Komunikaty PR

Boom inwestycyjny na polskim rynku data center

2021-08-19  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com

Rok 2020 był wyraźnie najlepszy od czterech lat, jeśli chodzi o podaż nowej powierzchni na rynku data center w Polsce. Jest to jednak tylko początek kolejnej fali dużych inwestycji. Z najnowszej edycji 2021 raportu PMR nt. centrów danych „Rynek centrów danych w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026” wynika, że całkowita moc dostępna dla klientów na rynku komercyjnych usług data center w Polsce w 2020 r. wynosiła blisko 89 MW. W perspektywie sześciu lat wartość ta się podwoi.

 

Rynek warszawski dominuje

Rozmowy z dostawcami usług data center pokazują, że nowe inwestycje i rozbudowy widać w różnych częściach kraju: we Wrocławiu, na Śląsku, w Trójmieście, Krakowie i Poznaniu. Mimo wszystko dominującym ośrodkiem jest rynek warszawski. Spośród wszystkich centrów przetwarzania danych i komercyjnych serwerowni w Polsce najwięcej działa w Warszawie. Z najnowszych danych PMR  wynika, że Warszawa odpowiada za 57% całkowitej komercyjnej powierzchni serwerowej w Polsce, co oznacza, że udział ten wzrósł w ciągu roku o ok. 3 p.p.. Blisko 12% powierzchni netto przypada na Kraków, a 10% na Poznań. Analiza 40 lokalizacji wiodących obiektów potwierdza trend dominacji warszawskich lokalizacji CPD, których na top liście było na początku 2021 r. w sumie 24 – czyli o dwie więcej niż rok wcześniej. Planowane w najbliższym czasie inwestycje każą zakładać, że udział Warszawy będzie nadal rósł. Warszawa generuje zdecydowanie największy popyt na usługi datacentrowe, w tym na kolokację. Jest to też jednak rynek najbardziej konkurencyjny i wymagający. Realizacja kolejnych inwestycji na rynku warszawskim (m.in. Equinix, T-Mobile, ATM, Orange, Netia), w krótkim czasie będzie oznaczać dodanie 12 tys. m2 nowej powierzchni IT dla klientów.

 

Ewolucja rynku: podział na hurt i detal

Nadal spodziewamy się sukcesywnego wzrostu zapotrzebowania na usługi kolokacji w kraju oraz pojawienia się na rynku nowych odbiorców zagranicznych. Kapitalne znaczenie mają nowe inwestycje dostawców zagranicznych, które przełożą się na wzrost przychodów generowanych na rynku przez odbiorców i od klientów spoza Polski. W praktyce duże projekty inwestycyjne nierzadko oznaczają sprzedaż w modelu hurtowym i zakontraktowanie klientów jeszcze przed zakończeniem procesu budowlanego. Rynek będzie w efekcie coraz bardziej zmieniał swój charakter i podzieli się na dwie osobne części: hurtową i detaliczną. Sygnał do takich zmian dały inwestycje związane z regionami chmurowymi największych dostawców globalnych (Google i Microsoft). W kolejnych latach, naszym zdaniem, trend podziału rynku jeszcze się zintensyfikuje. Zdecydowanie wzrośnie wielkość rynku w rozumieniu podaży mocy i przestrzeni w centrach danych o charakterze hiperskalowym. Równolegle będzie rozwijał się rynek detaliczny, którego wzrost będą stymulować również duże inwestycje, popularyzacja chmury, szczególnie tej w modelu hybrydowym.

Amerykański koncern Vantage Data Centers (VDC) stara się o uzyskanie pozwoleń dla realizacji I etapu kompleksu w Warszawie. VDC zapowiadał nawet uruchomienie pierwszego modułu 8MW w 2021 r., jednak z naszej wizytacji miejsca inwestycji wynika, że finalizacja prac przesunie się na kolejny rok. Docelowo plany inwestora zakładają budowę kompleksu o powierzchni brutto 50 tys. m2 i IT netto 21 tys. m2. Nie ma innej możliwości zagospodarowania tak dużej powierzchni na rynku polskim niż w modelu typowo hurtowym.

Dużą inwestycję o charakterze hiperscalowym realizuje też w Warszawie EdgeConneX. Na działce położonej obok wspomnianej inwestycji swój własny projekt hiperskalowy przygotowuje natomiast Equinix. W II kw. 2021 r. dostawca oficjalnie zapowiedział dwuletni program powstania 32 obiektów hiperskalowych na całym świecie o dostępnej mocy 600 MW. Projekt będzie realizowany w formule joint venture w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonych wspólnie z GIC, funduszem z Singapuru prowadzącym działalność w sektorze nieruchomości. Po zamknięciu transakcji i zakończeniu budowy, portfolio centrów danych xScale o wartości 6,9 mld $ będzie obejmować trzy regiony (Ameryki, Azję i Europę), z głównym naciskiem na Europę, w tym również rynek polski. Dokładny rozkład centrów danych xScale w Europie wygląda następująco: Dublin (trzy centra danych xScale), Frankfurt (5), Helsinki (1), Londyn (2), Madryt (2), Mediolan (1), Paryż (4) i Warszawa (1). Equinix zakłada zacieśnienie współpracy z największymi na świecie dostawcami usług w chmurze, w tym Alibaba Cloud, Amazon Web Services, Google Cloud, IBM Cloud, Microsoft Azure i Oracle Cloud Infrastructure, którzy już teraz są obecni w centrach danych Equinix.

Zgodnie z warunkami umów, GIC będzie posiadał 80% udziałów w przyszłych przedsięwzięciach joint venture, a Equinix pozostałe 20% udziałów. Equinix wystąpił już o wymagane zgody regulacyjne. W przypadku rynku polskiego do UOKiK w II kw. 2021 r. wpłynął stosowny wniosek dotyczący koncentracji. Planowana koncentracja polega na utworzeniu przez Euro Rowan (Grupa Kapitałowa GIC) oraz Equinix, wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą EMEA Hyperscale 2 C.V. z siedzibą w Amsterdamie. Spółka JV będzie spółką holdingową dla portfolio centrów danych hiperskalowych zlokalizowanych w różnych lokalizacjach, może również poszukiwać terenów pod budowę takich centrów.

Czynnikiem bardzo istotnym dla rozwoju rynku polskiego i powiązanym z powyższymi zmianami jest doświadczenie, które wprowadzają pojawiający się nowi inwestorzy, znający doskonale mechanikę i realia branży data center w skali globalnej. Ma to tym większe znaczenie, że podmioty te będą z sukcesem i zgodnie z naszymi przewidywaniami konsolidować rynek. Wśród potencjalnych inwestorów wykazujących zainteresowanie rynkiem polskim są, oprócz wspomnianych już wcześniej, również Interxion, KDDI, e-shelter i Digital Realty (DR). Z tym ostatnim podmiotem wiąże się długo oczekiwane przejęcie ATM, lidera rynku kolokacji w Polsce. Nowym właścicielem ATM w IV kw. 2020 r. została bowiem spółka Global Compute Infrastructure kierowana przez Scotta Petersona, amerykańskiego inwestora i jednego z założycieli Digital Realty, związanego ze spółką przez 14 lat. Pod koniec ubiegłego roku DR posiadała udziały w ponad 220 centrach danych na całym świecie. Uczestnikiem transakcji jest również oddział banku Goldman Sachs wyspecjalizowany w inwestycjach kapitałowych m.in. w projekty infrastrukturalne. Szacunkowa wartość przejęcia to ponad 530 mln zł.

Naszym zdaniem postępująca koncentracja kapitału w Polsce i nowi inwestorzy to absolutnie nadrzędny czynnik rozwoju rynku w kolejnych latach, który przeskaluje poziom przychodów z usług data center mocno w górę. Nie sposób zakładać, że cała lista poważnych projektów inwestycyjnych realizowana i planowana przez dużych inwestorów jest obliczona inaczej niż na wygenerowanie stosownego zwrotu z zadysponowanych środków w rozsądnym czasie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł

Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.

Transport

Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.

Ochrona środowiska

W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców

Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek m.in. z ogólną niepewnością geopolityczną i gospodarczą, cłami, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Cła i zmiany klimatu będą z kolei najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.