Bitdefender o ofensywie mobilnych wirusów
Bitdefender Labs wykrywa co minutę około 400 nowych incydentów bezpieczeństwa, a codziennie weryfikuje 30 miliardów zapytań o zagrożenia. Dostęp do tego typu danych pozwala uzyskać stosunkowo szeroki obraz na temat cyberataków. W raporcie po raz pierwszy znalazły się dane z telemetrii Bitdefender Mobile Security, obejmującej platformy Android oraz iOS.
Użytkownicy mobilnych terminali już od dawna znajdują się na celowniku hakerów, a jedną z ulubionych metod napastników jest zamieszczanie złośliwych aplikacji szczególnie na platformie Google Play. Badacze z firmy Bitdefender zwracają uwagę na projekt ustawy Unii Europejskiej o rynkach cyfrowych. Jeden z jej zapisów nakazuje producentom smartfonów zezwolić na obsługę oprogramowania firm trzecich z nieoficjalnych sklepów z aplikacjami. Chociaż ustawa prawdopodobnie nie wejdzie w życie przed 2023 rokiem, jest to ważny temat bezpieczeństwa, wobec którego nie można przejść obojętnie. Wielu ekspertów uważa, że zezwolenie na tzw. boczne ładowanie aplikacji, otwiera wrota przed cyberprzestępcami. Jak wynika z danych telemetrycznych Bitdefendera najczęściej występującym wirusem na Androida był w listopadzie Android.Trojan.Downloader.DN. Jego udział wśród szkodników atakujących smartfony pracujące pod kontrolą systemu z zielonym ludzikiem wyniósł aż 60 proc. Malware jest dołączany do aplikacji pobieranych z Google Play i działa jako agresywne oprogramowanie reklamowe. Niektóre programy typu adware pobierają inne warianty złośliwego oprogramowania. Na drugim miejscu znalazł się Android.Trojan.HiddenApp.AID (19 proc.), a kolejny lokaty zajęły trojany bankowe Banker XK (5 proc.), Banker VF (5 proc.), Banker VQ (2 proc.), Banker XC (2 proc.).
Nowoczesne smartfony wymagają zabezpieczeń na wysokim poziomie, jednak wiele osób nadal zakłada, że zabezpieczenia są już wbudowane w telefony, a cyberprzestępcy rzadziej atakują urządzenia mobilne. Według badania przeprowadzonego przez Bitdefendera w październiku 35 proc. użytkowników telefonów komórkowych nie korzysta z antywirusa, a 61 proc. doświadczyło co najmniej jednego zagrożenia mobilnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.