Bezpieczeństwo sieci ponad 20 000 szkół . F5 dla NASK
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom w całym kraju dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Program powstał na mocy Ustawy o OSE i jest realizowany przez NASK Państwowy Instytut Badawczy pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W 2017 r. tylko 10% polskich szkół miało dostęp do internetu o parametrach, które umożliwiały wykorzystywanie go w procesie dydaktycznym. Program OSE stał się odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji – powstał w celu zwiększenia dostępu do internetu oraz likwidacji obszarów wykluczenia i wyrównania szans wszystkich uczniów, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dziś internet i usługi bezpieczeństwa dostarczane w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej docierają do ponad 90% szkół. OSE obsługuje ruch na milionach urządzeń końcowych.
Spośród różnych scenariuszy dostarczenia usług bezpieczeństwa do sieci OSE wybrano model, w którym ruch analizowany jest w 16 węzłach rozlokowanych w kraju. Dodatkowe 3 węzły szkieletowe przeznaczone są do realizacji usług wystawianych przez sieć OSE do internetu.
Pilotaż charakterystyki ruchu wskazał, że znaczna część ruchu sieciowego pochodzi z komunikacji webowej realizowanej z wykorzystaniem protokołów HTTP/HTTPS. Zebrane statystyki wskazały, że udział ruchu szyfrowanego w projektowanej sieci stanowić będzie ponad 80% całości ruchu.
– Wdrożenie technologii F5 trwało 5 miesięcy, co przy tak złożonym projekcie jest świetnym wynikiem – mówi Krzysztof Chwedorczuk, Kierownik Zespołu Systemów Bezpieczeństwa w NASK. – OSE cały czas się rozwija, ale dotychczas nie mamy i nie spodziewamy się problemów z równoważeniem obciążenia w węzłach i analizą ruchu.
Analiza wskazała, że w związku ze znacznym udziałem ruchu szyfrowanego w projektowanej sieci konieczne jest wykonanie intercepcji ruchu SSL/TLS. Deszyfracja ruchu jest warunkiem znalezienia zagrożeń, złośliwego oprogramowania oraz właściwego filtrowania treści dla bezpieczeństwa uczniów.
Przyjęta deszyfracja wykonywana jest na ruchu przesyłanym w obu kierunkach, co pozwala na analizę zapytań i treści przesyłanych w sieci. Wyzwaniem była dystrybucja certyfikatów na wszystkie urządzenia w OSE oraz skala ruchu. Do obsługi ruchu wprowadzono do OSE urządzenia klasy ADC (Application Delivery Controller): inteligentnie sterujące i rozkładające ruch do wielu urządzeń, na których dopiero następuje deszyfracja.
– Zastosowanie Application Delivery Controllera oraz SSL Orchestratorów zwiększyło jednocześnie prostotę całego systemu bezpieczeństwa OSE i jego wydajność – dodaje Krzysztof Chwedorczuk. – Rozwiązania F5 współgrają z pozostałymi elementami zabezpieczeń i stanowią jeden z podstawowych budulców Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Wybór tego rozwiązania przyniósł znaczne korzyści dla OSE. Można wymienić wśród nich: najwyższą wydajność deszyfrowania oraz sterowalność ruchem sięgającym powyżej 200 Gbps w niektórych węzłach, rozpoznanie i realizację włączeń szyfrowania, ochronę udostępnianych z OSE aplikacji czy bezpieczny zdalny dostęp.
Więcej o procesie wdrożenia obejrzycie pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=-DzbKsBqgzc

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.