Komunikaty PR

Chmura możliwości dla sektora regulowanego

2020-12-23  |  12:00
Kontakt
  • Rynek cloud computing zaczął wyraźnie rozwijać się w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat i obecnie analitycy spodziewają się jego wzrostu na poziomie 15-20 proc. rocznie.
  • Zgodnie z badaniami, do 2022 roku aż 90% firm będzie pracować na hybrydowych rozwiązaniach chmurowych[1].
  • Mimo to firmy z regulowanych sektorów takich, jak bankowość, ochrona zdrowia czy energetyka, wciąż powoli implementują rozwiązania z tej dziedziny.

Rok 2020 wpłynął na decyzje inwestycyjne i strategiczne w obszarach IT mocniej niż poprzednie lata. Firmy zmuszone do zmiany na pracę zdalną, z dnia na dzień musiały przyśpieszyć swoje, rozłożone nierzadko na kilka lat, plany cyfryzacji. Mimo że już wcześniej usługi chmurowe cieszyły się popularnością wśród przedsiębiorców, to stały się one rozwiązaniem idealnie dopasowanym do bieżących potrzeb. Usługi oparte na chmurze okazały się niezbędne dla zachowania ciągłości operacyjnej podczas lockdownu.

Boom na chmury

Według analityków Gartnera, przychody dostawców chmury publicznej wzrosną w 2020 r. o 6,3 proc. i będą rosły w podobnym tempie w kolejnych latach, żeby w 2022 osiągnąć wartość 364 mld dolarów[2]. W tej liczbie największy udział będą miały usługi SaaS – blisko 140 mld dolarów w 2022 r. Jednocześnie, według raportu Research and Markets, prognozy pokazują, że globalny rynek przetwarzania w chmurze wzrośnie do 832,1 mld dolarów do 2025[3].

Polski rynek również od kilku lat intensywnie się rozwija. Dane Computerworld pokazują, że dynamika rozwoju między 2020 a zeszłym rokiem wynosiła aż 30 proc. Sama wartość sprzedaży chmur obliczeniowych to ponad 1,4 mld złotych. Ponad połowa firm przyznaje też, że wiąże swoją przyszłość z technologiami chmurowymi. Aż 28 proc. z nich doskonale wie, jak wykorzysta chmurę oraz opracowało szczegółowy plan migracji[4].

Liczby są optymistyczne, ale…

Sektor silnie regulowany, w tym bankowość, ubezpieczenia, ochrona zdrowia czy energetyka, podchodzą jednak zachowawczo do technologii chmurowej. Obawy dotyczą dostosowania do przepisów prawnych, bezpieczeństwa danych czy kosztów wdrożeniowych. Dodatkowo, według Roberta Stanikowskiego z BCG, mimo pozornie optymistycznych danych o wzroście wykorzystania technologii chmurowej, to pod tym względem Polska w porównaniu do innych krajów UE wciąż plasuje się na jednym z ostatnich miejsc[5].

W Polsce problem regulacyjny dostrzegła już KNF i w styczniu tego roku opublikowała komunikat, dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej. Pojawiły się dzięki temu wymagania regulatora co do nadzorowanych podmiotów, które dały odpowiedzi na praktyczne wyzwania związane z wdrożeniem usług chmurowych w sektorze finansowym.

Rozwiązaniem są modele hybrydowe

Odpowiedzią na obawy przedsiębiorców są rozwiązania hybrydowe, z których korzysta np. niemiecka kolej państwowa Deutsche Bahn. Firma zdecydowała się przechowywać część danych w chmurze, a część pozostawić na serwerach lokalnych. Oferująca taki podział platforma Doxis4 umożliwiła optymalizację zarządzania 190 milionami dokumentów i 750 milionami obiektów informacyjnych o łącznej wielkości około 22,5 TB. Wykorzystanie chmury hybrydowej doprowadziło również do obniżenia kosztów związanych z wynajmem powierzchni, zakupem papieru oraz usługami pocztowymi i kurierskimi. Z drugiej strony wzrosło zadowolenie pracowników, a co za tym idzie również klientów - decyzje podejmowane są szybciej i sprawniej, zespoły mogą współpracować zdalnie i wymieniać się ustaleniami.

Rozwiązania oferowane przez Grupę SER pozwalają na dostosowanie platformy Doxis4 ECM do wymagań każdego klienta. Firmom działającym w branżach ściśle regulowanych oferujemy rozwiązania hybrydowe. Dzięki temu spółka może wykorzystać wszystkie zalety technologii chmurowej, zapewniając jednocześnie pełną zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania wrażliwych danych klientów w siedzibie firmy. W przypadku Polski to rozwiązanie jest zgodne ze styczniowym komunikatem Komisji Nadzoru Finansowego dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej - powiedział Marcin Somla, dyrektor SER Group Polska.

Technologia chmury hybrydowej SER Group pozwala na dostosowanie platformy Doxis4 do oczekiwań spółki. Część danych jest przenoszona do chmury, co umożliwia firmie usprawnienie procesów operacyjnych i zwiększenie wydajności oraz oszczędności. Z drugiej strony dane wrażliwe mogą być przechowywane na serwerach lokalnych. To elastyczne i szyte na miarę rozwiązanie umożliwia spółkom z ściśle regulowanego sektora na korzystanie z chmury na własnych warunkach, zapewniając pełną ochronę szczególnie wrażliwych danych. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się na rozwiązania hybrydowe, będą mogły nadać tempo własnej cyfryzacji. Jeśli w przyszłości zdecydują się na usługi w pełni chmurowe, będą miały już gotową infrastrukturę, która pozwoli im zoptymalizować wydatki na IT.


[1] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/rynek-uslug-w-chmurze-odporny-na-skutki-kryzysu-wywolanego-pandemia.html?nc=1

[2] https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2019-11-13-gartner-forecasts-worldwide-public-cloud-revenue-to-grow-17-percent-in-2020

[3] https://www.researchandmarkets.com/reports/5136796/cloud-computing-market-by-service-model?utm_source=GNOM&utm_medium=PressRelease&utm_code=8vg2fl&utm_campaign=1428189+-+Cloud+Computing+Industry+to+Grow+from+ proc.24371.4+Billion+in+2020+to+ proc.24832.1+Billion+by+2025 proc.2c+at+a+CAGR+of+17.5 proc.25&utm_exec=joca220prd

[4] https://www.computerworld.pl/news/Chmura-w-Polsce-1-4-miliarda-powodow-do-optymizmu,421875.html

[5] https://www.money.pl/gielda/bcg-rynek-cloud-computing-w-polsce-bedzie-rosl-o-15-20-rocznie-6572665177995393a.html

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne? Biuro prasowe
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline
IT i technologie Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB
2024-12-31 | 12:20

Zalman T4 Plus — nowa obudowa z podświetleniem Spectrum RGB

Do oferty firmy Zalman trafiła właśnie nowa obudowa T4 Plus. To model dla oszczędnych konsumentów, którzy jednak cenią sobie porządne wykonanie oraz elegancki design. W

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.