Bitdefender: raport o atakach ransomware w sierpniu
Bitdefender Labs wykrywa co minutę ponad 400 nowych incydentów bezpieczeństwa i codziennie weryfikuje 30 miliardów zapytań o zagrożenia. To pozwala analitykom uzyskać w czasie rzeczywistym bardzo szeroki obraz na temat cyberataków. Bitdefender w sierpniu przeanalizował informacje pochodzące ze statycznych silników antymalware, które stanowią jedną z pierwszych linii bezpieczeństwa, identyfikującą złośliwy kod na podstawie wcześniej znanych atrybutów. W sumie Bitdefender Labs wykrył 21 milionów złośliwych programów oraz 250 rodzin oprogramowania ransomware, dla porównania w lipcu było ich 372. Z danych Bitdefendera wynika, że największą aktywnością w sierpniu wykazał się gang dystrybuujący oprogramowanie WannaCryptor, które stało za 30 proc. ataków realizowanych za pośrednictwem ransomware’u. W pierwszej piątce znalazły się też Stop/DJVU (19 proc.), Phobos (15 proc.), BearCrypt (8 proc.) oraz Locker (6 proc.).
Trzy państwa, gdzie wykryto najwięcej ataków to Stany Zjednoczone (30 proc.), Indie (17 proc.) oraz Brazylia (15 proc.). Polska nie znalazła się w pierwszej dziesiątce tego zestawienia.
W sierpniu branżami najczęściej nękanymi przez gangi ransomware były telekomunikacja (51 proc.), media (27 proc.), firmy technologiczne (7 proc.), a także instytucje rządowe (5 proc.).
Autorzy badania zwracają uwagą, że są to przypadki wykryte, a nie wszystkie infekcje jakie miały miejsce. Tym należy między innymi tłumaczyć wysoką pozycję w tym zestawieniu firm telekomunikacyjnych oraz technologicznych, które stosują zaawansowane i dojrzałe systemy bezpieczeństwa IT, potrafiące lepiej zidentyfikować zagrożenia.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.