Komunikaty PR

CAPTCHA nie chroni już zautomatyzowanymi atakami

2021-08-12  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Jak działają farmy kliknięć rozwiązujących CAPTCHA?

Jedną z kluczowych usług dostępnych legalnie na rynku, z których korzystają cyberprzestępcy, jest obejście CAPTCHA. Takie usługi świadczą ludzkie farmy kliknięć, które rozwiązują CAPTCHA. Ich koszt dla cyberprzestępców nie jest wysoki, a zautomatyzowane metody ataków na witryny pozwalają osiągnąć wysoki zwrot z inwestycji i duże szkody po stronie firm i ich klientów. Shape Intelligence Center w F5, śledzi rozwój metod ataków hakerskich, obserwując, jak działają narzędzia i usługi, których używają cyberprzestępcy przeciwko firmom i organizacjom.

 

CAPTCHA[1]– czyli techniki, które pozawalają odróżnić ludzi od komputerów, zostały po raz pierwszy wdrożone pod koniec lat 90. w formie podstawowego odwrotnego testu Turinga. Celem było odfiltrowywanie w serwisach internetowych rosnącego i sprawiającego problemy ruchu botów. Pierwotnie stanowiły one skuteczną ochronę przed zautomatyzowanymi atakami. Były przeszkodą, której wczesne generacje botów nie mogły łatwo pokonać. Z czasem boty ewoluowały i zaczęły rozwiązywać testy, a CAPTCHA stawały się jeszcze bardziej złożone i trudne do rozwiązania nawet przez ludzi.

Biznes farm rozwiązujących CAPTCHA

Organizacje świadczące usługi rozwiązywania CAPTCHA działają jak typowe przedsiębiorstwa dążące do maksymalizacji swoich zysków. Ich model biznesowy polega na eksploatacji osób rozwiązujących CAPTCHA. Dlatego, przy stosunkowo niskich kosztach ogólnych, marża jest atrakcyjna. Farmy kliknięć wciąż pozostają najbardziej dostępnym i popularnym rozwiązaniem dla pokonania CAPTCHA przez hakerów. Zarządzają one usługą rozwiązujących CAPTCHA i sprzedają cyberprzestępcom dane wyjściowe zasilające automatyczne ataki w witrynach chronionych tymi technikami.

Czy ta usługa jest nielegalna? Nie do końca. Rozwiązanie CAPTCHA to nie to samo, co włamanie się do serwera lub przejęcie czyjegoś konta. Korzystający z niej może naruszać regulamin serwisu i wykorzystywać ją do popełnienia przestępstwa (np. do ataku credential stuffing), ale sprawcą jest przecież użytkownik usługi, a sam usługodawca może twierdzić, że nie zna intencji swoich klientów.

Praca na farmie kliknięć - rozwiązywanie CAPTCHA

Aby osobiście przekonać się, jak działają obie strony tego biznesu, zarejestrowałem się jako pracownik (wystarczy podać e-mail) i klient w rosyjskiej firmie 2Captcha. Zarobki takiego pracownika stanowią ułamek stawek zakupowych dla hakerów tj. ok 3-4%. Zapłatę za pracę otrzymują za pośrednictwem różnych usług płatności online, w tym Webmoney, Perfect Money, AdvCash i in.

Usługi farm kliknięć, takich jak 2Captcha umożliwiają atakującym całkowite obejście tych technik, także najnowszego testu Google’a o nazwie reCAPTCHA Enterprise.

 

Rozwiązywanie CAPTCHA

Profesjonalnie działający atakujący z wyprzedzeniem przeprowadza rekonesans w docelowej witrynie, identyfikując CAPTCHA jako wymóg korzystania z serwisu. Po utworzeniu i skonfigurowaniu konta (w opisywanym przypadku z 2Captcha) proces wygląda jak poniżej:

Napastnik za pomocą bota łączy się ze stroną internetową, która uruchamia test CAPTCHA. Bot przechwytuje obraz CAPTCHA i wysyła go do 2Captcha przy użyciu swojego API. Firma wysyła obraz do jednego lub wielu pracowników do rozwiązania. Rozwiązany test jest wysyłany z powrotem do bota za pośrednictwem API. Bot przesyła na stronę poprawnie rozwiązany CAPTCHA. Serwis nieprawidłowo rozpoznaje bota jako człowieka i pozwala mu dalej działać.

Tradycyjne CAPTCHA kosztują tu 0,75 USD za 1000 rozwiązań.

Rozwiązywanie reCAPTCHA

W przypadku reCAPTCHA, umożliwiającego hostom internetowym rozróżnienie między ludzkim a automatycznym dostępem do strony internetowej, proces wygląda jak poniżej:

Bot atakującego używa API 2Captcha do przekazania polecenia pracownikowi farmy kliknięć, aby odwiedził docelową witrynę i ręcznie zaznaczył pole wyboru „nie jestem robotem” w celu rozwiązania CAPTCHA. Otrzymuje on token za rozwiązany CAPTCHA (ponieważ jest człowiekiem). Captcha przekazuje token botowi atakującego za pośrednictwem API. Bot przesyła prawidłowy token do docelowej strony internetowej. Witryna nieprawidłowo rozpoznaje bota jako człowieka i pozwala mu dalej działać.

Za 1000 rozwiązanych reCAPTCHA hakerzy muszą zapłacić 2,99 USD

Wnioski

Farmy kliknięć są dużym biznesem i rzeczywistym źródłem dochodu wielu ludzi na całym świecie. Takie usługi są wygodne dla cyberprzestępców i powszechnie przez nich używane. W rezultacie CAPTCHA są tylko jak progi zwalniające na drodze dla zmotywowanych napastników, a jednocześnie stanowią znaczną niedogodność dla pełnoprawnych klientów. Mimo to wiele firm wciąż na nich polega, a niektóre poddają swoich klientów testowi CAPTCHA przy każdej poważniejszej interakcji. Cyberprzestępcy i równoległe gospodarki, które im służą, zawsze wprowadzają innowacje w walce z zabezpieczeniami, a CAPTCHA są z nami już od prawie dwóch dekad – dziś w rzeczywistości zamiast spełniać swoją rolę, głównie frustrują legalnych użytkowników. Nie tworzą już bowiem istotnych barier dla botów, które które przystosowały się do ich obchodzenia.

Dan Woods, wiceprezes Shape Security Intelligence Center w F5

 


[1] Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce Biuro prasowe
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,
IT i technologie Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
2025-03-03 | 12:05

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai

W zeszłym roku Motorola i Lenovo utworzyły ekosystem Smart Connect, aby umożliwić płynną współpracę smartfonów, tabletów oraz komputerów

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Firmy z branży drzewnej i meblarskiej muszą się przygotować na rygorystyczne wymogi. Konieczne będzie dokumentowanie pochodzenia drewna

Unijne rozporządzenie przeciw wylesianiu (EUDR) obejmie ok. 120 tys. polskich firm działających w branży drzewnej, meblarskiej i sektorach pokrewnych. Chociaż wdrożenie nowych przepisów zostało odroczone o rok, eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy powinni się przygotowywać do nich już teraz, żeby uniknąć problemów za kilka–kilkanaście miesięcy, ponieważ rozbudowane wymogi EUDR oznaczają m.in. konieczność ścisłego monitorowania łańcucha dostaw, dokumentowania pochodzenia surowców i zapewnienia zgodności z przepisami krajów ich pochodzenia.

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.

Media i PR

Temat deregulacji dominuje media tradycyjne i społecznościowe. Więcej pozytywnej narracji niż negatywnych uwag

Od 10 lutego do 10 marca 2025 roku liczba publikacji medialnych na ten temat była o niemal 20 proc. większa niż w całym 2024 roku – wynika z danych IMM. Temat interesuje nie tylko biznes, ale i przeciętnych Polaków – 15 tys. wpisów w mediach społecznościowych miało prawie milion interakcji. Większość materiałów ma wydźwięk neutralny, ale te pozytywne dominują nad negatywnymi. To jeden z głównych tematów w trwającej kampanii wyborczej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.