Bitdefender o ofensywie mobilnych wirusów
Bitdefender Labs wykrywa co minutę około 400 nowych incydentów bezpieczeństwa, a codziennie weryfikuje 30 miliardów zapytań o zagrożenia. Dostęp do tego typu danych pozwala uzyskać stosunkowo szeroki obraz na temat cyberataków. W raporcie po raz pierwszy znalazły się dane z telemetrii Bitdefender Mobile Security, obejmującej platformy Android oraz iOS.
Użytkownicy mobilnych terminali już od dawna znajdują się na celowniku hakerów, a jedną z ulubionych metod napastników jest zamieszczanie złośliwych aplikacji szczególnie na platformie Google Play. Badacze z firmy Bitdefender zwracają uwagę na projekt ustawy Unii Europejskiej o rynkach cyfrowych. Jeden z jej zapisów nakazuje producentom smartfonów zezwolić na obsługę oprogramowania firm trzecich z nieoficjalnych sklepów z aplikacjami. Chociaż ustawa prawdopodobnie nie wejdzie w życie przed 2023 rokiem, jest to ważny temat bezpieczeństwa, wobec którego nie można przejść obojętnie. Wielu ekspertów uważa, że zezwolenie na tzw. boczne ładowanie aplikacji, otwiera wrota przed cyberprzestępcami. Jak wynika z danych telemetrycznych Bitdefendera najczęściej występującym wirusem na Androida był w listopadzie Android.Trojan.Downloader.DN. Jego udział wśród szkodników atakujących smartfony pracujące pod kontrolą systemu z zielonym ludzikiem wyniósł aż 60 proc. Malware jest dołączany do aplikacji pobieranych z Google Play i działa jako agresywne oprogramowanie reklamowe. Niektóre programy typu adware pobierają inne warianty złośliwego oprogramowania. Na drugim miejscu znalazł się Android.Trojan.HiddenApp.AID (19 proc.), a kolejny lokaty zajęły trojany bankowe Banker XK (5 proc.), Banker VF (5 proc.), Banker VQ (2 proc.), Banker XC (2 proc.).
Nowoczesne smartfony wymagają zabezpieczeń na wysokim poziomie, jednak wiele osób nadal zakłada, że zabezpieczenia są już wbudowane w telefony, a cyberprzestępcy rzadziej atakują urządzenia mobilne. Według badania przeprowadzonego przez Bitdefendera w październiku 35 proc. użytkowników telefonów komórkowych nie korzysta z antywirusa, a 61 proc. doświadczyło co najmniej jednego zagrożenia mobilnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.