Komunikaty PR

Bezpieczeństwo i optymalizacja zarządzania inteligentnym budynkiem

2021-08-09  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Rozwiązania stosowane w inteligentnych budynkach oparte są na tym samym założeniu, co te projektowane dla inteligentnych miast – dzięki technologii budynki tworzą współzależne struktury i stają się częścią zsynchronizowanego, zdalnie zarządzanego ekosystemu. Odpowiednie oprogramowanie pozwala na analizowanie danych o funkcjonowaniu danego obiektu w czasie rzeczywistym, umożliwia płynne przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi częściami systemu oraz komunikowanie się budynku z jego użytkownikami.

Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań sprawia, że inteligentne budynki są coraz bardziej zrównoważone, energooszczędne i ekologiczne. Zintegrowane systemy monitoringu i kontroli dostępu, wspierane przez technologię IoT, pozwalają ponadto automatyzować wiele procesów związanych z zarządzaniem, administrowaniem i konserwacją obiektu, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji oraz znacząco poprawia bezpieczeństwo jego użytkowników.

Technologia usprawnia procesy i pomaga w rozwiązywaniu problemów

Zintegrowane rozwiązania projektowane z myślą o inteligentnych budynkach umożliwiają skuteczną ocenę i lepsze zarządzanie monitoringiem i przepływem osób. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa i zapewnienia użytkownikom komfortu użytkowania obiektu. W zależności od funkcji, poszczególne strefy czy obszary budynku wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań. Pierwszym miejscem, które odwiedza zazwyczaj użytkownik jest recepcja. Dzięki wykorzystaniu kamer sieciowych wyposażonych w odpowiednie czujniki i oprogramowanie analityczne do zarządzania obłożeniem czy emitowania muzyki lub powitalnych komunikatów głosowych, można stworzyć przyjazną atmosferę oraz zadbać o pozytywne doświadczenie gości wchodzących do obiektu. Systemy monitoringu stosowane przy wejściu do budynku mogą również skutecznie wspierać proces identyfikacji gości, a w przypadku wystąpienia jakiś incydentów – pomogą w weryfikacji sytuacji i pozwolą personelowi na szybszą reakcję. Analityka umożliwia również bardziej zintegrowane podejście do ochrony zdrowia odwiedzających – zwłaszcza w warunkach pandemicznych – dane zebrane z czujników pomogą w identyfikacji trendów zachowań użytkowników obiektu, co może przydać się np. podczas tworzenia procedur bezpieczeństwa.

Zrównoważone zarządzanie – korzyści dla firmy i jej otoczenia

Dążenie do zrównoważonego rozwoju to jeden z głównych celów, jakie stawiają sobie urbaniści i zarządcy miast. Systemy pozwalające na optymalizację zarządzania parametrami inteligentnych budynków mogą pomóc w realizacji założeń środowiskowych metropolii. Biurowce czy ogromne drapacze chmur zużywają znaczną część globalnej energii elektrycznej. Coraz wyraźniejszym trendem jest zatem wyposażanie ich w rozwiązania, które umożliwiają ograniczenie kosztów utrzymania oraz zredukowanie negatywnego wpływu danego obiektu na otoczenie, np. niwelowanie tzw. zanieczyszczenia światłem. Gdy w danej strefie nie przebywają ludzie, kamery sieciowe wyposażone w odpowiednie czujniki mogą np. wyłączyć oświetlenie i włączyć je ponownie dopiero wtedy, gdy ktoś się w niej pojawi. Pozwala to nie tylko skutecznie zmniejszać zużycie energii, ale również dynamiczne reagować na potrzeby użytkowników oraz zapewnić lepsze koegzytowanie danego obiektu z otoczeniem.

Wizytówka firmy i inwestycja w przyszłość

Coraz więcej firm i instytucji decyduje się na zintegrowane systemy usprawniające zarządzanie i optymalizację funkcjonowania swoich siedzib czy zakładów produkcyjnych. W dłuższej perspektywie przynosi to nie tylko szereg korzyści finansowych czy operacyjnych, ale również wizerunkowych. Troska o środowisko oraz działania oparte o wartości związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem to czynniki, na które coraz częściej zwracają uwagę kontrahenci, klienci oraz świadomi konsumenci. Dynamicznie zmieniający się rynek oraz coraz bardziej surowe regulacje środowiskowe również wymuszają na przedsiębiorcach inwestycje w rozwiązania powalające na minimalizowanie wpływu ich działalności na przyrodę.

Budynki odgrywają w miastach ważną rolę – tworzą swoiste miejskie ekosystemy, oddziałują na otoczenie, kształtują przestrzeń oraz wpływają na doświadczenia użytkowników i mieszkańców. Oprogramowanie analityczne wykorzystywane do optymalizacji ich funkcjonowania dostarczy cennych danych nie tylko zarządcy czy właścicielowi obiektu. Takie informacje przydadzą się też władzom miejskim: pozwolą im spojrzeć na pewne operacje w mikroskali, a w skali makro zrozumieć rolę, jaką struktury budynków mogą odegrać we wspieraniu zrównoważonych celów miasta. Można się spodziewać, że wyzwania, przed którymi stoją globalne metropolie będą siłą napędową rozwoju technologii tworzonych z myślą o inteligentnych budynkach.

Konrad Badowski, Axis Communications

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.