Bezpieczeństwo sieci ponad 20 000 szkół . F5 dla NASK
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom w całym kraju dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Program powstał na mocy Ustawy o OSE i jest realizowany przez NASK Państwowy Instytut Badawczy pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W 2017 r. tylko 10% polskich szkół miało dostęp do internetu o parametrach, które umożliwiały wykorzystywanie go w procesie dydaktycznym. Program OSE stał się odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji – powstał w celu zwiększenia dostępu do internetu oraz likwidacji obszarów wykluczenia i wyrównania szans wszystkich uczniów, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dziś internet i usługi bezpieczeństwa dostarczane w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej docierają do ponad 90% szkół. OSE obsługuje ruch na milionach urządzeń końcowych.
Spośród różnych scenariuszy dostarczenia usług bezpieczeństwa do sieci OSE wybrano model, w którym ruch analizowany jest w 16 węzłach rozlokowanych w kraju. Dodatkowe 3 węzły szkieletowe przeznaczone są do realizacji usług wystawianych przez sieć OSE do internetu.
Pilotaż charakterystyki ruchu wskazał, że znaczna część ruchu sieciowego pochodzi z komunikacji webowej realizowanej z wykorzystaniem protokołów HTTP/HTTPS. Zebrane statystyki wskazały, że udział ruchu szyfrowanego w projektowanej sieci stanowić będzie ponad 80% całości ruchu.
– Wdrożenie technologii F5 trwało 5 miesięcy, co przy tak złożonym projekcie jest świetnym wynikiem – mówi Krzysztof Chwedorczuk, Kierownik Zespołu Systemów Bezpieczeństwa w NASK. – OSE cały czas się rozwija, ale dotychczas nie mamy i nie spodziewamy się problemów z równoważeniem obciążenia w węzłach i analizą ruchu.
Analiza wskazała, że w związku ze znacznym udziałem ruchu szyfrowanego w projektowanej sieci konieczne jest wykonanie intercepcji ruchu SSL/TLS. Deszyfracja ruchu jest warunkiem znalezienia zagrożeń, złośliwego oprogramowania oraz właściwego filtrowania treści dla bezpieczeństwa uczniów.
Przyjęta deszyfracja wykonywana jest na ruchu przesyłanym w obu kierunkach, co pozwala na analizę zapytań i treści przesyłanych w sieci. Wyzwaniem była dystrybucja certyfikatów na wszystkie urządzenia w OSE oraz skala ruchu. Do obsługi ruchu wprowadzono do OSE urządzenia klasy ADC (Application Delivery Controller): inteligentnie sterujące i rozkładające ruch do wielu urządzeń, na których dopiero następuje deszyfracja.
– Zastosowanie Application Delivery Controllera oraz SSL Orchestratorów zwiększyło jednocześnie prostotę całego systemu bezpieczeństwa OSE i jego wydajność – dodaje Krzysztof Chwedorczuk. – Rozwiązania F5 współgrają z pozostałymi elementami zabezpieczeń i stanowią jeden z podstawowych budulców Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Wybór tego rozwiązania przyniósł znaczne korzyści dla OSE. Można wymienić wśród nich: najwyższą wydajność deszyfrowania oraz sterowalność ruchem sięgającym powyżej 200 Gbps w niektórych węzłach, rozpoznanie i realizację włączeń szyfrowania, ochronę udostępnianych z OSE aplikacji czy bezpieczny zdalny dostęp.
Więcej o procesie wdrożenia obejrzycie pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=-DzbKsBqgzc

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.