Komunikaty PR

Branża cyfrowa nawołuje do wprowadzenia polityki Cloud-First

2023-08-28  |  14:00
Biuro prasowe

Związek Cyfrowa Polska, organizacja reprezentująca branżę nowych technologii, namawia urzędników do wprowadzenia w administracji publicznej i samorządowej polityki Cloud–First, czyli strategii wykorzystywania usług chmurowych jako głównego rozwiązania IT. – Elastyczność, innowacyjność i skalowalność chmury pozwolą urzędnikom pełnić usługi publiczne na najwyższym poziomie – przekonuje Cyfrowa Polska. Eksperci organizacji przygotowali zestaw dobrych praktyk, które mają pomóc administracji w sprawnym i wydajnym przejściu na środowisko chmurowe.

Dlaczego należy postawić na chmurę w urzędzie? ­– Technologie chmurowe upraszczają procesy administracyjne, zapewniają redukcję kosztów i umożliwiają liczne innowacje w sferze usług dla obywateli – wylicza Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. – Warto wyciągnąć wnioski z doświadczeń innych państw oraz sektorów takich jak bankowość, które przekonały się już, że środowisko chmurowe przynosi im znaczne korzyści. To właśnie chmura jest dziś pierwszym wyborem dla biznesów opierających się o przetwarzanie dużej ilości informacji – dodaje Michał Kanownik.

Polityka Cloud-First

Dlatego Związek Cyfrowa Polska apeluje o wprowadzenie w Polsce tak zwanej polityki Cloud-First, która zachęca lub wręcz nakazuje agencjom rządowym korzystanie z usług w chmurze jako głównego rozwiązania IT. To nie jest zupełna nowość w polskich realiach: 19 września 2019 roku rząd przyjął uchwałę w sprawie Wspólnej Infrastruktury Informacyjnej Państwa, w której proponował wprowadzanie różnych rodzajów rozwiązań chmurowych na potrzeby administracji publicznej. Niestety od tej pory niewiele zostało w tej kwestii zrobione – ocenia Cyfrowa Polska.

Aby przyspieszyć wdrażanie technologii chmurowych, eksperci organizacji przygotowali zestaw najlepszych praktyk, które przesłali do przedstawicieli polskiego rządu (w tym premiera, ministra cyfryzacji oraz ministra rozwoju i technologii) i samorządów. To pięć punktów, których zastosowanie pozwoli jednostkom administracji publicznej i samorządowej lepiej i prościej wykorzystać szanse, jakie daje im chmura. 

Cyfrowa Polska nawołuje między innymi o wydanie przez rząd oświadczenia z rekomendacjami dla administracji dotyczącymi wykorzystania usług chmurowych. Dokument ten miałby ustanowić system umożliwiający nabywanie rozwiązań chmurowych przez jednostki publiczne. Eksperci organizacji uważają również, że dobrą praktyką w tym zakresie jest wykorzystanie krajowych i międzynarodowych systemów do oceny usługodawców, a także kategoryzowanie przechowywanych danych w oparciu o ich poziom wrażliwości (a następnie zarządzanie każdym segmentem w sposób zgodny z jego poziomem). Cyfrowa Polska rekomenduje także ustanowienie uzupełniających polityk bezpieczeństwa i przetwarzania danych oraz zaprojektowanie narzędzia do zawierania umów w chmurze, z którego będzie mogła korzystać administracja rządowa.

– Dobrze rozumiana polityka Cloud-First powinna uwzględniać wszystkie rodzaje usług chmurowych: zarówno publiczne, prywatne, jak i hybrydowe. Rekomendujemy także skupienie się nie tylko na infrastrukturze chmurowej, ale również usługach towarzyszących, takich jak sieci, usługi analityczne, czy cyberbezpieczeństwo. To kluczowe komponenty, bez których nie może obyć się prawidłowe i bezpieczne środowisko chmurowe – przekonuje Michał Kanownik.

Kluczowy aspekt? Cyberbezpieczeństwo

Szczególny nacisk polityki Cloud-First powinien być położony na kwestie cyberbezpieczeństwa – podkreśla Cyfrowa Polska. To istotne zagadnienie zwłaszcza w okresie wzmożonego ryzyka dla bezpieczeństwa państwa. Choć w świecie IT od lat mówi się, że chmura jest znacznie bezpieczniejsza od serwerów lokalnych, to lepiej zapobiegać potencjalnym zagrożeniom. – Niezależnie od wdrożenia polityki Cloud-First, którą proponujemy, niezwłocznie powinno się pilnie przygotować plany ewakuacji danych do chmury przez podmioty kluczowej dla państwa infrastruktury – twierdzi Michał Kanownik.

Prezes Cyfrowej Polski uspokaja też, że istnieje dziś wiele narzędzi, za pomocą których dostawcy technologii chmurowych mogą bezpiecznie budować swoje rozwiązania. To między innymi zaawansowane opcje szyfrowania, zarządzanie dostępem, ochrona sieci i zapora aplikacji internetowych. – Cyberbezpieczeństwo nie jest problemem, jeśli właściwie o nie zadbać, a korzyści z zastosowania chmury przez administrację publiczną i samorządy znacznie przewyższą ewentualne ryzyka – dodaje Michał Kanownik.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.