w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii i USA.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.